Āfrikas cūku mēra vīrusa precīzākai diagnostikai Latvijā izmantotos jutīgākus testus
Āfrikas cūku mēra diagnostikai Latvijā turpmāk tiks izmantoti jutīgāki testi, kas ļaus precīzāk noteikt vīrusu, paredz valdības otrdien apstiprinātie grozījumi Ministru kabineta Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtībā.
Zemkopības ministrijā norāda, ka Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ņēmusi vērā to Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pieredzi, kurās ir izplatījies Āfrikas cūku mēris, un publicējusi vairākus ziņojumus ar norādēm, ka efektīvākais paņēmiens savlaicīgai slimības konstatēšanai ir Āfrikas cūku mēra patogēnu identifikācijas tests - vīrusa genoma atklāšana ar polimerāzes ķēdes reakciju.
Tādējādi Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtībā veiktās izmaiņas paredz ietvert tajā ES Īstenošanas lēmuma 2019/609/ES normas attiecībā uz Āfrikas cūku mēra patogēnu identifikācijas testu. Tas nozīmē, ka Āfrikas cūku mēra diagnostikā tiks izmantoti jutīgāki testi, kas ļaus precīzāk noteikt vīrusu un aizstās laboratorijas testus.
Tāpat noteiktas prasības cūku novietnē veikt pasīvo uzraudzību - veikt cūku līķu patologanatomisko sekciju un ik nedēļu nosūtīt katrā ražošanas vienībā vismaz divu nobeigušos cūku līķu paraugus laboratoriskajiem izmeklējumiem par Āfrikas cūku mēra vīrusa atklāšanu. Ieviešot pasīvo uzraudzību, paredzēts samazināt to laboratorisko izmeklējumu skaits, kuri bija nepieciešami pirms cūku nosūtīšanas no izcelsmes novietnes.
Turpmāk, transportējot dzīvas cūkas no Āfrikas cūku mēra riska apgabaliem vienas valsts teritorijā uz citas dalībvalsts tādiem pašiem riska apgabaliem, nebūs nepieciešama tranzīta dalībvalstu un galamērķa dalībvalstu kompetento iestāžu izdots apstiprinājums, kas atļauj šādu kravu pārvadājumus cauri riska zonām, jo šādā gadījumā cūkas pārvadā bez teritoriāla pārtraukuma un tas nerada risku Āfrikas cūku mēra vīrusa izplatībai jaunās vietās. Tāpat dalībvalsts kompetentajai iestādei, kas Latvijā ir Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), Eiropas Komisijai un pārējām ES dalībvalstīm nebūs jāziņo par šādiem pārvadājumiem.
Ņemot vērā, ka ES ar Āfrikas cūku mēri inficētajās teritorijās joprojām tiek atklātas ar Āfrikas cūku mēri slimas mežacūkas, noteikts jauns termiņš Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas īstenošanai - līdz 2021.gada 21.aprīlim līdz šim noteiktā 2019.gada 31.decembra vietā.
Finansējums Āfrikas cūku mēra patogēnu identifikācijas testiem un cūku līķu patologanatomiskā materiāla izmeklēšanai tiks nodrošināts atbilstoši apstiprinātajai Āfrikas cūku mēra uzraudzības un apkarošanas programmai, ievērojot Zemkopības ministrijas esošo budžetu.
Noteikumu projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2004.gada 17.februāra noteikumos Nr.83 "Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība" stāsies spēkā pēc tā publiskošanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".