
Zīdkoks Latvijas dārzā - kā šo eksotisko brīnumu stādīt, audzēt un izmantot

Zīdkoks senatnē bijis cieši saistīts ar zīda ražošanu, taču mūsdienās tas kļūst arvien populārāks arī kā skaists un daudzpusīgs dārza augs. Kā veiksmīgi iestādīt un kopt zīdkoku Latvijā, kā arī, kā izmantot tā ogas un citas daļas veselībai un skaistumam, stāsta parka dārznieks Mikus Karlsons.
Droši vien esi dzirdējusi par zīdkoku. Jā, tas ir slavenais koks, ar kura lapām barojas zīdtauriņu kāpuri, lai vēlāk vītu zīda dzīpariņus. Taču nebūt ne visi zina, ka zīdkoks ir īstena dažādu bioloģiski aktīvu vielu un vitamīnu krātuve. Austrumu valstīs cilvēki jau izsenis, izmanto pilnīgi visas šī koka daļas, bet jo īpaši – ļoti veselīgās un garšīgās ogas. Starp citu, zīdkoks labi aug arī pie mums Latvijā.
Skaisti un vērtīgi
Zīdkokam ir 19 sugu, bet Latvijā tiek audzētas pamatā divas – ļoti izturīgais baltais zīdkoks (Morus alba) un melnais zīdkoks (Morus nigra). Baltais zīdkoks ir liela vai vidēja izmēra plats krūms ar zaļām, spīdīgām lapām, savukārt melnais zīdkoks var izaugt pat desmit un vairāk metru augsts. Latvijā sastopams arī sarkanais zīdkoks (Morus rubra), tiesa, visai reti Tas ir augststumbra potējuma zīdkoks ar gariem, nokareniem zariem. Baltā zīdkoka ogas ir sarkanas ar zilganu apsarmi vai arī baltas, bet melnā zīdkoka ogas ir līdzīgas melni sarkanām kazenēm. Abu šo koku ogas ir bagātas ar vitamīniem, dzelzi, magniju un dažādiem mikroelementiem. Jāņem vērā, ka, tiklīdz ogas ir nogatavojušās, tās nobirst, tāpēc jau laikus zem koka jāizklāj sega, palags vai agroplēve.
Lielas rūpes neprasa
Zīdkokam vislabāk patiks augt neitrālā vai viegli sārmainā augsnē, pH 6,9–7,0. Stādāmbedri zīdkokiem roc apmēram 60 cm dziļu un 50 cm diametrā. Bedres apakšā ieklāj apmēram 10 cm biezu drenāžas slāni no šķembām un grants. Augsni ielabo ar kompostu un nedaudz kompleksā mēslojuma. Pēc iestādīšanas zīdkoku kārtīgi aplej. Zīdkoki ir samērā prasīgi attiecībā uz laistīšanu. Pirmos gadus, īpaši, ja vasaras ir sausas un karstas, kā pēdējā laikā pie mums mēdz būt, zīdkoks jālaista vismaz reizi nedēļā, vēlams, ar 10 l ūdens vienā reizē uz stādu. Ieteicams augsni ap stumbru nomulčēt ar kādu organisku materiālu – salmiem, nopļauto zāli.
Zīdkokus var audzēt gan kā krūmus, gan arī kā kokus. Apgriešana īpaši neatšķiras no citiem augļu kokiem un krūmiem – izgriez bojātos zarus, kā arī tos, kas aug uz vainaga iekšpusi un krustojas ar citiem zariem. Vainagam jābūt izgaismotam, un raugies, lai tas labi vēdinātos. Vēl jāpiemin, ka zīdkoks labi padodas veidošanai un to var audzēt arī špalerā pie žoga vai ēkas sienas, tādējādi iegūstot ļoti dekoratīvu un interesantu koku.