Siltumsūkņi: Kā neapjukt plašajā piedāvājumā?
Siltumsūkņi ir kļuvuši par vienu no populārākajiem apkures risinājumiem Latvijā, jo tie nodrošina ne tikai enerģijas efektivitāti, bet arī ievērojamu apkures izmaksu ietaupījumu. Pareiza siltumsūkņa izvēle ir svarīgs solis katram mājas īpašniekam, kas vēlas nodrošināt komfortablu, ilgtspējīgu un izmaksu ziņā efektīvu apkures un dzesēšanas risinājumu. Tomēr, siltumsūkņu plašais piedāvājums var radīt apjukumu, tāpēc šajā rakstā apskatīsim galvenos faktorus, kas jāņem vērā, izvēloties piemērotāko siltumsūkni jūsu mājai.
Izmērs un jauda
Pareiza siltumsūkņa jaudas un izmēra noteikšana ir būtiksi svarīga, lai nodrošinātu efektīvu un ekonomisku apkuri un dzesēšanu. Pareizi izvēlēts siltumsūknis nodrošinās efektīvu enerģijas izmantošanu un pietiekamu siltumu, garantējot komfortu un samazinot ar apkuri saitītās izmaksas.
Jaudas izvēli būtiski ietekmē mājas lielums un tās energoefektivitāte. Ja ēkai ir laba siltumizolācija, siltuma jaudas nepieciešamība būs mazāka, kas ļaus izvēlēties mazāku un energoefektīvāku siltumsūkni. Savukārt lielām mājām ar sliktu izolāciju būs nepieciešams jaudīgāks siltumsūknis. Arī telpu plānojums spēlē svarīgu lomu – piemēram, atvērta tipa plānojumiem bieži nepieciešams spēcīgāks siltumsūknis, bet mājām ar daudzām mazām telpām var būt piemēroti vairāki mazāki siltumsūkņi vai komplicētāka siltuma sadales sitēma (radiatori, siltās grīdas vai kombinēti).
Latvijas klimats ir mainīgs – ziemas ir mēreni aukstas, savukārt vasaras mēdz būt siltas. Tādēļ siltumsūknim jābūt spējīgam efektīvi darboties gan zemās, gan augstās temperatūrās. Pirms siltumsūkņa iegādes ir būtiski pārliecināties, ka tas ir piemērots darbam zemās temperatūrās līdz pat -25 un zemāk, kas bieži vien ir izšķirošs faktors Latvijas apstākļos.
Enerģijas efektivitāte ir viens no galvenajiem kritērijiem, izvēloties siltumsūkni. Siltumsūkņi ar augstu veiktspējas koeficientu (COP) apkurei un energoefektivitātes koeficientu (EER) dzesēšanai spēj nodrošināt maksimālu enerģijas izmantošanu, samazinot ikmēneša izmaksas un ietekmi uz vidi. Efektīvs siltumsūknis ne tikai samazina enerģijas patēriņu, bet arī veicina ilgtspējīgu enerģijas izmantošanu.
Energoaudita sertifikāts ir būtisks dokuments, kas var palīdzēt noteikt nepieciešamo siltuma jaudu. Bieži vien nepieciešamās siltuma jaudas svārstās no 35W/m² līdz 75W/m² atkarībā no mājas energoefektivitātes un citiem faktoriem.
Siltumsūkņa veids
Gaiss gaiss siltumsūknis ir viens no visbiežāk izmantotajiem siltumsūkņu veidiem, īpaši pilsētās un vasaras mājās. Šie siltumsūkņi ir ļoti populāri, jo tiem ir salīdzinoši zemas sākotnējās izmaksas, vienkārša un ātra uzstādīšana un tie neprasa papildu zemes platību.
Gaiss gaiss siltumsūkņi izmanto āra gaisa siltumu, lai apsildītu telpas. Tie ir efektīvi pat ļoti zemās temperatūrās – daži modeļi var darboties līdz pat - 280C, kas ir būtiski Latvijas klimata apstākļos. Viens no galvenajiem rādītājiem, kas raksturo šo siltumsūkņu efektivitāti, ir veiktspējas koeficients (COP – Coefficient of Performance). Šis koeficients parāda, cik daudz siltuma enerģijas siltumsūknis saražo, salīdzinot ar patērēto elektroenerģiju – jo augstāks COP, jo efektīvāks ir siltumsūknis.
Vēl viena liela priekšrocība ir iespēja izmantot gaiss gaiss siltumsūkni arī kā kondicionieri, nodrošinot vēsumu karstajos vasaras mēnešos. Tādējādi tas ir īpaši pievilcīgs risinājums Latvijas klimatā, kur temperatūras svārstās no aukstām ziemām līdz karstām vasarām.
Gaiss gaiss siltumsūkņiem ir arī zemas uzturēšanas izmaksas – regulāra filtra tīrīšana un periodiska iekārtas pārbaude ir pietiekama, lai nodrošinātu sistēmas ilglaicīgu un efektīvu darbību. To vienkāršība un daudzpusība padara šos siltumsūkņus par populāru izvēli māju īpašniekiem, kas vēlas ērtu un efektīvu apkures un dzesēšanas risinājumu.
Papildus augstāk uzskaitītajam, gaiss gaiss siltumsūkņi ir pieejami arī dažādās krāsās un dizainā. Ēkām ar vairākām istabām iespējams izmantot Multi-Split sistēmas - ar vienu iekārtas ārējo daļu un vairākām iekšējām. Papildus ēkas apkurei, ar šo sistēmu iespējama arī karstā ūdens uzsildīšana, tādējādi risinot vairākus ar apsildi saistītos jautājumums vienlaikus.
Gaiss ūdens siltumsūkņi ir vēl viens populārs siltumsūkņu veids, kas ir īpaši noderīgi, ja jūsu mājā ir centrālapkure vai ir nepieciešama karstā ūdens apgāde. Gaiss ūdens siltumsūkņi ir efektīvi un pielāgojami dažāda izmēra mājokļiem, un tie ir īpaši piemēroti apkures sistēmām, kas izmanto siltās grīdas. Šāda veida apkure nodrošina vienmērīgu siltuma izkliedi visā telpā, radot lielāku komfortu.
Gaiss ūdens siltumsūkņi izmanto āra gaisu kā siltuma avotu. Šī tehnoloģija darbojas, izmantojot siltummaini, kas pārnes āra gaisa siltumu uz ūdeni, ko pēc tam izmanto apkures sistēmā vai karstā ūdens piegādei. Tas nozīmē, ka gaiss ūdens siltumsūknim nav nepieciešams ārējs ūdens avots, kas ievērojami vienkāršo tā uzstādīšanu un ekspluatāciju.
Siltumsūkņu ražotāji patstāvīgi strādā pie gaiss ūdens siltumsūkņu tehnoloģijas tālākas attīstības un inovācijām. Šobrīd Hydro-Split iekārtu tehniskās iespējas ļauj sagatavot apkures siltumnesēju (karsto ūdeni vai kādu no neaizsalstošajiem šķīdumiem) līdz pat 800C. Šī tehniskā iespēja ļauj mums ne tikai efektīvi sildīt jaunbūves, bet arī bez papildus pārbūvēm nomainīt apkures veidu jau esošām apkures sistēmām.
Savienojot gaiss ūdens siltumsūkni ar saules paneļiem, tiek radīts ļoti efektīvs un videi draudzīgs risinājums. Saules paneļi ražo elektrību, kas tiek izmantota siltumsūkņa darbībai, tādējādi būtiski samazinot atkarību no tradicionālajiem enerģijas avotiem un samazinot elektrības izmaksas. Pareizi uzstādīta šāda sistēma var nodrošināt visas mājas elektroenerģijas vajadzības, īpaši vasaras mēnešos, kad ir vairāk saules.
Zemes siltumsūkņi, saukti arī par ģeotermālajiem siltumsūkņiem, ir efektīvi apkures un dzesēšanas risinājumi, kas izmanto zemes siltumu. Zeme saglabā stabilu temperatūru visu gadu, kas nodrošina nemainīgu siltuma avotu gan ziemā, gan vasarā. Tas padara zemes siltumsūkņus par vienu no visefektīvākajiem apkures risinājumiem, jo tie spēj darboties ar ļoti augstu veiktspējas koeficientu (COP), bieži pārsniedzot 4 vai 5, kas nozīmē, ka katram patērētajam elektroenerģijas kilovatam tiek saražoti 4 līdz 5 kilovati siltuma enerģijas.
Tomēr zemes siltumsūkņu ierīkošana prasa lielākus sākotnējos ieguldījumus, un tiem ir nepieciešama brīva zemes platība – parasti vismaz trīs reizes lielāka par apkures platības kvadratūru Tas ir saistīts ar nepieciešamību izveidot horizontālo vai vertikālo zemes kontūru, kurā tiek iegūts siltums no zemes. Zemes siltumsūkņu priekšrocība ir to stabilitāte un zemākas ekspluatācijas izmaksas salīdzinājumā ar citiem siltumsūkņu veidiem. Tie ir īpaši piemēroti jaunbūvēm vai lielākiem īpašumiem laukos, kur pieejama brīva zemes platība.
Uzticams zīmols un uzticams ierīkotājs
Izvēloties siltumsūkni, ir svarīgi izvēlēties uzticamu un labi zināmu zīmolu ar pieejamu servisa atbalstu. SUNERGIA piedāvā Panasonic, Daikin un Haier siltumsūkņus, kas ir atzīti par vieniem no labākajiem tirgū. Šie zīmoli izceļas ar augstas kvalitātes siltumsūkņiem un izcilu klientu atbalstu. Pilns garantijas serviss nodrošina mieru, ka jebkuras tehniskas problēmas tiks atrisinātas ātri un efektīvi.
Izvēloties siltumsūkni, ir svarīgi rūpīgi izsvērt savas vajadzības un izvēlēties tādu risinājumu, kas vislabāk atbilst jūsu mājokļa īpašībām un apkures prasībām. Pareizi izvēlēts siltumsūknis var nodrošināt gadiem ilgu komfortu un ievērojamu ietaupījumu elektroenerģijas patēriņā.
SUNERGIA piedāvā plašu siltumsūkņu klāstu, kas atbilst dažādām vajadzībām, kā arī nodrošina profesionālu uzstādīšanu un servisa atbalstu. Ja apsverat siltumsūkņa iegādi, sazinaties ar SUNERGIA speciālistiem, lai saņemtu konsultāciju un personalizētu piedāvājumu jūsu vajadzībām.