Amerikā sestā daļa pieaugušo lieto nomierinošus līdzekļus
Sestā daļa pieaugušo amerikāņu lieto psihiatriskas zāles, piemēram, antidepresantus vai nomierinošus līdzekļus, savukārt 40 miljoni cilvēku ASV lieto vismaz vienu recepšu medikamentu – tas ir aptuveni par 14 miljoniem vairāk, nekā iepriekš tika uzskatīts.
Patiesā aina varētu būt vēl satraucošāka, jo rādītāji ir atkarīgi no tā, vai cilvēks ziņo, ka lieto psihiatriskos medikamentus, stāsta pētnieks Tomass Dž. Mors (Thomas J. Moore) no Safe Medication Practices institūta Virdžīnijā.
Aptuveni 80 % cilvēku medikamentus lieto ilgstoši un, iespējams, pat kā sava veida atbalstu, lai spētu izturēt dzīves pārbaudījumus, lai gan patiesībā viņiem šādas zāles nebūtu jāizraksta. Jau sen zināms, ka benzodiazepīni izraisa atkarību, atcelšanas sindromu un simptomu saasināšanos. Daži cilvēki vienlaikus lieto pat vairāk nekā vienu psihiatrisku medikamentu.
Lai aprēķinātu, cik daudz pieaugušu amerikāņu lieto antidepresantus vai nomierinošus, hipnotiskus vai antipsihotiskus līdzekļus, pētnieki analizēja 2013. gada datus no aptaujām par izdevumiem medikamentu iegādei. Visvairāk tika pirkti antidepresanti, un tos lietoja 12 % pārskatā iekļauto cilvēku.
Kopumā izrādījās, ka sestā daļa pieaugušos lieto psihiatriskas recepšu zāles, un tas ir daudz vairāk nekā skaitlis, kas tika iepriekš minēts pētījumos, – 11 procenti.