5 pavisam drošas pazīmes, ka tavas mājas apsēdušas blaktis. Kukaiņi pat nav jāredz, lai to zinātu
foto: Shutterstock
Noderīgi ikdienā

5 pavisam drošas pazīmes, ka tavas mājas apsēdušas blaktis. Kukaiņi pat nav jāredz, lai to zinātu

Jauns.lv

Kamēr Francijā un Lielbritānijā cīnās ar blakšu „sprādzienu” sabiedriskajā transportā, arī pie mums šie kukaiņi nav retums, un ir pavisam reāla iespēja tos pārnest mājās, kaut pēc veikala apmeklējuma. 

Blaktis tiek ievazātas ar importa preču iepakojumiem, ar lidmašīnām, vilcieniem, kravas automašīnām. Tā kā blaktis spēj ielīst un paslēpties vismazākajās spraugās, tās itin vienkārši netīšām var atnest mājās kopā ar preču iesaiņojumu no veikala.

Ļoti izplatīts blakšu ievazāšanas ceļš – no antikvariātiem un krāmu tirgiem atnestie un atvestie priekšmeti: mēbeles, paklāji, gleznas, grāmatas, rotaļlietas, tehniskās ierīces. Mājās blaktis slēpjas gultas rāmjos, matračos, spilvenos, krēslu un dīvānu polsteros, aiz grīdlīstēm, mēbeļu spraugās, aiz spoguļiem.

Kā pamanīt?

1. Sīki, sarkanīgi punktiņi uz ādas, kas niez

2. Pavisam mazi, tumši/melni plankumiņi uz priekšmetiem, sienas, grīdas

3. Asins traipi uz palagiem

4. Salkana smaka, līdzīga koriandram (tāpēc to dēvē arī par blakšu zāli)

5. Kukaiņu olas, kas bieži atrodamas uz audiem – aizkariem, gultas veļas.

Kā atbrīvoties?

Ar tīrīšanu

  • Ja blaktis pamanītas guļamistabā, noņem visu gultasveļu un uzreiz ieliec veļasmašīnā mazgāšanai.
  • Ar palielināmo stiklu pārbaudi gultas matraci un rāmi, ar putekļsūcēju rūpīgi izsūc visas spraudziņas.
  • Izmazgā aizkarus.
  • Izkrāmē drēbju skapi, rūpīgi pārbaudi un iztīri ar putekļsūcēju un mitru lupatu. Ideālajā variantā izmazgā visas drēbes.
  • Iztīri telpu – atbīdi mēbeles no sienām un notīri gan sienu, gan mēbeļu aizmuguri. Pēc tam sakop grīdu, grīdlīstes, lampas, slēdžus. Tāpat rīkojies arī pārējās telpās.

Ar ķīmiskiem un citiem līdzekļiem

  • Visiedarbīgākie ir speciālie ķīmiskie līdzekļi, taču jārēķinās, ka pēc to lietošanas telpas kādu laiku nebūs izmantojamas. 
  • Ja ķīmiskie līdzekļi nav pieņemami, var likt lietā karstumu un aukstumu. 50–60 grādu karstumā blakšu oliņas aiziet bojā pusstundas laikā, līdz ar to lielākus priekšmetus var ilgstoši apstrādāt ar tik karstu gaisu. Mazākus priekšmetus – grāmatas, nelielus gleznu ietvarus – uz vairākām dienām var ievietot -18 grādu aukstumā, tātad saldētavā.

Jauns.lv jau ziņoja, ka Francijas valdība ir apsolījusies tikt galā ar problēmu, kas pamatīgi ieperinājusies Parīzes sabiedriskā transporta sēdekļos - blaktīm.

Blaktis safotografētas, safilmētas un sociālajos tīklos nu netrūkst patiesi riebīgu materiālu, kuri pavisam noteikti nemotivē mērot ceļu ar sabiedrisko transportu.

Uz rīcību aicina arī Parīzes vietvara un arodbiedrības. Papildus sabiedriskajam transportam, blaktis esot ieviesušās arī kinoteātru mīkstajos krēslos.