7 ikdienas paradumi, kas slepus grauj tavu veselību
foto: Shutterstock
Esi vesels

7 ikdienas paradumi, kas slepus grauj tavu veselību

Jauns.lv

Kaut arī lielākā daļa cilvēku apzinās, ka smēķēšana un pārmērīga ēšana kaitē veselībai, ir vēl daudz citu sliktu ieradumu, kas var pamatīgi pabojāt veselību, jums pat nenojaušot, vēsta “verywellhealth.com”.

1. Strespilnu notikumu nemitīga atkārtošana prātā

Stresa pilnu notikumu atcerēšanās – vai tas būtu noticis pirms pieciem gadiem, vai tikai vakar, atstāj negatīvu ietekmi uz cilvēka psiholoģisko labklājību. Kādā 2017. gadā publicētā pētījumā pat pausts, ka šādu notikumu “paturēšana smadzenēs” var novest pie depresijas. Jo vairāk par satraucošo notikumu tiek domāts, jo nomāktāks kļūst cilvēka prāts. 

2. Sūdzēšanās draugiem

Lai gan vairums cilvēku domā, ka pastāstīt par slikto dienu draugam ir laba ideja, jo tādējādi atbrīvosiet sliktās emocijas, patiesībā vairākos pētījumos noskaidrots, ka šāda sūdzēšanās drīzāk pastiprina negatīvās emocijas. 2008. gadā publicētā pētījumā noskaidrots, ka, runājot par savām problēmām ar draugiem, palielinās stresa hormonu līmenis. 

3. Pārlieku liela paškritika

Sevis šaustīšana un kritizēšana atstāj nelabvēlīgu ietekmi uz cilvēka garīgo veselību. 2014. gadā publicēts pētījums atklāj, ka paškritika var pastiprināt depresijas simptomus. Veiciet izmaiņas savā domāšanā un palīdzēsiet sev justies labāk. 

4. Bezjēdzīga laika pavadīšana sociālajos tīklos

Neatkarīgi no tā, vai pavadāt neskaitāmas stundas “skrollējot” “Facebook” vai apmātības pilni grimstat “Instagram” fotoattēlu varā, pārlieku ilga laika pavadīšana sociālajos tīklos nodara veselībai vairāk ļauna, nekā laba. Ironiski, bet sociālie tīkli var novest pie izolētības sajūtas, proti, jo vairāk laika pavadi virtuālajā realitātē, jo mazāk laika paliek reālajai dzīvei. 

5. Pārāk vēla došanās pie miera

Pētījumi rāda, ka laiks, cikos dodies pie miera, var būt teju tikpat svarīgs, kā gulēšanai veltītais stundu skaits. Aizejot vēlu gulēt (ar cerību, ka no rīta varēsiet pagulēt pāris stundas ilgāk), cilvēks dienas laikā var pieņemt vairākas sliktas izvēles. Piemēram, ja neesi ķermenim devis tik ļoti nepieciešamo, kvalitatīvo miegu, dienas laikā roka var stiepties pēc neveselīgiem našķiem. 

6. Televizora skatīšanās

Lai gan lielākā cilvēku daļa apzinās, ka vairāku stundu pavadīšana dīvānā nenāk par labu fiziskajai veselībai, arī TV vērošanai ir negatīva ietekme. Pētnieki atklāj, ka cilvēkiem, kuri dienā pie televizora pavada ilgāk par trīs stundām, ir sliktāki kognitīvo testu rezultāti. Tā vietā, lai bezjēdzīgi nīktu pie TV ekrāna, izej dabā un dod savam ķermenim tik ļoti svarīgās fiziskās aktivitātes. 

7. Ēdienreižu izlaišana

Šis ieradums varbūt pat kaitīgāks nekā tu domā. Maltīšu izlaišana nevien ietekmē tavu labsajūtu, bet pamatīgi grauj gremošanas sistēmu un vielmaiņas procesus. Lai ķermenis pilnvērtīgi darbotos, tam ir nepieciešamas enerģija, ko nodrošina regulāra maltīšu ieturēšana.