Gāzbetons vai keramzīts: uzzini, kas ir labākais risinājums Tev
foto: Publicitātes foto
Noderīgi ikdienā

Gāzbetons vai keramzīts: uzzini, kas ir labākais risinājums Tev

Reklāmas projekts

Plānojot mājas būvniecību vai renovāciju, pareiza materiālu izvēle ir ļoti svarīga. Gāzbetona bloki ir viegli un labi notur siltumu, savukārt keramzīta bloki izceļas ar izturību un mitruma noturību. Abi bloku materiāli ir populāri, bet katram ir savi plusi un mīnusi. Šajā rakstā salīdzinām gāzbetonu un keramzītu, lai palīdzētu Tev izvēlēties piemērotāko risinājumu Tavām vajadzībām.

Gāzbetona priekšrocības un riski

Gāzbetons ir mūsdienīgs, viegls būvmateriāls ar porainu struktūru, ko ražo no cementa un smiltīm. Tas ir īpaši iecienīts privātmāju būvniecībā, pateicoties savām energoefektīvajām īpašībām un vienkāršai uzstādīšanai.

Gāzbetona izmantošanas ieguvumi:

  • Lieliska siltumizolācija - gāzbetona bloki labi notur siltumu, jo tā porainā struktūra darbojas kā siltuma barjera. Tas nozīmē, ka mājā ziemā būs siltāk un vasarā – vēsāk. Bieži vien nav nepieciešams papildu siltinājums, kas ļauj ietaupīt gan naudu, gan laiku.
  • Ātra montāža – bloki ir viegli un precīzi izgatavoti, tāpēc tos var salikt ātri un vienmērīgi - pēc nepieciešamības. Tas ievērojami samazina būvniecības laiku.
  • Viegli apstrādājams - šo materiālu var ērti zāģēt, frēzēt un urbti bez īpašiem instrumentiem. Tas ļauj pielāgot blokus dažādām vajadzībām – piemēram, veidot atveres caurulēm, vadiem vai nelielām nišām sienās.

Gāzbetona izmantošanas mīnusi:

  • Mazāka mitruma noturība - gāzbetona bloki viegli uzsūc mitrumu, tāpēc tie nav ideāli piemēroti vietām, kur ir daudz ūdens vai mitruma. Lai aizsargātu sienu no mitruma, jāizmanto kvalitatīva hidroizolācija vai ārējā apdare, piemēram, apmetums vai fasādes flīzes.
  • Zemāka triecienizturība - salīdzinot ar keramzītbetona blokiem vai ķieģeļiem, gāzbetons ir mīkstāks un trauslāks. Spēcīga mehāniska iedarbība var radīt plaisas vai bojājumus, īpaši ēkas ārējās sienās vai vietās ar lielāku slodzi.
  • Nepieciešams papildu armējums - ja plāno celt vairāku stāvu ēku vai izmantot smagākas konstrukcijas (piemēram, betona pārsegumus), būs jāveic papildus armēšana. Tas nodrošinās stabilitāti un drošību ilgtermiņā, bet palielinās kopējās būvniecības izmaksas.

Keramzīts – priekšrocības un riski

Keramzīts ir dabīgs un videi draudzīgs būvmateriāls, kas veidots no apdedzinātām māla granulām. Tas veido stingru, bet vienlaikus gaisa caurlaidīgu struktūru, kas ļauj sienām „elpot”. Šis materiāls tiek plaši izmantots gan nesošajās sienās, gan dažādās siltumizolācijas un grīdas konstrukcijās.

Keramzīta izmantošanas ieguvumi:

  • Ļoti laba mitruma un salizturība - keramzīta bloki neuzsūc mitrumu tik viegli kā daudzi citi bloki, tāpēc tie ir ideāli piemēroti mitrai vai aukstai videi. Tie nebojājas arī sasalšanas un atkušanas laikā, kas ir svarīgi Latvijas klimatā.
  • Izturīgs un ilgmūžīgs - šis materiāls labi iztur temperatūras svārstības – tas neplaisā un nesabrūk, kad laikapstākļi mainās. Rezultātā sienas saglabā savu stiprību gadiem ilgi, padarot keramzītu par uzticamu izvēli ilgtermiņā.
  • Laba skaņas izolācija - keramzīta struktūra palīdz samazināt trokšņus no ārpuses, tāpēc tas ir īpaši piemērots mājām, kas atrodas pilsētās vai blīvi apdzīvotās vietās.

Keramzīta izmantošanas mīnusi:

  • Siltumizolācija zemāka nekā gāzbetonam - lai nodrošinātu siltumu ziemā, keramzīta sienas parasti ir jāsiltina papildus. Bez papildu slāņa, apkures izmaksas var būt augstākas nekā mājā ar gāzbetona sienām.
  • Smagāks materiāls - keramzīta bloki ir ievērojami smagāki, tāpēc ēkai būs nepieciešami stingrāki un masīvāki pamati - piemēram, FIBO pamatu bloki.
  • Būvniecības process var būt laikietilpīgāks - darbs ar keramzītu var prasīt vairāk laika – bloki ir smagāki, grūtāk apstrādājami, un montāža parasti ir lēnāka nekā, piemēram, ar gāzbetonu.

Trīs biežāk pieļautās kļūdas izvēlē

Pareiza būvmateriālu izvēle ir būtiska kvalitatīvas un ilgtspējīgas mājas būvniecībai. Taču nereti tiek pieļautas kļūdas, kas vēlāk var dārgi izmaksāt. Šeit ir trīs izplatītākās kļūdas, no kurām vērts izvairīties:

  1. Neņem vērā mājas atrašanās vietas klimatu un mitrumu.

Ne visi materiāli vienlīdz labi piemēroti visiem reģioniem. Ja māja atrodas mitrā vai aukstā vietā, svarīgi izvēlēties materiālu ar labu mitruma noturību un salizturību. Piemēram, gāzbetons bez papildu aizsardzības var nebūt piemērots mitrām zonām, savukārt keramzīts šādā vidē būs drošāka izvēle.

  1. Vērtē tikai cenu, neņemot vērā ekspluatācijas izmaksas.

Lētāks materiāls sākotnēji var šķist izdevīgs, taču, ja tas prasa dārgāku montāžu, papildu siltināšanu vai regulāru apkopi, kopējās izmaksas ilgtermiņā var būt daudz augstākas. Ir vērts izvērtēt arī ekspluatācijas izmaksas un energoefektivitāti, ne tikai sākotnējo cenu.

  1. Nepārbauda būvnieka pieredzi ar izvēlēto materiālu.

Pat labākais materiāls var radīt problēmas, ja ar to strādā nepieredzējis meistars. Pirms būvniecības sākšanas ir svarīgi pārliecināties, ka izvēlētais būvnieks pārzina konkrētā materiāla montāžas nianses un ir ar to strādājis jau iepriekš.

Kā pieņemt lēmumu? Praktiska izvēles formula

Izvēloties starp gāzbetonu un keramzītu, viss atkarīgs no Tavas mājas vajadzībām.

  • Ja svarīgs ir ātrs būvniecības process un laba siltumizolācija – gāzbetona bloku izvēle būs piemērotākā.
  • Ja prioritāte ir izturība, laba skaņas izolācija un mitruma noturība – izvēlies keramzīta blokus.

Salīdzini materiāla īpašības ar saviem plāniem un apkārtējās vides apstākļiem – tā lēmums būs drošs un pārdomāts!

Gan gāzbetona bloku, gan keramzīta bloku izvēle ir uzticams risinājums, ja tie tiek izmantoti atbilstošā vietā un projektā. Lai izvairītos no dārgām kļūdām, vienmēr ir vērts aprunāties ar pieredzējušiem speciālistiem. Ja nepieciešami pamatu bloki, izvēlies FIBO — drošu un pārbaudītu kvalitāti.

Pats svarīgākais, izvēlies materiālu, kas vislabāk atbilst Tava mājokļa vajadzībām, klimatam un budžetam līdz ar to - būvniecība būs veiksmīga jau no pirmā soļa.