Kā pieradināt suni un kaķi mazgāt ķepas?
Tieši tāpat, kā cilvēki nomazgā rokas pēc atgriešanās mājās, arī mājdzīvnieki jāradina pie ķepu mazgāšanas. Ja veidosi šo ieradumu jau no mazotnes, mājas mīlulis tam nepretosies.
Kāpēc jāmazgā ne tikai ziemā, bet arī vasarā?
Par slapjiem un sniegainiem laikapstākļiem skaidrs - suņiem pēc katras pastaigas ķepas tiek mazgātas. Tomēr par vasaru viss nav tik viennozīmīgi. Daudzi saimnieki mīluļu ķepas vasarā nemazgā, jo uzskata, ka gada siltajos mēnešos suns un kaķis neienes mājās netīrumus. Tomēr tas jādara ne tikai tīrības dēļ. Dzīvnieks var iekāpt peļķē ar benzīnu vai toksiskas vielas traipā; ja to nenomazgāsi, tavs mīlulis mazgājoties var saindēties. Ziemā ietves un ceļus apstrādā ar vielām, kas var izraisīt iekaisumu un alerģiju. Tāpat pastāv risks, ka kopā ar netīrumiem dzīvnieks mājās atnes ērces un infekcijas, kas ir bīstamas ne tikai sunim vai kaķim, bet arī cilvēkam. Turklāt mīlulis ķepu spilventiņus mēdz satraumēt, tajā var iedurties skabarga, tāpēc mazgāšana ir iespēja pārbaudīt, vai ķepai nekas nekaiš.
Kādus līdzekļus izmantot?
Zooveikalos pieejams plašs mazgāšanas līdzekļu piedāvājums – izvēlies piemērotāko.
* Šampūns suņu/kaķu mazgāšanai. Ar to droši mazgā ķepas, tomēr baktērijas un ērces tas nelikvidē.
* Darvas ziepes. Higiēnas ekonomiskais variants, kam piemīt antiseptiskas un pretparazītu īpašības. Šīs ziepes palīdz sadziedēt arī gūtos ievainojumus. Tomēr darvas ziepes sausina ādu, tāpēc ilgstoši lietot nav ieteicams. Optimālais variants ir šampūns ar darvas ziepēm – šādam līdzeklim ir sabalansēts pH līmenis, un tas ilgtermiņā nekaitē.
* Šampūns ar hlorheksidīnu. Antibakteriāla iedarbība, novērš iekaisuma veidošanos ķepu spilventiņu mikroplaisās.
* Pretparazītu šampūns. Šī šampūna ražošanā izmantoti augi, kas atbaida blusas un ērces, novērš kairinājumu un iedarbojas antibakteriāli.
* Šampūns ļoti netīrām ķepām. Iedarbīgi notīra degvielu, mašīneļļu un sāli, bet augu izcelsmes komponenti saudzīgi kopj ādu.
* Līdzeklis ar pantenolu. Labs šampūns mājdzīvniekiem, kuri aktīvi rotaļājas ārā un bieži gūst ievainojumus un iedur skabargas ķepās.
* Pretalerģisks šampūns. Ieteicams suņiem ar izteiktu alerģisku reakciju, piemēram, čau-čau šķirnei.
* Mitrās salvetes. Noder higiēnai sausā laikā. Šie produkti ir piesūcināti ar antiseptiskām, pretparazītu un mitrinošām vielām.
Suņu ķepu mazgāšanas špikeris
Suns pie ķepu mazgāšanas ir jāpieradina pakāpeniski, lai nav tā, ka dzīvnieks atsakās iet mājās, jo zina, ka sekos nepatīkama procedūra. Pieradināt sāc no kucēna vecuma, bet neliec suņuku uzreiz vannā un nelej tam virsū ūdeni. Vispirms slauki mīluļa ķepas ar sausu dvieli, par to apbalvo viņu ar gardumu. Tā kucēns pieradīs pie pieskārieniem, un ķepu mazgāšana neradīs stresu. Ja mazgā suni vannā, izmanto pretslīdes paklājiņu. Pirmajā reizē mazgāšanas procedūrai jābūt īsai, un nekādā gadījumā nerāj savu mīluli. Pēc mazgāšanas noteikti paslavē, paglaudi un pacienā ar kārumu. Tā sunim izveidosies patīkamas asociācijas ar ķepu mazgāšanu.
Ja suns ir neliels, pēc pastaigas viņa ķepas ērtāk mazgāt izlietnē vai vannā, bet lielākam mājdzīvniekiem izmanto bļodu. Pēc pastaigas ziemā ķepas mazgā remdenā, nevis siltā vai karstā ūdenī. Strauja temperatūras maiņa negatīvi ietekmē dzīvnieka pašsajūtu. Mazgāšanai izmanto sūkli ar uzputotu šampūnu. Sākumā mazgā priekšķepas, pēc tam tās novieto uz dvieļa, kas izklāts uz grīdas, un nomazgā pakaļējās ķepas. Mājdzīvniekus, kas nosmērējuši vilnu uz vēdera, ērtāk mazgāt vannā, bet, ja dzīvnieku vannā nevar iedabūt, noslauki vēderu ar mitru drānu. Ķepu nožāvēšanai labi der mikrošķiedras dvielis. Tas lieliski uzsūc ūdeni, un mājdzīvnieks neatstās mitras pēdas.
Vai kaķim var nomazgāt ķepas?
Jautājums ir pamatots, jo kaķi lielākoties baidās no ūdens, bet nomazgāt ķepas ir iespējams, ja kaķēns jau no mazotnes ir radināts pie ūdens. Vislabāk mazgāt, kaķi ievietojot izlietnē vai seklā bļodā. Ķepas var mazgāt arī tekošā ūdenī. Pēc saziepēšanas ar kaķiem paredzētu šampūnu ķepas rūpīgi noskalo un nosusini ar dvieli. Motivācijai pēc procedūras katru reizi iedod kādu gardumiņu.
Uzvelc kurpītes!
Lai izvairītos no ķepu nosmērēšanās, daži suņu saimnieki izmanto speciālus suņu apavus, tomēr ne katrs mājdzīvnieks ļauj tādus sev uzvilkt. Pieredzējuši suņu saimnieki iesaka kaučuka zeķītes – tās gan aizsargā no netīrumiem, gan nelaiž cauri ūdeni un kaitīgas vielas, turklāt suns jūt zemi un ātrāk pierod pie apaviem. Kaķim gan uzvilkt apavus nebūs iespējams.