Atklāti par gāzēm
Normāli cilvēka kuņģī un zarnās ir apmēram 900 cm3 gāzu, kas rodas mikroorganismu darbības rezultātā. Gāzes galvenokārt ir kuņģī un resnajās zarnās. Gāzu veidošanās zarnu traktā ir fizioloģisks process, tomēr pārāk liela gāzu veidošanās un gāzu izvades traucējumi no kuņģa-zarnu trakta var kļūt par ļoti neērtu un mulsinošu problēmu. Kā rīkoties, lai no tās atbrīvotos?
Kas ir meteorisms?
Meteorisms jeb gāzu uzkrāšanās ir pastiprināta gāzu veidošanās zarnās. Šo gāzi izraisa baktērijas un sēnītes kuņģa-zarnu traktā. Meteorisms būtībā ir gremošanas traucējumi, kuri rodas no pārmērīgas gāzu uzkrāšanās kuņģī un zarnu traktā. Šādi traucējumi izraisa lielu diskomfortu un vēdera uzpūšanās sajūtu. No meteorisma cieš gan vīrieši, gan sievietes, tomēr šī problēma vairāk skar vīriešus. Normāli cilvēks diennaktī no organisma izvada 0,5- 1,5 l gāzu. Zarnās sakrājušās gāzes rada putas, kas sastāv no daudziem maziem burbulīšiem. Šie burbulīši ietverti viskozās gļotās. Gļotainās putas plānā kārtiņā noklāj kuņģa sieniņu un zarnu gļotādu. Tas, savukārt, apgrūtina gremošanu- vielu uzsūkšanos organismā.
Kā tas izpaužas?
Meteorisma galvenās izpausmes ir uzpūsta vēdera sajūta, vēdera urkšķēšana, sāpju sajūta zarnās un palielināta gāzu izvade caur ānusu. Reizēm ir novērojamas sāpes sirds apvidū, reflektori sirds ritma traucējumi, galvassāpes, muskuļu sāpes, miega traucējumi, vispārējs nogurums un aizdusa, jo gāzes var pacelt diafragmu. Pie ļoti izteikta meteorisma var būt spazmveidīgu sāpju lēkmes (gāzu kolikas), kas pāriet pēc gāzu izvadīšanas. Dažos gadījumos novērojama bieža un skaļa gāzu izvade, citos gadījumos – to aizture. Par meteorismu var liecināt arī atraugas, slikta dūša, aizcietējumi vai caureja, nepatīkama garša mutē, apetītes zudums, tāpat iespējams slikta elpa, un dažos gadījumos, jo īpaši jauniešu vidū, tas pat var izraisīt neirozi.
Kas izraisa pastiprināto gāzu veidošanos?
Pastiprinātu gāzu veidošanos var izraisīt dažādi faktori, tomēr viens no galvenajiem faktoriem ir pārtika. Pākšaugi un dažādi kāposti var radīt pastiprinātu gāzu veidošanos gremošanas sistēmā. Tāpat meteorismu var radīt laktozes nepanesība- organismam ir grūtības sašķelt cukura veidu, kas atrodas pienā un tā produktos un fruktozes nepanesība- cukurs, kas atrodams augļos. Arī tik vienkāršs veids kā gaisa norīšana kopā ar pārtikas produktiem, gāzētiem dzērieniem vai smēķējot var radīt nepatīkamas sajūtas vēderā.
Vēdera labsajūtas veicināšanai.
Pārmērīgu vēdera uzpūšanos var kontrolēt, piemēram, ar diētas palīdzību-samazināt gāzes radošu produktu lietošanu uzturā, kā arī izmainot dienas ritmu- ēšanas laikus, miega regularitāti un regulāri apmeklējot labierīcības. Fiziskās aktivitātes palīdzēs gremošanas sistēmai darboties efektīvāk. Ja cilvēks ir mazkustīgs, tad arī visi muskuļi, tostarp arī iekšējo orgānu muskulatūra, sāk darboties palēninātā režīmā, kas noved pie aizcietējumiem un meteorisma.
Pastāv arī preparāti, kuru darbības pamatā ir gāzu izvadīšana no gļotu burbulīšiem. Putu samazināšana atjauno dabisko gāzu apmaiņu caur zarnu sieniņām. Šai preparātu grupai pieder Čehijas firmas Walmark radītais produkt Degasin®, kuras darbības pamatā ir simetikons, kas neuzsūcas organismā un no organisma tiek izvadīts neizmantotā veidā.
® ir medicīnas ierīce, kas veicina zarnu un vēdera labsajūtu cilvēkiem, kuri cieš no pārmērīgas gāzu uzkrāšanās kuņģī un zarnu traktā, piemēram: meteorisms, vēdera uzpūšanās, spiediena un pilnuma sajūta vēdera apvidū.
® aktīvā viela simetikons samazina gaisa burbulīšu virsmas spraigumu.
® var lietot pirms diagnostiskiem izmeklējumiem vēdera dobumā (piemēram, endoskopiskai, rentgenoloģiskai un sonogrāfiskai izmeklēšanai).
® ir produkts ar visspēcīgāko sastāvu Latvijas tirgū pēc aktīvās vielas daudzuma vienā kapsulā. Dienā nepieciešamas tikai 1- 2
® kapsulas.
Materiāls tapis sadarbībā ar "Degasin" / Foto: Shutterstock, publicitātes