Pētījums: laimīgāki un veselāki ir cilvēki, kuri mostas agri no rīta
Jaunā pētījumā atklāts, ka vislaimīgākie ir cilvēki, kuri mostas agri no rīta. Secināts, ka "cīruļi" kopumā bija veselāki un apmierinātāki ar dzīvi nekā "pūces", jo tiem, kas ceļas agrāk, ir vieglāk piemēroties dienas ritmam.
"Pūču" dienas ritms nesakrīt ar laiku, kādā notiek svarīgākās sabiedriskās aktivitātes. Savukārt "cīruļi" biežāk jūtas pamodušies, uzmanīgāki un laimīgāki, turklāt to imūnsistēma ir noturīgāka, ziņo britu laikraksts "The Daily Telegraph".
Akadēmiskajā žurnālā "Emotion" publicētajā pētījumā teikts, ka gadu gaitā lielākā daļa "pūču" mainījusi jaunībā piekopto naksnīgo dzīvesveidu.
Jo agrāk veci cilvēki pamostas, jo laimīgāki tie jūtas, liecina pētījums. "Iepriekšējie pētījumi parādīja, ka "cīruļi" ir laimīgāki par "pūcēm" neatkarīgi no vecuma," sacīja vadošā pētniece Renē Bisa. "Taču mēs noskaidrojām, ka, ejot gadiem, pamošanās agrāk dod emocionālu labumu."
""Pūcei", kas labprāt mostas plkst.11, būs grūtāk pielāgoties tipiskajai darba dienai no deviņiem rītā līdz pieciem vakarā, nekā "cīrulim", kurš pats pamostas ap septiņiem rītā," viņa turpina. "Tā rezultātā "pūce" var justies nogurusi un nelaimīga."
Pētījumā piedalījās 435 cilvēki vecumā no 17 līdz 38 gadiem, kā arī gandrīz 300 vecāka gadagājuma cilvēki.
Abās grupas aizpildīja aptaujas par savu emocionālo stāvokli, veselību un dienas ritmu.
Sešdesmit gadu vecumā gandrīz visi aptaujātie bija "cīruļi", savukārt mazāk nekā 10 procenti jauniešu sevi raksturoja kā tādus.
Taču pieaugot rādītāji mainījās, un vecumdienās tikai septiņi procenti cilvēku uzskatīja sevi par "pūcēm".
"Mēs atklājām, ka vecāki cilvēki jūtas labāk nekā jaunieši," teica Bisa. "Vecāki cilvēki arī lielākoties ir "cīruļi"."