Zemnieki: pārtikas cenas valsts varētu samazināt kaut rīt
foto: Ieva Leiniša/LETA
Rīgas Centrāltirgus./Ilustratīvs attēls.
Sabiedrība

Zemnieki: pārtikas cenas valsts varētu samazināt kaut rīt

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Pārtikas produkti turpina sadārdzināties, bet ieilgušais aukstais pavasaris rada jautājumus par nākotnes ražu. Vai mums būtu jāgaida globālā pārtikas krīze? Tā raidījumā "Doma laukums" Latvijas Radio 4 aizdomājas Latvijas biedrības Zemnieku saeimas eksperts un valdes loceklis Mārtiņš Trons.

Zemnieki: pārtikas cenas valsts varētu samazināt k...

"Laika situācija tiešām nav laba. Tik zemas temperatūras un lietusgāzes maijā nav piedzīvotas jau sen. Lauki ir pielieti ar ūdeni, ir pārāk auksts, un daudzas kultūras vienkārši neattīstās. Īpaši kartupeļi - tie gaida, kad kļūs siltāks, bet līdz tam brīdim var vienkārši sapūt," saka Trons.

Viņš atzīst, ka šobrīd prognozēt gaidāmo ražu ir diezgan grūti. "Iespējams, laika apstākļi izlīdzināsies, bet, iespējams, vasarā mūs sagaida salnas, viesuļvētras, lietusgāzes."

Runājot par augstajām pārtikas cenām, Trons uzsver: "Ja valsts gribētu tās samazināt, tā to varētu darīt jau nākamajā dienā - pietiek samazināt PVN. 20 Eiropas Savienības valstīs tas ir samazināts: Polijā - 5%, dažās valstīs - 2-3%. Tikai Latvijā, Lietuvā un vēl pāris valstīs viņš ir tik augsts."

Cita problēma, kas ietekmē cenas, ir zemā veikalu konkurence. "Mums ir divi trīs lieli tirdzniecības tīkli, kas ir pārāk palielinājuši savu veikalu skaitu Latvijā. "Rimi", "Maxima", "Lidl" - tie tur aptuveni 70 procentus no visa pārtikas tirgus. Tas ir ļoti daudz. Viņi pelna miljonus. Konkurences padome varētu strādāt daudz efektīvāk. Mēs kā lauksaimnieki jūtam, ka mūsu produkcijai ir pārāk liels uzcenojums - līdz 200 procentiem," saka Trons.

Cenu kāpums tirdzniecības tīklos nenozīmē, ka ražotāji saņem vairāk. "Dārzeņu un augļu iepirkuma cenas pēdējo gadu laikā nav mainījušās, lai gan to cenas veikalos pieaug. Tas pats sakāms par piena iepirkuma cenām. Nedaudz pieaugušas gaļas un olu iepirkuma cenas, taču tas nenozīmē, ka tās nekritīsies," norāda speciālists, raksta portāls "Lsm+"

Kā ārkārtīgi negatīvu faktu viņš atzīmēja Krievijas un Baltkrievijas produktu klātbūtni Latvijas veikalos: "Ļoti slikti, ka trīs gadus pēc kara sākuma Latvijā joprojām var nopirkt produktus no Krievijas un Baltkrievijas. Jā, to ievešanai aizlieguma nav, bet tas ir tarifu jautājums - jāizdara tā, lai šie produkti sadārdzinātos, tad pircējs pats atteiksies tos pirkt."

Iepriekš Jauns.lv jau rakstīja, ka augstās pārtikas cenas pēdējā laikā ir kļuvušas par sāpīgu tēmu daudziem Latvijas iedzīvotājiem. Inflācijas rādītāji pārtikai un ekonomistu prognozes par cenu kāpumu nākotnē daudziem liek saraukt pieri. Taču pagājušajā nedēļā parādījās cerība ar ekonomikas ministra Viktora Valaiņa paziņojumu par to, ka vienošanās ar tirgotājiem par pārtikas cenu samazināšanu ir teju panākta un drīzumā tiks parakstīts memorands. Bet ko tad īsti paredz šis ilgi gaidītais dokuments?