Aizraušanās ar vistas filejas ēšanu nemaz nav tik laba, kā varētu šķist
Šobrīd ir tendence slavēt liesu gaļu, un vēlams, lai tā nebūtu sarkanā krāsā. Tātad putnu gaļa ir vislabākā izvēle. Un ne jau kura katra daļa no putna, bet tieši fileja. Tomēr fileja, salīdzinot ar dzīvnieku un putnu aknām, nierēm un sirdi, nemaz nav tik vērtīga.
Diez vai kāds iesaka ēst vistu spārniņus un kājiņas, kur nu vēl, lai ieteiktu ēst nieres, aknas vai sirdi! Taču patiesībā tās ir ļoti, ļoti vērtīgas.
Agrāk cilvēki lietoja uzturā visu dzīvnieka gaļu un iekšējos orgānus. Nevienam prātā nenāca ēst tikai fileju. Psiholoģiski ēst muskuļu gaļu gan varētu būt vieglāk nekā sirdi vai nieres, bet tas ir atkarīgs no tā, kā uz to raugāmies.
Filejas gaļa ir dārgāka, turklāt satur mazāk vitamīnu un minerālvielu. Ja papildus jālieto arī multivitamīnu komplekss, lai kompensētu trūkstošos mikroelementus, tas izmaksā vēl dārgāk.
Iekļaujot uzturā gan fileju un karbonādi, gan aknas un nieres, var lieliski līdzsvarot uzņemto mikroelementu un makroelementu daudzumu.
Kas ir orgānu gaļa?
Orgānu gaļa, ko dēvē arī par subproduktiem, ietver putnu un dzīvnieku iekšējos orgānus. Pēc sastāva un garšas īpašībām tie cits no cita atšķiras, bet visus vieno augsts uzturvielu saturs.
Aknas
Aknas ir organisma attīrīšanas jeb detoksa stacija, kas varbūt ir iemesls, kāpēc cilvēki atturīgi izturas pret to iekļaušanu uzturā. Tās ir arī koncentrēts uzturvielu avots. Aknas pat tiek dēvētas par dabīgu multivitamīnu kompleksu.
Visvairāk aknas satur A vitamīnu, kas nepieciešams gan acu veselībai, gan arī lai samazinātu iekaisīgo slimību risku, sākot no artrīta līdz Alcheimera slimībai. Aknas satur arī folskābi, dzelzi, hromu, varu un cinku, kas ir būtiski, lai būtu laba sirds veselība un optimāls hemoglobīna līmenis.
Nieres
Tāpat kā cilvēkiem, arī dzīvniekiem ir divas nieres, kas kalpo kā filtrs atkritumiem un toksīniem, no kuriem jāattīra asinis. Arī nieres bagātīgi satur uzturvielas, un nieru sastāvā atradīsiet arī Omega 3 taukskābes. Tām piemīt iekaisumu samazinošas īpašības, un tās ir vērtīgas sirdij.
Sirds
Sirds galvenais uzdevums ir pumpēt asinis cauri visam organismam. Iespējams, dažiem šī gaļa nešķiet ēdama, taču sirds ir liess un vērtīgs orgāns. Tā bagātīgi satur folskābi, dzelzi, cinku un selēnu un ir labs B grupas vitamīnu avots – sirds gaļā atradīsiet B2, B6 un B12 vitamīnus.
B grupas vitamīniem, kas ir orgānu gaļā, ir kardioprotektīva iedarbība. Tie tiek saistīti ar veselīga asinsspiediena uzturēšanu, palīdz normalizēt holesterīnu un veidot jaunus asinsvadus. Tie labvēlīgi ietekmē smadzeņu darbību un ir pētīti kā Alcheimera slimības riska, demenci, depresiju un trauksmi samazinoši savienojumi. Sirds ir arī lielisks koenzīma Q10 avots, kas ir spēcīgs antioksidants un palīdz samazināt sirds slimību risku. Vēl tas var palēnināt novecošanās procesus un uzlabot enerģijas līmeni.
Smadzenes
Dažādu tautu kultūrās dzīvnieku smadzenes tiek uzskatītas par delikatesi. No uzturvērtības viedokļa smadzenes ir bagātīgs Omega 3 taukskābju avots, bet tās satur arī citus augstvērtīgus savienojumus, piemēram, fosfatidilholīnu un fosfatidilserīnu, kas ir īpaši svarīgi, lai normāli darbotos nervu sistēma. Antioksidanti, kas ir smadzenēs, var palīdzēt pasargāt mūsu pašu smadzenes un mugurkaulu no bojājumiem.
Mēle
Tas nav standarta iekšējais orgāns, jo primāri sastāv no muskuļaudiem un caur to nenoris nekādi procesi, taču arī mēli pieskaita pie subproduktiem. Mēlei ir maiga konsistence, jo tajā ir salīdzinoši daudz tauku. Mēle ir vērtīgs cinka, dzelzs, holīna un B12 vitamīna avots. Šo subproduktu iesaka cilvēkiem atveseļošanās procesā, kā arī sievietēm grūtniecības laikā (iespējams, tāpēc, ka mēle satur folskābi un B6 vitamīnu, kas svarīgs normālai grūtniecības norisei, un daudz mazāk A vitamīna nekā aknas).
Vēl pie subproduktiem varam pieskaitīt dzīvnieku kuņģi, zarnas un citus iekšējos orgānus un dziedzerus, kas arī ir uzturvielām bagātīgi un vērtīgi produkti.
Orgānu gaļas uzturvērtība
Subproduktu uzturvērtība ir augsta, taču katram orgānam tā nedaudz atšķiras. Atšķirības būs arī tad, ja salīdzināsim dažādu dzīvnieku orgānus, piemēram, broilera akniņās A vitamīna ir krietni mazāk par pusi nekā liellopa aknās. Taču viens ir skaidrs – lielākā daļa subproduktu satur uzturvielas daudz lielākā koncentrācijā nekā muskuļu gaļa – steiki, filejas, karbonādes un līdzīgi gaļas gabali.
Orgānu gaļa izceļas ar augstu B grupas vitamīnu saturu (īpaši daudz tajā ir folskābes un B12 vitamīna), kā arī ar taukos šķīstošo A, D, E, K vitamīnu un atsevišķu minerālvielu daudzumu (dzelzs, magnijs, selēns un cinks).
Vēl subprodukti ir nepārspējams olbaltumvielu avots un apgādā cilvēka organismu ar visām neaizstājamajām aminoskābēm, kas nepieciešamas, lai nodrošinātu optimālu vielmaiņas funkcionēšanu. Jāpiemin, ka subprodukti arī bagātīgi satur holesterīnu, taču, ja nepārspīlē ar to lietošanu uzturā, šis fakts neatstās negatīvu ietekmi uz veselību.