Trīs knifiņi, lai izaudzētu gardus gurķus ziemas laikā
Ir daudz neatlaidīgu dārzkopju, kas pat ziemas spelgonī cenšas izaudzēt to, ko citi cilvēki audzē tikai vasarā, piemēram, gurķus. Un tie tiešām aug, pat ļoti labi, tikai jāievēro dažas audzēšanas apstākļu nianses.
1. Gurķi ir siltummīļi, tāpēc, lai tie augtu, jānodrošina gaisma un siltums
Tā kā gurķi ir garās dienas augi, tiem nepieciešams apgaismojums vismaz 12 stundu dienā. Vēl labāk, ja izmanto speciālās audzēšanai domātās spuldzes – tās nodrošina augiem nepieciešamo gaismu ar atbilstošu spektru. Savukārt gaisa temperatūrai jābūt virs +24 grādiem, bet augsnes temperatūra nedrīkst būt zemāka par +22 grādiem. Ja tā nokrītas zem +10 grādiem, gurķu saknes nespēs uzņemt nepieciešamās barības vielas.
To ir īpaši svarīgi atcerēties, jo bieži vien gurķi tiek audzēti uz palodzes, kas ir auksta, tāpēc tie nīkuļo, nevis aug lekni. Labs risinājums ir izveidot zem podiem, kuros audzēsi gurķus, apsildes sistēmu, lai uzturētu augsni siltu. Var arī zem podiem palikt putuplastu. Ar pārmērīgu siltumu gan nepārspīlē – ja gaisa temperatūra ir virs +35 grādiem, gurķi neapaugļojas un augļi veidojas kropli.
2. Augsnei, kurā audzēsi gurķus, jābūt auglīgai
Vispiemērotākais ir kūdras substrāts. Gurķus regulāri aplaisti un aprasini, un īpašu uzmanību pietiekamam mitrumam pievērs tad, ja tie aug uz palodzes virs radiatora. Ideāli, ja vienu gurķa stādu iestādīsi 8–10 l spainī, jo tad tā saknēm būs gana daudz vietas. Citus augus blakus gurķiem nenovieto, lai tie nenoēno saules gaismas kāro augu.
3. Labāku gurķu ražu iegūsi no pašauglīgām šķirnēm, jo tām nav nepieciešami citi augi, lai apputeksnētos
Tādas šķirnes ir, piemēram, ‘Sherpa’, ‘Nile’ F1, ‘Pokusa’ F1, ‘Octopus’ F1, ‘Kybria’ F1, ‘Nadusha’ un citas.