Noteikti neēd to! Kurzemē atrod ārkārtīgi reto sīko zemeszvaigzni
foto: Ilze Ķuze.
Noderīgi ikdienā

Noteikti neēd to! Kurzemē atrod ārkārtīgi reto sīko zemeszvaigzni

Jauns.lv

Augustā sākas “īstais sēņu laiks” un, ja lielākajai daļai no mums kārojas groziņā ielikt kādu baraviku vai gaileni, dabas pētniekiem prieku sagādā pavisam cita veida atradumi. 

Dabas aizsardzības pārvaldes eksperti šomēnes Ziemeļkurzemes piejūrā divās vietās uzgāja ārkārtīgi reti sastopamo sīko zemeszvaigzni jeb Geastrum minimum. Tā ir ļoti reta zemeszvaigžņu suga, īpaši aizsargājama un iekļauta Latvijas Sarkanās grāmatas 2. kategorijā. 

foto: Ilze Ķuze.

Vienā no atradnēm eksperte uzgāja 110 šīs sēnes eksemplārus, bet otrā – 21. 

Atbilstoši nosaukumam sīkā zemeszvaigzne ir patiešām sīka – tikai 1 cm līdz 3 cm. Svaigām sēnēm uz olveida ķermeņa jeb endoperīdija ir redzami sīki skābeņskābā kalcija kristāli. Tā arī ir viena no sugas atšķiršanas pazīmēm no līdzīgajām sugām. Savukārt ārējais apvalks jeb eksoperīdijs, plīstot sadalās 6 līdz 9 daivās. 

Sastopama uz augsnes sausos biotopos, īpaši kāpās. Ekspertes konstatētās atradnes - taciņas malā mežainās piejūras kāpās un uz smilšainas nogāzes pelēkajās kāpās.

foto: Ilze Ķuze.

Vasaras beigas un rudens ir piemērots laiks, lai atrastu sēnes ne tikai pusdienu galdam un ziemas krājumiem, bet arī ieraudzītu retās sēņu sugas, piemēram, zemeszvaigznes. Latvijā sastopamas vairāk nekā 10 zemeszvaigžņu sugas, no tām viena ir bieži sastopama – skropstainā zemezsvaigzne, pārējās ir īpaši aizsargājamas, retas un ļoti retas. 

Atcerieties! Ne visas sēnes ir jāēd! Zemeszvaigznes noteikti pieder pie to sēņu kategorijas, kuras neiederas šķīvī!
Par zemeszvaigžņu novērojumiem lūgums ziņot dabas novērojumu portālā dabasdati.lv.