Lieliska alternatīva, ja nevari ēst baltmaizi un citus graudaugu produktus
Ja lietojat dziedniecisku uzturu vai ievērojat paleolīta diētu, iespējams, jums pietrūkst iemīļotu produktu kā, piemēram, maize un pankūkas, taču ir pieejama alternatīva.
Graudi vairs netiek uzskatīti par visveselīgāko produktu. To likteni ietekmējušas arī uztura programmas, kas liek graudaugus pilnībā izslēgt no ēdienkartes, piemēram, Paleo un Primal. Tam ir pamatojums – ar gremošanu saistītas slimības pieaug, ASV vien ar tām sirgst jau gandrīz 70 miljoni cilvēku.
Tievajai zarnai graudaugi ir smaga barība, tāpēc cilvēkiem, kam ir problēmas ar zarnu veselību vai insulīna traucējumi, atteikšanās no tiem varētu nākt par labu – tas ļautu atveseļot gremošanas sistēmu. Starp citu, kad gremošanas trakta veselība ir atjaunota, cilvēki bieži vien var atkal graudaugus iekļaut uzturā.
Ja tomēr ēdat graudaugu produktus, meklējiet pilngraudu un tādus, kas ir iegūti ar bioloģiskās saimniekošanas metodēm. Ideāli, ja graudaugi nesatur glutēnu kā, piemēram, kvinoja, griķi, amarants, baltie basmati rīsi un prosa.
Uzmanīgi ar rīsiem, jo tajos ir daudz arsēna, turklāt kā liecina kāda apjomīga pētījuma dati, brūnie rīsi satur daudz vairāk arsēna nekā baltie.
Labs veids, kā padarīt graudaugus vieglāk sagremojamus, – pirms pagatavošanas tos mērcēt. Lūk, garda alternatīva no kviešiem gatavotai maizei, pankūkām un ingvera kēksiņam.
Rozmarīna maize
Šī ir ļoti ātri un viegli pagatavojama maizes recepte, kas vienmēr brīnišķīgi izdodas. Turklāt tā ir ļoti garšīga.
Pamata recepti var improvizēt pēc vēlēšanās. Var nelikt klāt visus garšaugus un garšvielas (rozmarīnu, timiānu, fenheļa pulveri un piparus) un pagatavot tīru maizīti, no kuras gatavot sviestmaizes. To var arī saldināt ar kanēli, kardamonu un mazliet vairāk medus.
Kad būsiet izmēģinājuši šo recepti, varēsiet ļaut vaļu savai izdomai un piešķirt maizei tādas garšas nianses, kādas jums vislabāk patīk.
Pagatavošanas laiks: kopā 2 stundas (30 minūtes sagatavošanas darbiem, pusotra stunda cepšanai)
Ieguvums: 2 klaipi maizes
Sastāvdaļas
3 tases kokosriekstu miltu
¾ tases mandeļu miltu
½ tases linsēklu miltu
¼ tases kokosriekstu eļļas
2 ēdamk. medus
2 ēdamk. ābolu sidra etiķa
6 olas
1 ēdamk. rozmarīna
1,5 tējk. timiāna
1 tējk. fenheļa pulvera
1 tējk. cepamās sodas
½ tējk. jūras sāls
1 ½ tējk. maltu melno piparu
Pagatavošana
1. Uzkarsējiet krāsni līdz 177 grādiem pēc Celsija skalas.
2. Samaliet žāvētās rozmarīna lapiņas. Lieciet sausās sastāvdaļas, ieskaitot garšaugus, fenheļa pulveri, sāli un piparus, virtuves kombainā ar S veida asmeni un maliet, līdz viss pilnībā sajaucies. Ja jums nav virtuves kombaina, visas sausās sastāvdaļas var sabērt bļodā un kārtīgi samaisīt ar karoti.
3. Pievienojiet sausajām sastāvdaļām šķidrās – kokosriekstu eļļu, medu, ābolu sidra etiķi un olas – un visu sajauciet viendabīgā masā.
Ja vēlaties, varat pagaršot mīklu. Ja vēlaties, varat pievienot vairāk sāls, piparu vai garšvielu.
4. Lieciet mīklu maizes cepamajā formā un cepiet 15–30 minūtes. Ik pēc 15 minūtēm pārbaudiet.
Kā pārbaudīt maizes gatavību
Tiklīdz sajūtat ceptas maizes smaržu, ir laiks to pārbaudīt – atveriet krāsns durvis un novērtējiet, vai maizes virspuse un sāni sāk brūnēties. Pirms maize būs apdegusi, tā var būt diezgan brūna, tāpēc, ja vēlaties mīkstāku klaipiņu, ņemiet to ārā no krāsns, tiklīdz tā kļuvusi zeltaini brūna vai gali sākuši mazliet apbrūnināties.
Ieduriet maizei pa vidu nazi un paskatieties, vai, ņemot ārā, pie tā nekas nepielīp. Ja ne, – maize ir gatava.
Var arī viegli pieskarties klaipiņam no augšpuses un novērtēt, vai tā ir stingra un nedaudz atsperīga. Tā ir vēl viena norāde, ka maizīte ir gatava.
Taču to vienmēr var atlikt atpakaļ krāsnī, ja nepieciešams vēl pāris minūtes pacept.