Amerikāņu ārstiem izdevies izārstēt 49 gadus vecu sievieti ar krūts vēzi pašā pēdējā stadijā
foto: Facebook
Pērkinsai pirms diviem gadiem diagnosticēja krūts vēzi pēdējā stadijā. Tagad vēža šūnas viņā vairs nav vispār.
Esi vesels

Amerikāņu ārstiem izdevies izārstēt 49 gadus vecu sievieti ar krūts vēzi pašā pēdējā stadijā

Jauns.lv

Izmantojot pavisam jaunu metodi un inovatīvas procedūras, ko izstrādājuši ASV zinātnieki, ir izdevies izglābt Džūdijas Pērkinsas dzīvību, lai gan vēl nesen viņai tika teikts, ka krūts vēzis ir jau pēdējā - ceturtajā - stadijā un dzīvot viņai atlicis vien trīs mēnešus, atsaucoties uz zinātnes žurnālu "Nature", vēsta BBC.

Krūts vēža diagnozi Džūdijai Pērkinsai noteica pirms diviem gadiem Floridā, turklāt ārsti neslēpa, ka slimība ir pavisam ielaista un deva viņai vien trīs mēnešus dzīves.

Taču šobrīd viņas ķermenī nav vairs nevienas pašas vēža skarta šūnas, ziņo ārzemju mediji. Tas izdevies, izmantojot jaunu terapiju, slimnieces asinīs injicējot 90 miljardus imūnu šūnu. ASV Nacionālās universitātes zinātnieku komanda vēl pēta Pērkinsas gadījumu un atzīst, ka jaunā metode lietota eksperimentālā kārtā, taču nākotnē tā varētu pavērt drošu ceļu uz tik izplatītās slimības izskaušanu.

Pērkinsas vēzi bijis bezcerīgi apturēt ar ierastajām metodēm

Sievietes krūts vēzis bija galējā stadijā, un metastāzes izplatījās arī uz citiem orgāniem, raksta "The Telegraph". Visi ārsti atzina, ka ar standarta metodēm Pērkinsai vairs neko līdzēt nevarēs. Vēzis bija izveidojis tenisa bumbiņas lieluma audzēju jau arī aknās.

"Nedēļu pēc terapijas uzsākšanas es jutu, ka pietūkums krūtī mazinās. Vēl pēc divām nedēļām pietūkuma nebija vispār," brīnumaino atveseļošanos BBC komentē Pērkinsa. Viņa atceras, kā pirmo reizi pēc procedūras ārsti viņai parādījuši tomogrāfisko attēlu, kas uzrādīja acīmredzamas izmaiņas krūtī uz labo pusi. "Dakteri priekā sita plaukstas un paši nespēja noticēt tam, ko redz," medijiem pauž Džūdija, piebilstot, ka tieši todien viņai arī pirmoreiz pateikts, ka, "iespējams, mēs tevi izārstēsim".

49 gadus vecā Džūdija Pērkinsa, kurai izdevies izārstēt krūts vēzi pēdējā stadijā

Tagad pusmūža sieviete dodas pārgājienos pie dabas un laivo pa ūdeņiem. Nesen Pērkinsa piecu nedēļu garumā apceļoja Floridu.

Kas īsti ir brīnumainā metode

Jauno vēža ārstēšanas tehnoloģiju paši ASV zinātnieki nosaukuši par "dzīvajām zālēm", vēsta "The Times". Zāles ir izgatavotas no paša pacienta šūnām vienā no pasaulē vadošajiem vēža izpētes centriem. "Mēs runājam par pašu personalizētāko veidu, kādu vien varam iedomāties," metodi komentē dr. Stefans Rozenbergs, Universitātes ķirurģijas nodaļas vadītājs. "Šī tehnoloģija joprojām ir eksperimentāla un, pirms to pielietot plašāk, mums ir jāveic plaša izpēte plašam pacientu lokam," skaidro Rozenbergs, atklājot arī, kā jaunā metode darbojas.

Vispirms ir jāizpēta ienaidnieks. Katra pacienta audzēju izpēta ģenētiskā līmenī, lai noteiktu tās mutācijas, kas padara vēzi "redzamu" cilvēka imūnsistēmā. Pērkinsas gadījumā viņas audzējos tika konstatētas 62 ģenētiskas anomālijas, no kurām četras zinātnieki jau varēja izmantot, lai audzējam pašam "uzbruktu".

Nākamais etaps - medības. Pacienta imūnsistēma jau uzbrūk audzējam, taču zaudē. Tāpēc ārsti analizē leikocītus pacienta asinīs un izšķir tos, kas spējīgi cīnīties ar vēzi. Tad laboratorijā tiek izveidots milzīgs daudzums tikpat spējīgu balto asinsķermenīšu. Pērkinsas asinīs tika ievadīti 90 miljardi šādi producēti asinsķermenīši.

"Mutācijas, kas bija Pērkinsas vēža cēlonis, izrādījās viņas Ahilleja papēdis," medijiem skaidro ķirurgs.

Paradigmas maiņa

49 gadus vecās Pērkinsas gadījums pagaidām ir tikai viens tāds ar tik veiksmīgu iznākumu. Lai apstiprinātu šo metodi kā efektīvu, būs vajadzīgi ilgāki pētījumi. Lielākā problēma, izmantojot šo imunoterapiju, ir tāda, ka tā nedarbosies visiem vēža slimniekiem. "Šī brīnumainā metode varēs izārstēt vienus, taču absolūti neko nedos daudziem citiem," raksta BBC. "Patlaban mēs vēl tikai mācāmies to pielietot pareizi, bet potenciāli nākotnē šo metodi varētu pielietot pret jebkuru vēža paveidu," teic Rozenbergs, "redzam potenciālu paradigmas maiņai vēža ārstēšanā - izveidot katram pacientam unikālu tieši viņam domātu medikamentu ir pavērsiens zinātnē.

Dakteris Saimons Vinsents, kurš vada zinātnisko izmeklējumu kustību "Breast cancer now" (Krūts vēzis tagad) uzskata, ka pētījums par jauno sasniegumu ir vērā ņemams un atbilst pasaules standartiem. Sarunā ar BBC Vinsents atzīst, ka iznākumu ar Pērkinsas vēža ārstēšanu uzskata par izcilu.

Jaunā vēža ārstēšanas metode pilnā versijā publicēta zinātniskajā žurnālā "Nature".