Vai kartupeļu audzēšana Latvijā ir apdraudēta? Augu aizsardzības dienests pastāsta to, kas jāzina visiem bez izņēmuma
foto: Paula Čurkste/LETA
Noderīgi ikdienā

Vai kartupeļu audzēšana Latvijā ir apdraudēta? Augu aizsardzības dienests pastāsta to, kas jāzina visiem bez izņēmuma

Jauns.lv

Vai varam iedomāties, ka mums kartupeļi vispār neaugs, vai raža samazināsies par 50%?!? Šausmas! Bet tā būs realitāte, ja Latvijā paradīsies kartupeļu karantīnas organisms Ralstonia solanacearum, baktērija, kas izraisa slimību - kartupeļu tumšo gredzenpuvi. Un šī baktērija nav vienīgā, kas varētu radīt lielu apdraudējumu kartupeļu audzēšanai, stāsta Valsts augu aizsardzības dienests.

Visiem būtu jāzina, ka Eiropas Savienībā (ES) nedrīkst ievest kartupeļus no trešajām valstīm. Ievedot kartupeļus, pastāv liels risks ievest bīstamas slimības un kaitēkļus. Lai izglītotu sabiedrību, EFSA, Eiropas Komisija un ES dalībvalstis patlaban īsteno kampaņu "Augu veselība - dzīvībai" jeb #PlantHealth4Life. Aicinu atbalstīt šo kampaņu, iepazīties un dalīties ar informācijas materiāliem, kas pieejami kampaņas tīmekļvietnē arī latviešu valodā.

ES ir vesels saraksts ar karantīnas organismiem. Tie ir kaitīgie organismi, kuri ES nav sastopami vai ir sastopami ierobežotās teritorijās un tiek aktīvi ierobežoti, un kuri var radīt nepieņemamu ekonomisku, ar vidi saistītu vai sociālu ietekmi. Un daudzi no tiem apdraud tieši kartupeļus. Lai uzlabotu vispārējo kartupeļu fitosanitāro stāvokli, kartupeļu audzētājiem katru gadu jāatjauno sēklas materiāls ar sertificētiem sēklas kartupeļiem, kas ir pārbaudīti un brīvi no karantīnas organismiem, 10% apmērā no apstādāmās platības.