Visu laiku sīkākais pētījums ar dzīvniekiem: zinātnieki atšifrējuši mušas smadzenes
foto: Shutterstock
Drozofilas jeb augļu mušiņas smadzenes pārspēj visjaudīgākos datorus, kaut nespēj veikt matemātiskus aprēķinus.
Mūsu mīluļi

Visu laiku sīkākais pētījums ar dzīvniekiem: zinātnieki atšifrējuši mušas smadzenes

Māris Puķītis

Kas Jauns Avīze

Zinātniekiem izdevies izveidot mušas smadzeņu trīsdimensiju modeli. Tas ir vissīkākais pētījums, kāds jebkad veikts ar kāda dzīvnieka smadzenēm.

Pētniekiem izdevies precīzi noteikt katras šūnas vietu un formu, kas veido 130 000 neironu, kurus saista 50 miljoni sakaru līniju. Kembridžas universitātes profesors Gregorijs Džefriss uzskata, ka šis veikums palīdzēs pietuvoties izpratnei par domāšanas mehānismu.

Zinātniekiem vēl aizvien nav skaidras atbildes, kā neironu struktūra mūsu galvās ļauj mijiedarboties ar citiem cilvēkiem un apkārtējo pasauli. “Kā caur šo sistēmu iziet nervu signāls, ļaujot mums apstrādāt informāciju: man – pazīt jūsu seju; jums – dzirdēt manu balsi un atkal pārvērst dzirdēto elektriskos signālos? Mušas smadzeņu modelēšana ir svarīgs darbs, kas palīdzēs mums saprast, kā darbojas mūsu pašu smadzenes,” intervijā BBC saka profesors.

Cilvēka smadzenēs ir miljons reižu vairāk nervu šūnu nekā pētītajai augļu mušiņai jeb drozofilai. Žurnālā "Nature" publicētais attēls parāda sarežģītu un pat skaistu neironu arhitektūru. Kaut runa ir tikai par sīku kukainīti, kura smadzenes ir mazākas par kniepadatas galviņu, informācijas apstrādē līdzvērtīga datora radīšana vēl ir tāls sapnis.

Zinātniekiem izdevies atšifrēt konkrētus neironu ceļus, piemēram, par kustībām atbildīgās šūnas atrodas pie smadzeņu pamatnes, bet sānos ir neironi, kas gādā par redzi.

Tēmas