Atklājas, ka preparāti muskuļu audzēšanai laupa vīrietību
Zinātnieki atklājuši, ka vīrieši, kuri pārlieku cenšas izskatīties pievilcīgi, apdraud savas izredzes kļūt par tēviem. Runa gan nav par koptām frizūrām un modīgām drēbēm, bet "ķīmiskiem uzlabojumiem".
Steroīdu lietošana atlētiskas figūras uzturēšanai vai līdzekļi pret plikpaurību var negatīvi ietekmēt spēju radīt bērnus. Atklājums nosaukts to aprakstījušo zinātnieku vārdā par Mosmana-Peisija paradoksu. “Es pievērsu uzmanību dažu vīriešu izskatam, kuri vērsās pie mums ar sūdzībām par reproduktīvo funkciju – tie bija veselīgi, muskuļaini puiši,” BBC stāsta doktors Džeimss Mosmans no Brauna universitātes ASV.
Tolaik viņš bija aspirants Šefīldā Anglijā un rakstīja disertāciju par anabolisko steroīdu negatīvo ietekmi. “Tādi vīrieši bieži ķeras pie steroīdiem, lai uzaudzētu muskuļu masu un izskatītos kā supermens,” turpina pētnieks. “Bet patiesībā viņi iedzen sevi evolūcijas strupceļā, jo dzīvo spermatozoīdu skaits viņiem tiecas uz nulli.”
Anaboliskie steroīdi imitē testosteronu – vīriešu organismam raksturīgo hormonu, un tāpēc tos izmanto muskuļu masas audzēšanai profesionālajiem cīkstoņiem. “Ironiskā kārtā vīrieši pavada stundām laika uz trenažieriem, lai iegūtu pievilcību sieviešu acīs, bet patiesībā viņu spēja radīt bērnus tikai krītas,” teic profesors Alans Peisijs no Šefīldas universitātes.
Anaboliskie steroīdi iedarbojas uz hipofīzi, radot iespaidu, ka sēklas dziedzeri darbojas pārāk intensīvi. Par atbildi hipofīze samazina divu hormonu izstrādi – FSH un LH, kas visaktīvāk piedalās spermas radīšanā. Līdzīgas norises novērojamas kungiem, kas izmanto ārstnieciskus līdzekļus pret plikpaurību. Piemēram, finasterīds maina testosterona uzvedību organismā un var palēnināt matu izkrišanu, tomēr preparāta blakne ir auglības mazināšanās un pat impotence.
“Jūs tas izbrīnīs, bet es teiktu, ka līdz 90% vīriešu, kuri lieto steroīdus, kļūst neauglīgi,” atklāts ir profesors Peisijs. “Ar plikpaurības zālēm nav tik slikti, bet tās ir ļoti populāras, un tāpēc šī problēma saasinās.” Mosmans brīdina, ka preparāti, kas "spēlē" uz vīriešu patmīlību, patiesībā ved uz evolūcijas strupceļu, jo bloķē gēnu nodošanu nākamajai paaudzei. Doktors norāda, ka šāda situācija, kad vēlme piesaistīt pretējo dzimumu apdraud vairošanos, ir unikāla, raksturīga tikai cilvēkiem.