Dabīgi līdzekļi, kas palīdzēs uzveikt stresu
Ilgstoši ciešot no sliktā stresa jeb tā saucamā distresa, var rasties grūtības koncentrēties, var būt pastiprināta uzbudinātība, nemiers un arī noguruma sajūta. Ar dabīgiem līdzekļiem iespējams samazināt stresu.
Lavanda
Tā palīdzēs pret bezmiegu, galvassāpēm, telpā radīs patīkamu aromātu. To var izmantot dažādos veidos: tējā, eļļā un pat kapsulās. Lavandas tēja samazina galvassāpes, stresu un pat baiļu sajūtu. Lavandas eļļas ieelpošana pozitīvi ietekmē cilvēka centrālo nervu sistēmu, kas normalizē asinsspiedienu un stabilizē sirdsdarbību, tādējādi samazinot stresu.
Lavandas eļļas lietošana līdzsvaro smadzenēs esošā serotonīna līmeni, bet serotonīns, kā zināms, rūpējas par mūsu laimes sajūtu. Zema serotonīna līmeņa dēļ cilvēks nereti jūtas nelaimīgs, un tad arī dzīvesprieks un darbaspējas strauji krītas. Lavandas ēteriskā eļļa, ko plaši izmanto aromterapijā, pieejama arī aptiekās. Stresa apstākļos tā rosinās atslābināšanos.
Kumelīte
Lielisks palīgs cīņai pret stresu. Tēja nomierina un palīdz samazināt nervu spriedzi, nervozitāti, un stabilizē mentālās spējas. Kumelīšu tēja var izraisīt miegainību, tāpēc pirms tās lietošanas jāizvērtē, vai tā neietekmēs darbaspējas. Kumelītes ir viens no labākajiem ārstniecības augiem pret nemieru un bezmiegu, to var pievienot arī vannas ūdenim (kumelīšu ēterisko eļļu vai tēju). Aptiekās pieejamā kumelīšu tēja stiprinās organismu, kā arī palīdzēs vieglas saaukstēšanās gadījumā.
Magnijs
Ja eksāmenu laikā skolēnam vai studentam samazinās koncentrēšanās un darbaspējas, varbūt pat ir roku trīcēšana un pastiprināta nervozitāte, palīgā var ņemt magniju. Vislabāk to uzņemt ar pārtiku. Ar magniju visbagātīgākie ir zaļie lapu dārzeņi, kas satur hlorofilu, kā, piemēram, spināti, lapu kāposti, brokoļi, kā arī dilles un zaļie lociņi. No augļiem to daudz satur avokado, vīģes un banāni, bet no zivīm – lasis. Ieteicamas arī dažādas sēklas un rieksti, piemēram, ķirbju sēklas, sezama sēkliņas, mandeles un Brazīlijas rieksti. Tumšā šokolāde (vismaz ar 70 % kakao satura) ir lielisks šīs minerālvielas avots.
Dažreiz var būt nepieciešami aptiekā nopērkamie uztura bagātinātāji ar magniju, piemēram, ja ir nervozitāte, jo magnijs uzlabo impulsu pārvadi šūnās un iesaistās enerģijas ražošanā. Dienā pieaugušam cilvēkam vajadzētu uzņemt 300–400 mg magnija (nieru slimniekiem ar magniju jābūt ļoti uzmanīgiem blakņu dēļ). Pirms uztura bagātinātāju lietošanas ieteicams konsultēties ar ārstu vai farmaceitu.