Viss par kazenēm: kas tajās ir tik vērtīgs
foto: LETA
Kazenes.
Esi vesels

Viss par kazenēm: kas tajās ir tik vērtīgs

"Ko Ārsti Tev Nestāsta"

Vasaras augļi un ogas ir bagātīgi jāēd svaigi, bet tie var arī lieliski atsvaidzināt un padarīt veselīgākas mērces, ar kurām parasti papildinām pamatēdienu.

Ja jums ir laimējies dzīvot blakus kazeņu dzīvžogam vai šā auga pārņemtai plantācijai, atcerieties, ka kazenes kompensē savu aso, adataino izskatu un invazīvo izplatību ar vienām no visgaršīgākajām ogām, kādas vien var ēst.

Kazeņu lasīšana gan nav pats vienkāršākais un ērtākais pasākums, jo var saskrāpēties un sasmērēt drēbes ar kazeņu tumšo sulu, taču ticiet – ir vērts papūlēties un ievākt kazeņu ražu.

Kazenes, kas aug uz viena zara, nenogatavojās visas reizē. Negatavās ogas ir zaļas, tad tās kļūst rozā un, turpinoties gatavošanās procesam, krāsojas tumši lillā, līdz top spīdīgi melnas, kad ir gatavas. Pēc tam kazenes izbalē un iegūst putekļaini zilganu nokrāsu. Šādas kazenes ir pārgatavojušās un vairs nav tik vērtīgas.

Kazenes var nopirkt visā pasaulē, tās arī aug teju visur, taču komerciāliem nolūkiem visvairāk šo ogu saražo ASV, Meksika un Jaunzēlande.

Kas labs slēpjas kazenēs

Kazenes ir izcils E un C vitamīna, folātu, K vitamīna, mangāna un vara avots. Tās satur daudz antioksidantu (īpaši antocianīnus) un tanīnus, salicilskābi, ellagīnskābi, pektīnu un rutīnu.

Kazeņu sēkliņas bagātīgi satur Omega 3 taukskābes, tāpēc, ēdot ogas, tās ir kārtīgi jāsakošļā, lai vērtīgās eļļas izdalītos.

Tā kā kazenes satur daudz C vitamīna, tās lieliski atbalsta imunitāti un var palīdzēt samazināt saaukstēšanās, infekciju un pat dažu audzēju risku.

Patiesībā kazenes tiek ierindotas starp labākajiem produktiem, kas satur antioksidantus, un nesenos pētījumos uzrādīta kazenēs esošo antocianīnu spēja aizkavēt dažādu vēža šūnu augšanu, īpaši zarnu audzēju gadījumos. Antocianīni var palīdzēt pasargāt nervu šūnas (neironus) no oksidatīviem brīvo radikāļu bojājumiem. 

Cianidīna pigments (kas piešķir kazenēm to tumšo krāsu) satur antocianīnu, kuram kopā ar salicilskābi piemīt pretiekaisuma īpašības. Tas nozīmē, ka kazenes ir laba izvēle, ja jums ir artrīts, diabēts vai pat Alcheimera slimība.

Ellagīnskābe, dabīgas izcelsmes fenolu grupas antioksidants, var palīdzēt iznīcināt vēža šūnas un ietekmēt estrogēna vielmaiņu krūts vēža šūnās, nomācot vajadzīgos enzīmus, iejaucoties vielu apmaiņas procesos un veicinot vēža šūnu bojāeju jeb apoptozi. 

Kazenes satur gan ūdenī šķīstošās, gan nešķīstošās šķiedrvielas, un tās var palīdzēt uzturēt veselīgu gremošanas sistēmu un samazināt holesterīna līmeni asinīs.

Apēdot kazenes mērenā daudzumā, tās var būt noderīgas, ja ir šķidra vēdera izeja, savukārt, apēdot daudz kazeņu, var iegūt pretēju efektu.