Suns milzīgā stresā no salūta trokšņa. Kā palīdzēt, māca veterinārārste
foto: Shutterstock
Dzirdot netīkamo troksni, suns izjūt paaugstinātu stresu, un šādā situācijā viņš var bēgt, slēpties, elsot, siekaloties, grauzt dažādus priekšmetus, trīcēt, smilkstēt, gaudot, riet.
Mūsu mīluļi

Suns milzīgā stresā no salūta trokšņa. Kā palīdzēt, māca veterinārārste

Padomu nodaļa

"100 Labi Padomi"

Daudzviet oficiāla Jaungada uguņošana nenotiek jau pāris gadu, bet cilvēki salūtu šauj gaisā paši savam priekam, un ne tikai noteiktā laikā, bet tad, kad ienāk prātā, tāpēc pasargāt mājas mīluļus no lielā izbīļa ir grūti. Kā šādās situācijās rīkoties, māca Pet City klīnikas veterinārārste un suņu uzvedības speciāliste Anna Dace Lapoška.

Kāpēc suns tik ļoti baidās no trokšņa?

Troksnis nav normālas suņa dzīves sastāvdaļa, tāpēc viņš no tā baidās. Lai bailes pārvarētu, dzīvnieks jau no mazotnes pakāpeniski pie trokšņa jāpieradina. Iespējams, bailes no trokšņa ir saistītas ar ģenētisku noslieci vai emocionālu reakciju uz kādu senu traumatisku notikumu. Arī tad, ja sunim ir pēkšņas veselības problēmas, sāpes vai nieze, tas viņu var padarīt jūtīgāku un trauksmaināku.

Ko suns dara milzīgā stresā un panikā?

Dzirdot netīkamo troksni, suns izjūt paaugstinātu stresu, un šādā situācijā viņš var bēgt, slēpties, elsot, siekaloties, grauzt dažādus priekšmetus, trīcēt, smilkstēt, gaudot, riet. Ja suns iekštelpās palicis viens, var novērot arī urināciju un defekāciju.  Nevar izslēgt arī panikas lēkmi, kad dzīvnieks cenšas aizmukt, pat riskējot ar savu dzīvību. Viņš var izlēkt pa logu, nolēkt no balkona, izgrauzties cauri sienai vai durvīm, izrakt sev izeju zem voljēra žoga.

Ko suns mēģina pateikt?

Kad suns ir viegli satraukts, bet vēl spēj pats sevi nomierināt, viņš žāvājas, laiza sev degunu, nopurinās, aizgriež galvu, novērš skatienu vai aiziet prom no vietas, kur ir satraucošā situācija. Ja tu šos signālus nepamani un suns joprojām atrodas satraucošajos apstākļos, viņš sāk komunicēt ar stresa signāliem – pieglauž ausis, nolaiž asti, izbola acis, sastingst, trīc, čāpstina un elso. Ja arī šos signālus nepamani un suns vairs nespēj tikt prom no situācijas, dzīvnieks komunicē ar īpaši paaugstināta stresa signāliem – rūc, rej un liek sevi sadziedēt citā veidā. 

Kā palīdzēt savam mīlulim?

* Laikus pieradini suni pie dažādiem trokšņiem.

* Ikdienā nodrošini sunims pietiekamu slodzi – vismaz 60 % mentālo un 40 % fizisko vingrinājumu. Dzīvnieku nomierina un mentāli nodarbina graušana, ostīšanās un laizīšana, un ir ļoti svarīgi, ka dzīvniekam ir iespēja to darīt. Piedāvā viņam svaigu kaulu, ostīšanās vai laizāmo paklājiņu utt.

* Regulāri, pakāpeniski kāpinot vides intensitāti gan mājās, gan ārā, strādā kopā ar suņu uzvedības speciālistu, lai mainītu mīluļa asociācijas.

* Nodrošini sunim drošu, tumšu, klusu vietu (aizver visas durvis, logus, aizkarus, fonā ieslēdz klusu un mierīgu mūziku) un dod viņam kaut ko grauzt, piemēram, kaltētu vai svaigu kaulu.

Vai suns var pierast pie trokšņa?

Nē, bet var samazināt izpausmes. Te būs darbs ar uzvedības speciālistu, kurš sakārtos suņa ikdienas ritmu un vidi, kurā dzīvnieks atrodas. Smagākos gadījumos veterinārārsts var nozīmēt medikamentus – prettrauksmes līdzekļus, antidepresantus un trankvilizatorus.