Dīvainais akcīzes nodoklis alkoholam: kāpēc sidram to samazina?
No jūlija tiks paaugstināta akcīze praktiski visam alkoholam, izņemot nedzirkstošiem raudzētiem dzērieniem, kurā spirta saturs ir līdz 6%, respektīvi – sidriem. Tiem akcīzes nodokli iecerēts samazināt teju uz pusi. Ekonomikas ministrijā skaidro, ka tas ir viltīgs gājiens, lai atbalstītu mazos vīndarus.
Mazo vīndaru īpašnieki uzskata, ka šāds lēmums ir atbalstāms. Toties samazinātā akcīze attieksies ne tikai uz Latvijas vīndariem, bet arī lielajiem ražotājiem, kuri ražo „sintētiskos kokteilīšus” no koncentrāta, nevis pašmāju āboliem.
Ekonomikas ministrija: „Tas ir atbalsts mājražošanai”
Koalīcijas partijas nedēļas sākumā vienojās turpmākajos divos gados paaugstināt akcīzes nodokli alkoholam. Akcīzes paaugstinājums skars praktiski visus stipros dzērienus – alu, vīnu, degvīnu un citus, izņemot „nedzirkstošos raudzētos dzērienus, kuru spirta saturs ir līdz 6%”, respektīvi – sidrus un kokteilīšus ar mazu alkohola procentu. Šiem dzērieniem paredzēts nākamgad akcīzes nodokli samazināt teju uz pusi – par 45,3%, bet nākamajos divos gados nedaudz palielināt – par 5,7% un 5,4%.
Ja jau akcīzi ceļ visam alkoholam, tad kāpēc tieši sidri izdalīti īpašā kategorijā? Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Edgars Putra Kasjauns.lv skaidroja, ka akcīzes nodokļa samazināšana sidram ir īpaša pretimnākšana mājražotājiem – mazajām vīndarītavām, kuras brūvē sidru.
„Mazajām alusdarītavām jau ir 50% akcīzes nodokļa atlaide, tādu vēlējāmies piešķirt arī mazajām vīndarītavām, kuras ražo sidru. Tas ir atbalsts mājražošanai. Tieši vīnam šādu atlaidi piešķirt nevarējām, jo to nepieļauj Eiropas Savienības regula. Lietuvā un Igaunijā jau ir šāda akcīzes nodokļa atlaide. Protams, ka tā skars ne tikai mazās vīndarītavas, bet arī lielos ražotājus.”
Putra Kasjauns.lv teica, ka panāktā vienošanās par akcīzes nodokļa izmaiņām ir kompromiss starp Veselības, Finanšu un Ekonomikas ministrijām, nozares pārstāvjiem un mediķiem. It kā jau akcīzes nodokli alkoholam varētu celt straujāk, bet to pašlaik nepieļauj lielais nelegālā alkohola daudzums tirgū, skaidroja Putra.
Valdības koķetērija ar alkohola ražotājiem un tirgotājiem
Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis gan neredz lielu jēgu no akcīzes nodokļa palielināšanas, tā stipro dziru cena celsies tikai par dažiem eirocentiem.
„Tas nav nekāds kompromiss, tas ir klajš alkoholisko dzērienu ražotāju lobijs, koķetērija ar alkohola ražotājiem un tirgotājiem. Mūsu valdība ir bez mugurkaula un tā pielien alkohola ražotājiem. Tas, ka akcīzes pazemināšana sidram ir atbalsts mūsu vīndarītavām, ir pilnīgs bleķis. Un akcīze arī nav būtiski palielināta, kā mēs to vēlējāmies, šis ir publisks gājiens, lai valdība varētu pateikt – mēs palielinājām akcīzi,” Kasjauns.lv teica Apinis.
Arī narkologs Jānis Strazdiņš nesaskata loģiku akcīzes nodokļa samazināšanai sidram.
„Neredzu loģiku! Sidrus iecienījušas mūsu dāmas un mēs viņas pakļaujam alkohola atkarībai. Narkologu vidē ne ar vienu nav bijusi diskusija, ka varētu samazināt akcīzi sidram. Esmu par to, ka akcīzi paaugstina visam alkoholam, jo tā mēs varam pasargāt jaunatni. Katrā ziņā akcīzes nodokļa pazemināšana neietekmēs atkarīgos, viņi meklē lētāku un stiprāku alkoholu – krutku. Būtībā sidri ir sākums atkarībai – sāk ar tiem un beidz ar kaut stiprāku. Sidrs ir kā māneklis zivtiņām.”
Vīndari apmierināti, bet vēlas vēl lielāku atbalstu
Toties vīndari uzskata, ka akcīzes samazināšana sidram ir pozitīva lieta. „Abavas vīna darītavas” saimnieks Mārtiņš Barkāns Kasjauns.lv teica: „Jebkurā gadījuma šī ir pozitīva ziņa. Tas padarīs sidru nedaudz lētāku un pieejamāku. Tas iedos arī kaut kādu atspērienu mūsu ābolu ražotājiem, no kuru āboliem ražojam sidru. Vai tas dos pozitīvu pienesumu, rādīs laiks. Protams, ka akcīzes samazinājums attiecas arī uz lielajiem ražotājiem, kas sidru ražo no koncentrātiem. Vīndari jau gribētu, lai mazās vīndarītavas saņemtu tādu pašu atbalstu, kā mazās alusdarītavas, bet Eiropas Savienības normatīvi to nepieļauj. Šis ir kompromiss. Mēs jau gribējām, lai akcīzi samazina sidriem, kuros spirta saturs ir līdz 8,5%.”
Savukārt vīndaris Alvils Elksnis no Kuldīgas puses Kasjauns.lv teica: „Es sidrus neražoju. Bet, ja tā, tad būs jāsāk. Protams, ja taisa sidru, tad šim akcīzes samazinājumam ir sava loģika.”
Par cik dārgāks kļūs alkohols?
Kasjauns.lv jau rakstīja, ka alkoholam, kuros spirta saturs ir no 6% līdz 15% akcīzes nodoklis no 1. jūlija tiktu palielināts par 9,3%, no nākamā gada 1. aprīļa par 5,7%, savukārt no 2017. gada - par 5,4%. Savukārt dzērieniem, kuru spirta saturs ir no 15% līdz 22%, akcīzes nodoklis no jūlija pieaugtu par 10,4% (no 2016. gada aprīļa un 2017. gada aprīļa attiecīgi par 5,5% un 6%). Spirtam un pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem likmes kāpums no šā gada jūlija paredzēts par 1,7%, no 2016. gada aprīļa par 1,1%, bet no 2017.gada aprīļa - par 0,7%. Savukārt alum akcīzes nodokļa likmi no jūlija iecerēts celt par 22,6%, no nākamā gada 1. aprīļa par 10,5%, bet no 2017. gada aprīļa - par 4,8%.
Aprēķināts, ka kopumā akcīzes nodokļa paaugstināšana alkoholiskajiem dzērieniem šā gada valsts budžetā dotu papildu 3,34 miljonus eiro, 2016. gadā 9,392 miljonus eiro, bet 2017. gadā - 10,221 miljonu eiro.