Uzturprodukti veselības stiprināšanai
Ir daudz un dažādi produkti, kurus varam lietot, lai stiprinātu savu veselību gan profilaktiski, gan arī tad, kad vīruss jau ir “apciemojis”.
Dzērvenes un medus
Gan dzērvenes, gan medus ir produkti ar spēcīgu bioķīmisko sastāvu, turklāt ļoti labi sader kopā. No labajām garšas īpašībām neatpaliek arī to bioloģiskā uzturvērtība.
Dzērvenes var būt noderīgs palīgs urīnceļu saslimšanu profilaksē un ārstēšanā, taču jaunākie dati rāda, ka tās spēj arī labvēlīgi ietekmēt zarnu mikrofloru, it īpaši, ja uztura pamatā ir dzīvnieku valsts produkti. Kā zinām, vesels zarnu trakts ir ļoti svarīgs, ja vēlamies stipru veselību. Dzērvenes satur arī bagātīgu polifenolu devu, kas nozīmē lielāku antioksidantu daudzumu uzturā un cīņā ar brīvajiem radikāļiem.
Medus ir tautas medicīnas līdzeklis, ko izsenis lieto, lai novērsu saaukstēšanās simptomus, un ne tikai šādos gadījumos. Runājot par augšējo elpceļu vīrusiem, medus var palīdzēt atvieglot klepu. Sistemātiskā pētījumu apskatā, kurā apkopoti pētījumu dati par bērniem ar akūtu klepu, secināts, ka medus lietošana var palīdzēt bērniem atvieglot klepu labāk nekā placebo vai difenhidramīns (antihistamīnu grupas preparāts). Pat ja nav klepus, karotīte medus pie siltas tējas krūzes var palīdzēt uzlabot pašsajūtu apaukstēšanās gadījumā, it īpaši, ja ir samazinājusies ēstgriba un izsīkuši spēki.
Cidonijas
Cidonijās bagātīgi ir pektīnvielas, tāpēc man pašu cidoniju ēšana šķiet veselīgāka par sīrupa pievienošanu dzērieniem vai ēdieniem. Tās satur arī dažādas minerālvielas un vitamīnus, tostarp C vitamīnu, B grupas vitamīnus u. c. Taču ne mazāk svarīgs ir to organisko skābju un antioksidantu saturs, ko atzīmē arī pētnieki, un viņi apskata jaunas idejas, kā ar cidonijām papildināt funkcionālus produktus.
Smiltsērkšķu sula
Smiltsērkšķi ir ļoti vērtīgs un uzturvielām bagātīgs produkts, bet tīras ogas varētu būt pagrūti ieēst. Lielāka iespēja uzņemt vērtīgo sastāvu, ja tās izspiež sulā un pievieno nedaudz cukura vai medus.
Mans favorīts ir saldēta smiltsērkšķu sula, kam pievienots cukurs. Esmu mēģinājusi arī bez cukura, bet tādu ir grūtāk iedzert, tāpēc izdzeru mazāk, bez liela baudījuma, lai gan pārsvarā ar apziņu, ka tā ir vērtīga.
Intensīvi tiek pētīta smiltsērkšķu ārstnieciskā iedarbība gan uz dzīvniekiem, gan cilvēkiem, un rezultāti ir iepriecinoši, piemēram, smiltsērkšķu eļļa ir efektīvs līdzeklis kardiovaskulāro riska faktoru samazināšanā. 7 Domāju, ka smiltsērkšķus arvien vairāk iekļaus dažādu ārstniecisku preparātu sastāvā, jo esošie dati uzrāda pozitīvu ietekmi arī pret gripas vīrusiem. 8
Ķiploki
Ķiploki ir pētīti saistībā ar dažādām slimībām – sirds asinsvadu slimībām, cukura diabētu, vīrusu slimībām un dažādas orgānu slimībām –, un to pretmikrobu un pretsēnīšu iedarbība ir atzīta. Tāpēc es ieteiktu šo garšaugu iekļaut ēdienkartē visu cauru gadu, ne tikai tad, kad sākas vīrusu sezona. Daži aizbildinās ar sliktu elpu, tāpēc ikdienā ķiploku nelieto, bet slimojot elpa būs mazsvarīga, tāpēc tad gan “šķiniet” iekšā gan svaigu, gan termiski apstrādātu ķiploku pēc iespējas vairāk.
! Atcerieties, ka svaigs ķiploks ir diezgan kairinošs, tāpēc, ja jūtat vēdersāpes, piebremzējiet ar devām.
Ūdens un zāļu tējas
Bez ūdens neiztiksim nekādi. Ja aukstākā laikā ir grūti iedzert tīru ūdeni, var to daļēji aizvietot ar zāļu tējām. Tās vienlaikus gan nodrošinās organismam šķidrumu, gan apgādās to ar vērtīgiem savienojumiem. Piemēram, bronhu-plaušu tēja, kas sastāv no vairāku zālīšu kombinācijas, lieliski veicina atkrēpošanu un labi izsviedrē, ja ir paaugstināta temperatūra. Tāpat arī liepziedu tēja. Manā tēju plauktiņā “uz urrā iet” liepziedu, kumelīšu, piparmētru un raudenes tējas. Labāk, lai mājās ir vairāki tēju varianti, jo katrai no tām ir atšķirīga iedarbība un labās īpašības.
Ūdeni un tējas vajadzētu dzert katru dienu, bet laikā, kad vīruss jau ir noķēris, tās jādzer pastiprināti un noteikti vairāk par pusotru litru dienā, –lai palīdzētu organismam tikt galā ar nevēlamo iebrucēju.
Uztura bagātinātāji
Aptiekās nopērkami dažādi uztura bagātinātāji organisma stiprināšanai un vīrusu radīto simptomu samazināšanai. Svarīgākie no tiem - C vitamīns un zivju eļļa. Pirmais ir spēcīgs antioksidants, savukārt otrs bagātīgi satur neaizstājamās Omega 3 taukskābes, kas samazina iekaisumu procesu veidošanos.
Papildterapija, ja ir iesnas un kakla sāpes
Neatņemams palīgs iesnu gadījumā man ir degunā pūšamais jūras ūdens. Tas ļoti labi palīdz iztīrīt no deguna dobumiem gļotas, tā samazinot arī tūsku.
Slimošana, protams, nav nekas patīkams, bet pāris reižu gadā saaukstēšanās vīrusi var mūs noķert, un tas ir pilnīgi normāli. Svarīgākais ir laikus to apzināties, neignorēt un rīkoties. Atpūsties, dzert daudz šķidruma un uzņemt ar uzturvielām bagātīgus produktus. Ja jūtat, ka ar to ir par maz, izvēlieties kādu papildu preparātu, lai uzlabotu pašsajūtu un ātrāk atgūtu spēkus.
Taču, ja ignorēsiet simptomus un neļausiet sev atpūsties, ir liels risks, ka beigās jau nāksies lietot medikamentus (visbiežāk antibiotikas), lai likvidētu komplikācijas.