Ilgi gulēt nav veselīgi, secinājuši zinātnieki
Izrādās, aplams ir pieņēmums – jo ilgāk guļam, jo labāk. Mediķi uzskata, ka optimālais laiks miegam ir 7–8 stundas. Cilvēki, kas ievēro šādu miega režīmu, dzīvo ilgāk un slimo retāk.
Savukārt to vidū, kas guļ mazāk par 6 stundām, mirstība ir par 50% augstāka, un viņiem par 39% pieaug infarkta risks. Šie dati nav iepriecinoši, bet izskaidrojums tam ir vienkāršs – ja cilvēks regulāri neizguļas, organisms strādā ar palielinātu slodzi un ātrāk nolietojas.
Pārsteigumu pētniekiem sagādāja fakts, ka tikpat bieži no infarkta cieš tie pieaugušie cilvēki, kas guļ ilgāk par 9 stundām, turklāt mirstība guļavu vidū ir par 70% augstāka nekā tiem, kuri miegam atvēl tam pienākošos diennakts trešdaļu. Pētnieki bija neizpratnē – kāpēc ilgstošs miegs uz veselību atstāj tik negatīvu iespaidu? Iespējamā atbilde uz šo jautājumu – pastiprinātā miegainība ir sekas organismā notiekošām nevēlamām izmaiņām. Tātad ilgstošs miegs ne vienmēr uzskatāms par labas veselības pazīmi.
Pētnieki noskaidrojuši arī to, ka cilvēka garastāvokli ļoti ietekmē pamošanās laiks. Izrādās, mūsu organisms izstrādā īpašus sliktos hormonus, kas, nonākuši asinīs, iedarbojas uz tām galvas smadzeņu vielām, kas ir atbildīgas par garastāvokli. Naktī šo hormonu daudzums ir lielāks, bet dienas laikā mazāks. Tāpēc, ja gribam allaž būt labā garastāvoklī, vēlams laikus iet gulēt un agrāk celties.