Kas jādara, lai cimperlīgās acālijas ziedētu ilgi un skaisti
Ziemas vidū veikalu puķu plauktos rindojas acālijas, ar krāsainajiem ziedu mākoņiem vilinot ikvienu skaistuma cienītāju. Tomēr, nopirktas un atnestas mājās, tās bieži vien sagādā vilšanos, jo gaidīto ziedu mākoņu vietā puķe nīkuļo un ātri pārzied.
Tāpēc ir jāzina, kā apieties cimperlīgo augu, tikai tad tā ziedēs ilgi un krāšņi.
Gudrs pirkums – skaisti ziedi
Pareizā izvēle jāizdara jau veikalā – pērc to, kuras ziedi vēl nav pilnībā izplaukuši, bet ir lielos, krāsainos pumpuros. Neizvēlies acāliju ar pavisam maziem pumpuriem, jo tie pēc atnešanas mājās var nobirt. Rūpīgi apskati, vai acālija ir vesela un bez kaitēkļiem. Noteikti pievērs uzmanību arī lapām – tām jābūt zaļām un nedaudz spīdīgām, ne dzeltenīgām. Ja veikalā ir iespēja izvēlēties acāliju bez plēves iesaiņojuma, ņem to.
Turi vēsumā, lai bagātīgi ziedētu
Acālijas mīl vēsumu un daudz ilgāk un bagātīgāk ziedēs telpā, kur ir aptuveni +18 grādi un liels gaisa mitrums. Ja mājoklī ir siltāks, novieto puķi pie loga, zem kura nav radiatoru. Blakus podam vari nolikt trauku ar ūdeni gaisa mitrināšanai. Raugies, lai izvēlētā vieta ir gaiša, bet pasargā acāliju no tiešiem saules stariem.
Laisti tā, lai pietiek mitruma
Acālija ir prasīga ne tikai pret temperatūru, bet arī pret laistīšanu – augsnei podiņā vienmēr jābūt mitrai, bet ne slapjai. Skaistule priecāsies, ja laistīsi to ar lietus, upes, ezera, dīķa ūdeni, samierināsies arī ar nostādinātu krāna ūdeni, bet protestēs, ja uzliesi siltu krāna ūdeni bez nostādināšanas. Laistīšanai izmanto tikai vēsu ūdeni. Ja ārā ir sniegs, vari to uzlikt uz augsnes vai ielikt traukā zem poda. Acālijai patīk skāba augsne, tāpēc reizi mēnesī laistāmajam ūdenim piepilini citrona sulu. Laistot uzmani, lai ūdens piles netrāpa uz ziediem, jo, saņemot mitrumu, tie kļūst neglīti pleķaini un sabrūnē.
Uzmani, lai nav slimību, un nemēslo
Katrā laistīšanas reizē apskati augu, jo krāšņi ziedošā puķe mēdz slimot gan ar miltrasu, gan pelēko puvi, gan rūsu. Ja pamani kaut ko nelāgu, rīkojies nekavējoties – slimības skartos zarus nogriez, pārējo augu profilaktiski apstrādā ar kādu pretslimību līdzekli.
Lai nākamgad ziedētu
Kad ziedēšana beigusies, nepārstāj rūpēties par acāliju – tad tā koši ziedēs arī nākamgad.
* Pēc pārziedēšanas reizi 2 nedēļās dod universālo mēslojumu, ko pievieno laistīšanas ūdenim.
* Lai nākamgad būru vairāk ziedu, mēnesi pēc ziedēšanas saīsini zarus un veido vēlamo formu.
* Kad naktīs vairs netiek solītas salnas, ieroc acāliju ar visu podu noēnotā vietā dārzā, bet neaizmirsti to regulāri aplaistīt.
* Tuvojoties rudens salnām, pārvieto acāliju uz vēsu, gaišu telpu, kur temperatūra nav augstāka par + 10 grādiem un ne zemāka par + 4 grādiem. Tikai šādā temperatūrā spēs attīstīties jaunie ziedi.
* Laisti pavisam minimāli un nemēslo – visas nepieciešamās barības vielas acālija jau ir uzkrājusi.
* Janvārī nes acāliju uz siltāku telpu, kur temperatūra ir aptuveni + 16 grādu, un gaidi pumpurus.