Negribu vairs smēķēt! Kā rīkoties, lai nepatīkamo ieradumu atmestu bez raizēm
Pirmais solis – apņemies mainīt savus ieradumus. Būs vieglāk, ja izvēlēsies konkrētu datumu, kad atmest smēķēšanu. Par saviem plāniem pastāsti ģimenei, draugiem un kolēģiem, lūdzot viņu atbalstu un sapratni. Maini ierastās nodarbes, tā vietā dodies pastaigās, nodarbojies ar jebkurām fiziskajām aktivitātēm, kas palīdz izvēdināt plaušas.
Nebaidies lūgt palīdzību speciālistam – ģimenes ārstam vai narkologam, kurš ieteiks individuāli piemērotāko atmešanas plānu un, ja būs nepieciešams, izrakstīs recepšu medikamentus. Vari arī doties pie farmaceita pēc kāda no aptiekā pieejamajiem bezrecepšu līdzekļiem.
Darbadienās droši vari zvanīt uz Slimību profilakses un kontroles centra konsultatīvo tālruni smēķētājiem 67037333. Tā ir iespēja anonīmi lūgt palīdzību profesionālam medicīnas personālam, kas sniedz praktiskus ieteikumus, kā pārtraukt smēķēšanu, kā arī konsultē par pieejamo palīdzību zvanītāja dzīvesvietas tuvumā.
Pārejas posma mīnusi
Sākumposmā cilvēks bieži kļūst uzvilkts. Galvenie simptomi ir nemiers un viegla nokaitināmība, kas izzūd 3–4 nedēļu laikā. Par garastāvokļa pārmaiņām vajadzētu laikus pabrīdināt draugus, ģimeni, kolēģus, lai izvairītos no konflikta situācijām. Ja tas neizdodas, bez vilcināšanās atstāj telpas; atvainojies apkārtējiem, ja neizdodas savaldīt emocijas. Centies pievērsties patīkamām nodarbēm, palutināt sevi.
Pirmajā nedēļā var būt traucēts miegs, pamošanās naktīs, arī ēstgribas pieaugums – tas parādās ap 70 % gadījumu, pārtraucot smēķēšanu. Tam palīdz svaigu vai žāvētu augļu, sausiņu, sūkājamo konfekšu ar mazu cukura daudzumu lietošana.
Tieksme pēc tabakas samazinās 3–4 nedēļu laikā.