Ar ko riskē cilvēki, kuri ikdienā nēsā kontaktlēcas
foto: Shutterstock
Esi vesels

Ar ko riskē cilvēki, kuri ikdienā nēsā kontaktlēcas

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem aptuveni 253 miljoni cilvēku pasaulē cieš no redzes traucējumiem un 36 miljoni cilvēku ir akli. ASV ap 75 % pieaugušo izmanto kādu redzes korekcijas līdzekli.

Miljoniem cilvēku glābiņš ir kontaktlēcas, taču tas nenozīmē, ka tās nerada nekādus riskus. Patiesībā šajā jomā, tāpat kā mūsu acīm, vajadzīgi daudzi uzlabojumi.

Pirmām kārtām kontaktlēcu lietošana prasa skrupulozu tīrības ievērošanu. Ja lēcas vai konteineri, kur tās glabā, netur tīrus, tad, kā atzīst Amerikas Oftalmoloģijas akadēmija (The American Academy of Opthalmology), pastāv bakteriālu, sēnīšu un parazītu infekciju draudi.

ASV Slimību kontroles un profilakses centri ziņo, ka vairāk nekā 80 % kontaktlēcu valkātāju ir pakļauti ar lēcām saistītas infekcijas riskam.

Kontaktlēcas liedz acs lēcai piekļūt skābeklim, bet pat tad, ja brilles vai kontaktlēcas vienkārši paņem rokās, var tikt pie bakteriālas infekcijas, piemēram, blefarīta (plakstu malu iekaisuma), bakteriāla keratīta – radzenes infekcijas, kas izraisa sāpes, redzes pasliktināšanos, jutīgumu pret gaismu un izdalījumus no acīm.

Cilvēkiem, kas valkā brilles vai kontaktlēcas, nereti veidojas miežgrauds – sāpīgs, pumpai līdzīgs izcilnis, kas izaug uz plakstiņa malas, – un konjunktivīts, acu gļotādas iekaisums.

Protams, ja ikdienā esi iemanījies kontatklēcas pareizi kopt, izslēdzot infekciju risku, tās nekādā veidā nespēj apdraudēt tavu acu veselību.