10 lielākie elektroenerģijas patērētāji mājsaimniecībās
Noderīgi ikdienā

10 lielākie elektroenerģijas patērētāji mājsaimniecībās

Reklāmas projekts

Ledusskapim nepārtraukti dūcot un WLAN maršrutētājam mirgojot, elektrības rēķins nemanāmi palielinās. Ņemot vērā nepārtraukti pieaugošās elektroenerģijas cenas, enerģijas patēriņa jautājums kļūst arvien aktuālāks ne tikai ekoloģisku, bet nu jau arī ekonomisku iemeslu dēļ. Taču kuras ierīces ir lielākās elektroenerģijas tērētājas, slepenās elektroenerģijas zagles, kas liek skaitītāja rādījumiem nemanāmi “uzlidot debesīs”?

10. vieta: WLAN maršrutētājs

Mūsu, ar tīkliem savienotajā pasaulē, kur nepārtraukta piekļuve internetam ir kļuvusi par nepieciešamību, var šķist pārsteidzoši, ka tāda neuzkrītoša ierīce kā WLAN maršrutētājs ieņem 10. vietu šajā sarakstā. Šis, nelielā izmēra tehnoloģiskais brīnums, kas daudzās mājsaimniecībās darbojas 24/7 nepārtrauktā režīmā, patērē vairāk elektroenerģijas, nekā varētu šķist. Kad 20. gadsimta deviņdesmitajos gados parādījās pirmie WLAN maršrutētāji, tie pēc sava rakstura bija ļoti pieticīgi elektropatēriņā. Bet, gadiem ejot, tehnoloģijas ir strauji attīstījušās. Mūsdienu maršrutētāji ir ne tikai ievērojami jaudīgāki, bet arī aprīkoti ar dažādām attīstītām tehnoloģijām, kas optimizē datu plūsmu un nodrošina interneta savienojuma stabilitāti. Taču šo augsto tehnoloģiju risinājumu izmantošana nāk kopā ar palielinātu elektroenerģijas patēriņu. Maršrutētājs dienā patērē vidēji no 0,12 līdz 0,24 kWh. Lai gan šis skaitlis pirmajā brīdī šķiet nenozīmīgs, gada griezumā sakrājas vērā ņemams patēriņš. Par laimi ir pieejami daudzi maršrutētāju modeļi, kas ir aprīkoti ar energoefektīviem režīmiem neaktīvajiem to izmantošanas periodiem, kā arī – varam uz nakti tos izslēgt, kas arī samazinās mūsu elektroenerģijas patēriņu.

9. vieta: Televizors

9. vietu mūsu sarakstā ieņem televizors, kas ir centrālais elements daudzās dzīvojamās mājās. Tas palīdz būt informētiem par jaunāko un brīvajā laikā mūs izklaidē. Lai gan televizoru ekrāni laika gaitā ir kļuvuši lielāki un ar augstāku izšķirtspēju, tehnoloģijas ir nodrošinājušas, ka mūsdienu televizori nepatērē stipri vairāk elektroenerģijas. No senāko laiku vienkārša melnbalta attēla līdz mūsdienu satriecošajiem 4K un 8K Ultra HD displejiem, attēla kvalitāte ir būtiski uzlabojusies bez elektrības patēriņa palielināšanās. Tajā pašā laikā daudzi jaunākie modeļi, it īpaši ar LED tehnoloģiju aprīkotie televizori, ir ievērojami energoefektīvāki nekā to priekšteči. Ja mūsdienu televizors joprojām var patērēt no 0,05 līdz 0,2 kWh stundā atkarībā no tā izmēra un ražošanas tehnoloģijām, tad pateicoties enerģijas taupīšanas un automātiskas izslēgšanās funkcijām, daudzi jaunākie modeļi samazinās elektroenerģijas patēriņu, samazinot arī mūsu elektroenerģijas rēķinus.

8. vieta: Veļas mazgājamā mašīna

Mūsu mājsaimniecības nav iedomājamas bez veļas mazgājamās mašīnas. Tā mums sniedz tīras drēbes un svaigu gultas veļu, taču šādas ērtības nāk kopā ar ievērojamu elektroenerģijas patēriņu. Pirmās elektriskās veļas mazgājamās mašīnas parādījās tirgū 20. gadsimta sākumā, un kopš tā brīža tās ir piedzīvojušas iespaidīgu evolūciju. Ja pirmie modeļi bieži vien bija neefektīvi un patērēja daudz ūdens, mūsdienu veļas mazgājamās mašīnas ir izstrādātas tā, lai taupītu gan ūdeni, gan elektroenerģiju. Atkarībā no modeļa un izvēlētajām mazgāšanas programmām veļas mazgājamā mašīna vienā mazgāšanas ciklā patērē no 0,5 līdz 2 kWh. Ja paskaitām, cik reizes nedēļā mēs mazgājam veļu, gada griezumā var sakrāties diezgan ievērojams elektroenerģijas patēriņš. Taču pateicoties tādām modernām funkcijām, kā automātiskā veļas apjoma kontrole, kas pielāgo ūdens un enerģijas patēriņu faktiskajam veļas daudzumam un īpašās ekoloģiskās mazgāšanas programmas, kas mazgā veļu zemākās temperatūrās, mēs jau ietaupām. Regulāri mazgājot veļu zemākās temperatūrās un pilnībā piepildot veļas mazgājamo mašīnu, ir iespējams vēl vairāk samazināt elektroenerģijas patēriņu.

7. vieta: Trauku mazgājamā mašīna

Ja veļas mazgājamā mašīna rūpējas par tīrām drēbēm, tad trauku mazgājamā mašīna ir izcīnījusi pastāvīgu vietu virtuvē, pārņemot ne pārāk iecienīto trauku mazgāšanas uzdevumu. Viens trauku mazgāšanas cikls vidēji patērē no 1 līdz 1,5 kWh. Bet, neskatoties uz trauku mazgājamās mašīnas ievērojamo apetīti enerģijas patēriņā, tehnoloģiskie sasniegumi ir padarījuši mūsdienu trauku mazgājamās mašīnas energoefektīvākas. Modernākās trauku mazgājamās mašīnas ir aprīkotas ar sensoru tehnoloģiju, kas pielāgo mazgāšanas ciklu trauku netīrības līmenim, kā arī ar modernām žāvēšanas tehnoloģijām, ar minimālu enerģijas patēriņu. Papildus iespējas taupīt elektroenerģiju ir ekoloģiskās mazgāšanas programmas, kas darbojas zemā elektropatēriņa režīmā. Noderīgi ir arī pilnībā piepildīt trauku mazgājamo mašīnu, un tad palaist mazgāšanas ciklu.

6. vieta: Veļas žāvētājs

Ir daudz iemeslu, kāpēc mēs izvēlamies elektriskos veļas žāvētājus savās mājsaimniecībās, piemēram - nepiemēroti laikapstākļi, lai veļu žāvētu ārā, vietas trūkums mājās veļas žāvēšanas stendiem un auklām, vai gluži vienkārši – tās ir ērtības mājoklī, jo atliek tikai salikt izmazgāto veļu žāvētājā un pēc laika izņemt to sausu. Taču līdz ar mūsu dzīves atvieglošanu, veļas žāvētājs ir arī īsts elektroenerģijas gardēdis.  Veļas žāvētāji, kas žāvēšanas procesa nodrošināšanai efektīvi izmanto siltumu no izplūdes gaisa, apliecina, cik tālu šobrīd ir attīstījušās tehnoloģijas. Bet tai pat laikā šāda tipa veļas žāvētāji var patērēt no 2 līdz 4 kWh katrā žāvēšanas ciklā, atkarībā no ierīces modeļa un žāvējamās veļas daudzuma. Šāds elektroenerģijas patēriņš ir vērā ņemams un ierindo veļas žāvētāju saraksta 6. vietā. Lielāks veļas mazgājamās mašīnas apgriezienu ātrums var saīsināt veļas žāvēšanas procesu, bet vienlaikus tas var arī palielināt veļas mazgājamās mašīnas enerģijas patēriņu. Svarīgi ir atrast pareizo līdzsvaru. Izvēloties atbilstošu žāvēšanas programmu un žāvējot pilnībā piepildītu veļas žāvētāju, samazināsiet enerģijas patēriņu.

5. vieta: Apgaismojums

Apgaismojumam ir liela loma mūsu ikdienas dzīvē: - gaišs mājoklis, labi apgaismota darbavieta vai omulīgas noskaņas radīšana filmu vakaram. Taču apgaismojums var arī kārtīgi iegriezt elektrības skaitītāju. Labā ziņa ir tāda, ka ir beidzies energo neefektīvo spuldzīšu laikmets. Mūsdienās tirgū dominē LED gaismas avoti, kuriem raksturīgs ne tikai ilgāks kalpošanas mūžs, bet arī krietni lielāka energoefektivitāte. Neskatoties uz šiem tehnoloģiju sasniegumiem, apgaismojums mājsaimniecībās joprojām tērē aptuveni 1 kWh dienā jeb aptuveni 10% no kopējā mājsaimniecības elektroenerģijas patēriņa. Kādā veidā varam šo patēriņu mazināt? Piemēram, izmantojot sensoros gaismekļus, kas ieslēdzas, nostrādājot kustības detektoriem, vai pašiem apzinīgi izslēdzot gaismu, kad tā telpā nav nepieciešama. Un, ja pievērsīsiet uzmanību gaismas intensitātei un gaismas tonim, varat ne tikai ietaupīt elektroenerģiju, bet arī radīt nepieciešamo atmosfēru.

4. vieta: Ledusskapis

Kluss darba zirgs katrā virtuvē un 4. vietā mūsu sarakstā ir - ledusskapim. Tas ne tikai pasargā mūsu pārtikas produktus no sabojāšanās, bet ir arī daudzu kulināro piedzīvojumu centrs. No vienkārša ledusskapja līdz mūsdienīgam divdurvju modelim ar ledus kubiņu dozatoru, – ledusskapis ir kļuvis par tehnoloģiju brīnumu. Taču šādai nepārtrauktai darbībai ir sava cena. Lai gan attīstītās tehnoloģijas padarījušas mūsdienu ledusskapjus krietni energoefektīvākus, tie joprojām strādā visu diennakti. Šāda nepārtraukta darbība gada laikā rezultējas ievērojamā elektroenerģijas patēriņā. Atkarībā no ledusskapja izmēra un konkrētā modeļa, elektroenerģijas patēriņš var būt no 100 līdz 400 kWh gadā. Taču ir paņēmieni elektroenerģijas patēriņa samazināšanai: izvairīšanās no biežas un ilgstošas durvju atvēršanas, atbilstoša pārtikas uzglabāšana un optimālās temperatūras uzstādīšana, kas parasti ir robežās no 5 līdz 7°C,  - tas var būtiski samazināt elektroenerģijas patēriņu.

3. vieta: Saldētava

Saldētava  ieņem godpilno 3. vietu sarakstā. Tā ir mūsu vēsais palīgs, kas bieži vien atrodas blakus ledusskapim vai ir apvienota ar to. Saldētava ir glābiņš saldējumam, pārtikas krājumiem un ātri sasaldētajām picām. Ja ledusskapis nodrošina pārtikas svaigumu, saldētava saglabā pārtiku mēnešiem ilgi. Taču pastāvīgs aukstums, kas bieži vien ir virs sasalšanas temperatūras, izmaksā dārgi. Kompresoram ir jādarbojas īpaši cītīgi, ja saldētava bieži tiek atvērta vai ja tiek sasaldēti silti pārtikas produkti. Atkarībā no saldētavas izmēra un konkrētā modeļa, elektroenerģijas patēriņš var būt no 150 līdz 500 kWh gadā. Taču ir pieejamas tehnoloģijas, kas samazina lielo elektroenerģijas patēriņu. Pateicoties mūsdienu saldētavās izmantotajai No Frost tehnoloģijai, tiek novērsta ledus veidošanās uz saldētavas iekšējām sienām. Šīs funkcijas priekšrocība ir tā, ka pagātnē paliek kaitinošā saldētavas atsaldēšana, kas joprojām ir jāveic vecākiem saldētavu modeļiem. Ledum neveidojoties uz ledusskapja sieniņām, elektroenerģijas patēriņš saglabājas nemainīgi zems, jo saldētava var darboties efektīvi. Turklāt šī tehnoloģija nodrošina vienmērīgāku temperatūras sadali saldētavā. Papildu pasākumi elektroenerģijas patēriņa samazināšanai ir atdzesētu pārtikas produktu ievietošana saldētavā un pienācīga saldētavas durvju aizvēršana.

2. vieta: Elektriskā plīts

Gatavojot trīs ēdienu maltīti, ātri pagatavojot makaronus vakariņām vai stundām ilgi cepot cepeti, sudraba medaļa mūsu sarakstā dodas pie virtuves zvaigznes, kas “aprij” ļoti daudz enerģijas,  -tā ir elektriskā plīts.

Elektriskajai plītij, šai neaizstājamai virtuves ierīcei, ir iespaidīga apetīte pēc elektrības. Atkarībā no elektriskās plīts izmēra un konkrētā modeļa, elektroenerģijas patēriņš var būt no 200 līdz 700 kWh gadā. Diskusijās par energoefektivitāti parasti galvenā uzmanība tiek pievērsta elektriskajām plītīm ar keramisko un indukcijas virsmu. Ja keramisko virsmu uzsilda elektriskie sildelementi, kas atrodas zem stikla keramiskās plāksnes, indukcijas virsma veido magnētisko lauku, kas ražo siltumu tieši katla dibenā. Parasti tas padara indukcijas elektriskās plītis energoefektīvākas un ātrākas nekā elektriskās plītis ar keramisko virsmu. Taču vienmēr pastāv veidi kā ierobežot elektriskās plīts apetīti pēc elektroenerģijas: īsa iepriekšēja uzsildīšana, atlikušā siltuma izmantošana un ēdiena gatavošana ar uzliktu vāku var palīdzēt samazināt elektroenerģijas patēriņu. Un, lai gan elektriskā plīts virtuvē ir neaizstājama, ēdienu gatavošanas laikā ir vērts padomāt par elektroenerģijas patēriņu.

Pirmo vietu elektroenerģijas patērētāju sarakstā ieņem veci apkures cirkluācijas sūkņi, kuri būtu jānomaina. 

1. vieta: Veci apkures cirkulācijas sūkņi

Mūsu saraksta virsotnē, pirmajā vietā atrodas veci, tehnoloģiski novecojuši apkures cirkulācijas sūkņi. Šīs iekārtas - sūkņi, kas atbild par cirkulāciju apkures sistēmā, veido vērā ņemamu daļu no apkures sistēmas kopējā elektroenerģijas patēriņa. Daudziem šiem sūkņiem elektroenerģijas patēriņš ir pat līdz 80% lielāks, nekā jaunā tipa energoefektīvajiem apkures cirkulācijas sūkņiem. Galvenā problēma ar daudziem tehnoloģiski novecojušiem sūkņiem ir tāda, ka tie darbojas bez apstājas, neatkarīgi no tā, vai siltums konkrētajā brīdī ir nepieciešams, jo tie nav regulējami. Veci sūkņu iekārtu modeļi var patērēt no 550 līdz pat 800 kWh gadā. Taču tehnoloģijas ir attīstījušās. Modernie augstas energoefektivitātes sūkņi spēj pielāgot savas darbības jaudu atbilstoši konkrētā brīža vajadzībām un šī funkcija ievērojami samazina elektroenerģijas patēriņu, ko nespēj novecojuši sūkņi. Veco apkures cirkulācijas sūkņu nomaiņa uz jauniem, energoefektīviem, attīstītu tehnoloģiju modeļiem samazinās jūsu elektroenerģijas patēriņu līdz pat 80%, sniegs ērtības lietošanā un vienlaikus jūs saudzēsiet vidi.

Pābaudiet sava mājokļa elektroenerģijas lielākos tērētājus, ieviesiet izmaiņas savos elektroenerģijas lietošanas paradumos, elektroiekārtu uzstādījumos un ietaupījums jūsu elektrības rēķinā neizpaliks.

Sava vecā apkures cirkulācijas sūkņa vietā meklējiet energoefektīva sūkņa nomaiņas variantus vietnē www.jaunssuknis.lv Jums tikai jāsavada esošā sūkņa dati un programma automātiski piedāvās atbilstoša energoefektīva nomaiņas sūkņa variantus.

Wilo Baltic SIA,

Latvija tālr. +371 67145229,