Kur aitas, tur cirpēji - īsa pamācība, kā atpazīt krāpniekus internetā
Reizēm cilvēki ir patiešām lētticīgi un domā, ka, iestādot zemē vienu monētu, izaugs vesels naudas koks. Diemžēl pārsvarā ir tieši otrādi - zaudēta nauda bez cerībām to atgūt. Tāpēc ir jāiemācās atpazīt krāpniekus un viņu viltības.
Nesen "Facebook" saņēmu vēstuli no advokāta Jāņa Bērziņa, kurš raksta, ka kāda Austrālijas pilsone Andžela Lūka esot man atstājusi mantojumā lauku īpašumu Austrālijā un 750 000 Austrālijas dolāru (ap 460 000 eiro). Viņai neesot radinieku, tāpēc no tūkstošiem nejauši atlasītu "Facebook" lietotāju izvēlējusies tieši mani. Vai es par šo mantojumu priecājos? Nē!
Ir dzirdēts, ka Facebook meklē arī loteriju laimētājus vai uzrodas precinieki, kas kādai dāmai sola ne tikai savu sirdi, bet arī bagātību un dārgas rotaslietas. Tās visas ir lamatas, ko izliek krāpnieki, lai pievilinātu potenciālos upurus. Zinu senioru pāri, kuri noticēja, ka loterijā laimējuši vairākus miljonus dolāru, kaut gan paši nebija nopirkuši nevienu loterijas biļeti. Viņi krāpniekiem bija nosūtījuši vairākus tūkstošus latu, lai tikai tiktu pie lielā laimesta. Televīzijā ir demonstrēti sižeti, kuros dāmas stāsta, kā uzķērušās uz romantisko viltus draugu solījumiem par mūžīgu mīlestību un pat ņēmušas aizdevumus, lai izglābtu vīrieti no dažādām ķibelēm, samaksātu nodevas par ļoti dārgu mantu vai rotu pārsūtīšanu uz Latviju.
Lai neiekristu krāpnieku ķetnās un nebūtu lētticīgi, domājot, ka, iestādot zemē vienu monētu, izaugs vesels naudas koks, kā to darīja Pinokio, ir jāiemācās atpazīt krāpniekus un viņu viltības.
Kam pievērst uzmanību?
* Ja tev raksta cilvēks ar latvisku vārdu un uzvārdu, pievērs uzmanību valodai. Bieži vien teksts ir izkropļots, gramatiski nepareizs un izklausās dīvains. Tas tāpēc, ka krāpnieki izmanto tulkošanas programmu, bet tā nespēj gramatiski pareizi iztulkot teikumu latviešu valodā.
* Izpēti vēstules rakstītāja profilu – kad profils izveidots, cik daudz draugu ir vēstules sūtītājam. Nereti šādi profili ir radīti tikai pirms pāris dienām un šim cilvēkam nav neviena drauga, kā arī nevienas citas darbības kontā.
* Ja esi ar tehnoloģijām uz tu, izmanto Google Lens vai informācijas meklēšanu pēc attēla. Parasti fotogrāfijā, ko krāpnieks izmantojis kā savu profila bildi, nav redzams viņš pats, bet cits cilvēks, kam viņš šo bildi ir nozadzis, pārfotografējot vai uztaisot ekrānuzņēmumu (print screen).
* Ja tev raksta cilvēks, kurš pārstāv mantojuma atstājēju, noskaidro, vai Latvijā ir šāds notārs vai advokāts. Ja atrodi, piezvani un pajautā, vai tiešam tā ir taisnība.
* Krāpnieki ir neatlaidīgi un uzstājīgi. Tiklīdz tu sāksi ar viņiem komunicēt, viņi uzsāks vīt maldu tīklu – pieglaimosies tev, stāstīs citu cilvēku veiksmīgo pieredzi, vilinās ar tavu ieguvumu un pēc kāda laika prasīs no tevis naudu par kādu pakalpojumu, nodokļu apmaksu vai līdzekļus negaidītu sarežģījumu atrisināšanai. Atceries, ka pasaules praksē tā nenotiek! Vispirms jūs vienojaties ar mantojuma atstājēja pārstāvi par to, kādi procenti no mantojuma paliks viņam un tev. Viņš kārto visas formalitātes, un tev atliek gaidīt, kad nauda ienāks kontā. Tev nekas nav jāmaksā! (Šāda sistēma gan darbojas tikai tad, ja mantojums ir liels.)
* Pirms veic naudas pārskaitījumu, aprunājies ar kādu cilvēku, kuram uzticies. Ja veiksi pārskaitījumu un pēc tam sapratīsi, ka esi krāpnieku upuris, diemžēl savu naudu atpakaļ vairs nedabūsi. Nepalīdzēs arī policija, jo krāpnieki bieži vien darbojas citā valstī un ir ļoti grūti viņus atrast un notvert. Lai iespēja būtu vēl mazāka, viņi piedāvā izmantot naudas pārvedumus, piemēram, MoneyGram, nevis bankas pārskaitījumus.