Ko ārsti nestāsta. Viss, kas tev jāzina par botoksu
Botulīns, sejas tūlītējas uzlabošanas čempions, ir tik populārs, ka ārzemēs ārsti dažkārt apkalpo pat desmit cilvēku stundā. Holivudā botulīna injekcijas nu jau kļuvušas tik ierastas, ka lielākā daļa slavenību vairs nespēj ar savu mīmiku paust pilnu emociju klāstu.
Kas tas ir?
Allergan Pharmaceuticals ražotais Botox ir patentēts A tipa botulīna toksīns. Būtībā tas ir neirotoksīns, ko ražo anaerobiska baktērija Clostridium botulinum, tā pati, kas izraisa saindēšanos ar pārtiku (botulismu). No visiem neirotoksīniem A tipa botulīna toksīns ir visnāvējošākais. Tikai 1 grams tīra kristāliskā A tipa toksīna varētu nopļaut pusi Latvijas iedzīvotāju, ASV bruņotie spēki to pat ir iekļāvuši bioloģisko ieroču sarakstā. [1]
Attīrītu un vakuumā žāvētu A toksīna versiju izmanto jau kopš 1989. gada, kad to sāka lietot, lai ārstētu acu plakstiņu raustīšanos (blefarospazmas), šķielēšanu (strabismu) un kopš 2000. gada arī kakla muskuļu distoniju (galvas un kakla muskuļu nekontrolētu saraušanos). Kanādiešu oftalmoloģe Žanna Karūzersa, izmantojot botulīnu acu slimību ārstēšanā, ievēroja, ka tas izlīdzina krunciņas. Viņa un viņas vīrs dermatologs Alistērs Karūzerss to sāka lietot, lai likvidētu krunciņas uz pieres. Lūk, tā arī dzima šis estētiskās ķirurģijas veids, kurš ļauj panākt efektu bez asinīm.
2002. gadā ASV Pārtikas un zāļu administrācija deva atļauju lietot botulīnu, lai likvidētu vidējas līdz dziļas vertikālās grumbas uz pieres. Procedūra drīz vien kļuva tik pieprasīta, ka iemantoja pasaulē populārākās metodes statusu gan invazīvo, gan neinvazīvo metožu vidū. Amerikas Estētiskās plastikas ķirurģijas asociācijas ziņojums liecina, ka jau pirms desmit gadiem tika veikts 1,6 miljoni botulīna injekciju, piecu gadu laikā to skaits pieauga par 2000 %.
Holivudā botulīna injekcijas nu jau kļuvušas tik ierastas, ka lielākā daļa slavenību vairs nespēj ar savu mīmiku paust pilnu emociju klāstu.
Kā tas strādā?
Botulīna toksīns pārtrauc neiromediatora acetilholīna plūsmu. Bez šī neiromediatora, kas dod pavēli veikt saraušanos, muskulis ir principā paralizēts. Kādu laiku muskuļiem nespējot kustēties, krunciņas un līnijas izzūd pašas. Efekts lielākoties ir uz noteiktu laiku, vidēji no trim līdz astoņiem mēnešiem.
Viena Botox pudelīte satur 100 A tipa botulīna vienību. 50 vienību ir ierastā injekcijas deva. Vienas injekcijas cena svārstās no 370 līdz 500 ASV dolāru Amerikā un no Ls 80 līdz Ls 300 Latvijā, kur cenrādis pieskaņots nevis injekciju daudzumam, bet izraudzītās sejas vietas apstrādei, piemēram, grumbu izlīdzināšana uz pieres maksā no Ls 120 līdz Ls 160.
Ko tev stāsta ārsti
• Nav šaubu, ka sejas muskuļu paralīze mazina krunciņas. Pētot botulīna iedarbību uz mīmikas grumbām, atklāts, ka 80 % pacientu, galvenokārt sievietēm ar vidējām līdz dziļām grumbām, tās mēneša laikā bija izzudušas vai ievērojami samazinājušās. Savukārt 89 % bija vismaz vidējs uzlabojums. Lielākajai daļai bija vēl labāki rezultāti pēc otrās vai trešās injekcijas. [2]
• Botox saņēma arī daudz labu vārdu, kad pacienti apgalvoja, ka pēc injekcijām piedzīvojuši mazāk galvassāpju nekā parasti, galvenokārt tādēļ, ka botulīna toksīns padara muskuļus mazāk jutīgus.
• Šo panākumu iedrošināti, ārsti botulīnu izmanto arī sejas vidējo un zemāko daļu nogludināšanai un tēlniecībai, kā viņi paši saka. To pat lieto, lai uzlabotu plastikas ķirurģijas rezultātus.
Ko ārsti tev nestāsta
Ārsti ir pieņēmuši, ka botulīna toksīns ķermenī nepārvietojas un ka tā nelabvēlīgā ietekme ir pārejoša. [4] Latvijas mediķi atsaucas uz vairāk nekā divdesmit gadu ilgo pieredzi, kopš botulīnu izmanto medicīnā, un sauc to par efektīvu un drošu līdzekli, kas palīdz uz laiku novērst ādas novecošanās pazīmes. Taču botulīna injekcijas veic ne tikai klīnikās, tās izpilda arī skaistumkopšanas salonos, kur strādā speciālisti, kas nav apguvuši plastikas ķirurģijas smalkumus.
Botulīns nepavisam nav drošs, tam ir daudz risku, liecina gan tā ražotāja Allergan Pharmaceuticals lietošanas instrukcija, gan citi avoti. Uzskaitīsim galvenos.
• No tā var nomirt. Retos gadījumos cilvēki nosmok, jo radušās grūtības norīt, mirst no anafilaktiskā šoka (momentāna, dzīvību apdraudoša alerģiska reakcija) vai piedzīvo plaušu karsoni.
• Tas var novest pie sirdslēkmes vai neregulāras sirdsdarbības – īpaši pacientiem ar sirds un asinsvadu problēmām.
• Tas var radīt krampju lēkmes un konvulsijas.
• Tas var izraisīt problēmas, ko botulīna toksīnam vajadzētu izārstēt, ieskaitot galvassāpes un acu plakstiņu raustīšanos. [2]
• Vienam no 20 pacientiem rodas noturība pret šo vielu, jo ķermenī uzkrājas antivielas, tātad tā paša efekta radīšanai būs nepieciešams injicēt aizvien vairāk Botox. [5]
• Muskuļi, kas saņem atkārtotas injekcijas, ar laiku var beigt darboties pavisam un atrofēties, radot tā saukto smilšu pulksteņa defektu vai nokarenus acu plakstiņus. Vairāk nekā ceturtajai daļai pacientu, kas botulīna injekcijas saņēma migrēnas ārstēšanai (tās injicē deniņu muskuļos), radās pārejošs deniņu padziļinājums.
• Pacienti var piedzīvot redzes traucējumus, kā arī elpošanas ceļu slimības, gripu, nelabumu, sāpes sejā, apsārtumu injekcijas vietā, kā arī muskuļu vājumu. ASV Pārtikas un zāļu administrācija apgalvo, ka šie efekti var ilgt pat vairākus mēnešus.
• Atkārtota botulīna injicēšana var novest pie jaunām grumbām. Izlīdzinot mīmikas grumbas, citi muskuļi deguna augšpusē, pa vidu starp uzacīm un pie plakstiņiem cenšas piedalīties sejas izteiksmes veidošanā. “Atkārtota darbība noved pie jaunām grumbām,” apgalvo botulīna eksperts, Ņujorkas Vaila Kornela Medicīnas koledžas asistējošais dermatoloģijas profesors Deivids Bekers.
• Jo vairāk grumbiņu sejā, jo vairāk botulīna vajadzīgs, kas palielina komplikāciju un blakusparādību risku. Komplikācijas biežāk rodas pacientiem, kam iepriekš bijušas plastikas operācijas vai neiromuskulāras saslimšanas. [7]
• No botulīna pilnībā jāizvairās pacientiem, kam ir ALS (amiotrofā laterālā skleroze jeb Lū Gēriga slimība), muskuļu vājums (myasthenia gravis) vai Lambēra un Ītona sindroms (arī to raksturo muskuļu vājums).
• Uzmanieties no jaunas un radošas pieejas un arī kaktu dakteriem. Aizvien biežāk plastikas ķirurgi un dermatologi botulīna toksīnu injicē vietās, kurām vēl nav izveidotas konsekventas lietošanas vadlīnijas. [8] Piemēram, vārnu kājiņām, rievās abpus degunam un ap muti, bedrītē uz zoda un nokarenā kakla ādā, kad ir tā sauktais tītara bārdas kakls.
Pārliecinieties, vai ārsti, kas piedāvā veikt botulīna toksīna injekcijas, ir iesvaidīti smalkajā plastikas ķirurģijas mākslā. Arī Karūzersi paši atzīst, ka botulīna izmantošanai citiem mērķiem ir vajadzīgas padziļinātas zināšanas sejas un kakla, un muskuļu anatomijā. Tā kā injekciju vietas un veicamo injekciju skaits ir mainīgs lielums, svarīgi, lai tās veic šīs nianses pārzinošs speciālists. [9]
Ko darīt tā vietā
• Pārskatiet un uzlabojiet savu ēdienkarti, ēdot pēc iespējas daudz termiski neapstrādātu, bioloģiski audzētu produktu, kuros ir daudz antioksidantu.
• Izvēlieties ar ribonukleīnskābi bagātus produktus, piemēram, sardīnes un brētliņas, lēcas, pupas un citus pākšaugus, kas palīdzēs ādai atjaunoties.
• Pielūkojiet, lai uzņemat daudz vitamīnu: galvenokārt, A, B, C, D3 un E, kā arī selēnu, cinku, varu un mangānu. Ieteicamā deva ir vismaz 1 grams C vitamīna, 5000 IU A vitamīna (ap 0,0015 g) un 400 IU E vitamīna ( ap 2,95 g).
• Svarīgs ir arī eļļu līdzsvars: zivju vai linsēklu eļļas omega 3 taukskābes palīdz uzlabot ādas izskatu un krāsu.
• Centieties pārlieku nelietot omega 6 polinepiesātinātās taukskābes (lielākoties atrodamas augu eļļās), kas palielina ādas jutību pret saules gaismu un tās radītajiem bojājumiem. [10]
• Noderēs arī uztura bagātinātāji ar alfa liposkābi, kas neitralizē brīvos radikāļus, tāpēc novērš ādas novecošanos un palīdz arī tikt galā ar smalkajām krunciņām.
• Sejai lietojiet losjonu ar C vitamīnu (ja tas ir krēms, pārliecinieties, ka nav pievienoti parabēni). Ir pierādīts, ka C vitamīns spēj mazināt sīkas krunciņas un uzlabot sejas krāsu un struktūru. [11]
• Pārbaudiet vairogdziedzeri. Ja vairogdziedzeris slinko, rezultāts var būt sausa, zvīņaina āda, un tad var līdzēt jodētais jūras sāls un zivis. Ja ir traucētas vairogdziedzera funkcijas, ieteicams nelietot uzturā krustziežu dzimtas augus: kāpostus un puķkāpostus, kā arī sojas pupiņas un zemesriekstus, kas to veicina.
• Izmantojiet krēmus ar alfa un beta hidroksiskābēm (glikolskābi un salicilskābi), DMAE (dimetilaminoetanolu) un dabīgo A vitamīnu (retinola palmitātu vai retinolu), bet uzmanieties no ķīmiskām vielām, kas varētu kaitēt gan ādai, gan pārējam organismam.
• Cieniet savu novecošanu. Uztveriet to kā zināšanu un pieredzes uzkrāšanas procesa neatņemamu daļu.