Vēl nedzirdēti padomi, kā atvieglot premenstruālo sindromu (PMS)
Aptuveni 70–90 % reproduktīvā vecuma sieviešu cieš no premenstruālā sindroma (PMS). Tiek uzskatīts, ka to izraisa (vismaz daļēji) hormonu līmeņa izmaiņas un kopumā tam raksturīgi vairāk nekā 200 dažādi simptomi – no jutīgām, sāpīgām krūtīm un vēdera uzpūšanās līdz trauksmei un pat depresīvam noskaņojumam.
Taču ar to nav katru mēnesi jāsamierinās. Piedāvājam vairākus dabīgus līdzekļus, kuru efektivitāte ir pierādīta praksē.
Pārbaudiet, vai netrūkst svarīgas minerālvielas
Premenstruālā sindroma izpausmju smagumu var ietekmēt dažu būtisku minerālvielu trūkums organismā (piemēram, kalcija un magnija), tāpēc pārliecinieties, ka to netrūkst uzturā, un ja nepieciešams, uzņemiet papildus. Pierādīts, ka daudzus PMS simptomus palīdz novērst šādas minerālvielas -
Kalcijs
Kādā apjomīgā pētījumā secināts, ka sievietēm, kas trīs menstruālo ciklu laikā lietoja kalciju, PMS simptomi, tostarp sāpes, tūska un šķidruma aizture organismā, kā arī nomāktība, samazinājās par 48 %; placebo grupā šis rādītājs bija 30 procenti.
Ieteicamā deva: 1200 mg dienā.
Magnijs
Katru dienu papildus uzņemot magniju, var samazināties tūska un šķidruma aizture organismā, krūšu jutīgums, vēdera pūšanās, migrēnas lēkmes un garastāvokļa svārstības. Lai sajustu rezultātus, var būt nepieciešami divi vai trīs mēneši.
Ieteicamā deva: 200–400 mg dienā.
Kālijs
Kādā nelielā provizoriskā pētījumā konstatēts, ka sievietēm, kam PMS izpaudās smagā formā, pēc četriem cikliem visi simptomi pazuda, kad viņas bija sākušas ar uztura bagātinātājiem papildus uzņemt kāliju.
Ieteicamā deva: 600 mg dienā
Sāciet lietot krila eļļu
Šķiet, premenstruālā sindroma izpausmes samazina Omega 3 taukskābju uzņemšana, taču, lai apgādātu organismu ar šīm noderīgajām taukskābēm, labāk būtu izvēlēties krila, nevis zivju eļļu. Kādā pētījumā krila eļļa, kas tiek iegūta no nelieliem Ziemeļu Ledus okeāna dzelmē mītošiem garnelēm līdzīgiem vēžveidīgajiem, izrādījās iedarbīgāka par zivju eļļu – tā efektīvāk samazināja krūšu jutīgumu, vēdera pūšanos, locītavu diskomfortu, kā arī trauksmi, aizkaitināmību un nomāktību. Turklāt pētījuma dalībniecēm, kas lietoja krila eļļu, salīdzinot ar grupu, kas lietoja zivju eļļu, pirms kārtējām mēnešreizēm retāk vajadzēja ķerties pie pretsāpju līdzekļiem.
Atcerieties par ārstniecības augiem, piemēram, mūkuzālīti
Vitex agnus-castus jeb mūkuzālīte ir iecienītākais herbālistu un naturopātu līdzeklis, ko tie izmanto, lai samazinātu PMS simptomus. Kādā nesen veiktā 14 pētījumu pārskatā secināts: gandrīz visos pētījumos (13 no šiem 14) atzīts, ka mūkuzālīte efektīvi atvieglo PMS simptomus.
Ieteicamā deva: 40 pilieni šķidra, koncentrēta mūkuzālītes ekstrakta dienā, iedzerot to no rīta ar ūdeni. Lai noteiktu individuāli piemērotu devu, iepriekš ieteicams konsultēties ar herbālistu vai naturopātu.
Nodrošinieties ar B grupas vitamīniem
Kādā pētījumā secināts, ka sievietēm, kas ar uzturu uzņēma daudz B1 vitamīna (tiamīna) un B2 vitamīna (riboflavīna), iespēja ciest no premenstruālā sindroma krietni samazinājās, tāpēc iekļaujiet ēdienkartē pietiekami daudz produktu, kas satur šos vitamīnus. Citu pētījumu rezultāti liecina, ka tad, ja papildus uzņem B1 un B6 vitamīnu, var samazināt visu veidu PMS simptomus, tostarp depresiju, uzbudināmību, akni, vēdera pūšanos un krūšu jutīgumu.
Ieteicamā deva: izmēģiniet iedarbīgu B grupas vitamīnu kompleksu, ievērojot lietošanas instrukciju.
Kuri produkti satur B1 un B2 vitamīnus
B1 VITAMĪNS
Cūkgaļas karbonāde
Lasis
Linsēklas
Saulespuķu sēklas
Zaļie zirņi
Melnās pupiņas
Brūnie rīsi
B2 VITAMĪNS
Spināti
Sēnes
Olas
Sparģeļi
Tītara gaļa
Liellopu aknas
Mandeles