Mednieki varēs izmantot ieročus ar klusinātājiem. Vai tas ir droši?
Medībās mednieki turpmāk varēs izmantot medību ieročus ar klusinātājiem. Valdībā uzskata, ka tādējādi varēs izšaut mežacūkas un paglābties no Āfrikas cūku mēra. Mednieki priecājas, ka tādā veidā pasaudzēs savu dzirdi un tik ļoti netraucēs apkārtnes iedzīvotājus.
Bet vai trokšņu slāpētāji neradīs risku arī drošības situācijai? Sēņotāji, nedzirdot mednieku šāvienus, ieklīdīs medību nogabalos. Savukārt kriminālie elementi nu bez problēmām varēs iegādāties klusinātājus saviem ieročiem.
Mežacūku dēļ atļauj medībās izmantot trokšņu slāpētājus
Saeima pieņēmusi likumu, kas turpmāk medniekiem ļauj medībās izmantot trokšņu slāpētājus. Grozījumi Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likumā tiek pamatoti ar nepieciešamību kontrolēt Āfrikas cūku mēri un samazināt mežacūku skaitu Latvijas mežos no 70 tūkstošiem līdz, aptuveni, desmit tūkstošiem.
„Saistībā ar Āfrikas cūku mēra apkarošanu un izsludināto ārkārtas situāciju vairākos novados un pagastos medniekiem tika uzlikts pienākums samazināt mežacūku populācijas blīvumu. Trokšņa slāpētāji šāviena trokšņa līmeni samazina par 30 - 40 procentiem, un netiek iztraucētas citas mežacūkas, samazinot to pārvietošanās un migrācijas iespējas, kā arī līdz minimumam samazinot infekcijas izplatīšanās riskus. Tas atbilst Eiropas Komisijas rekomendācijām par Āfrikas cūku mēra ierobežošanu, teikts likumprojekta anotācijā,” informē Saeimas Preses dienests.
Tomēr rodas jautājums, vai trokšņu slāpētāju izmantošana mežos neradīs riskus drošībai? Tagad, piemēram, izdzirdot šāvienus, mežā, kur notiek medības, izvairās doties ogotāji un pastaigu mīļotāji, vai vismaz viņi kļūst vērīgāki. Vai turpmāk viņiem būtu jābaidās, ka tagad uz viņiem pēkšņi varētu tikt raidīts šāviens, kuru neviens nedzird? Un šaut jau var ne tikai mednieks, bet arī kāds bandīts…
Šāviens vairs nebūs tik „spridzinošs”
Latvijas Mednieku asociācijas vadītājs Elmārs Švēde Kasjauns.lv skaidroja: „Mežacūku skaita ierobežošana ir tikai viens no aspektiem, kāpēc pieņemti grozījumi likumā. Galvenais labums no tiem ir tas, ka mednieki netraumēs savu dzirdi un netracinās cilvēkus, kas dzīvo pie mežiem, kur notiek medības.
Citās Eiropas valstīs, piemēram, Skandināvijā trokšņu slāpētāju izmantošana medībās ir atļautas, un tas nekādu bīstamību nerada. Nav jau tā, ka medību troksnis nebūs vispār dzirdams, tikai šajā gadījumā tas šāviens nebūs tik „spridzinošs”. Un trokšņu slāpētāji jau neattiecas uz viesiem ieročiem.
Savulaik Valsts policijai bija pretestība pret šo jauno likuma normu, bet nav pamata satraukumam. Ja runājam par malumedniekiem, tad viņu ieroči jau sen aprīkoti ar trokšņu slāpētājiem. Mēs pat atvedām ekspertu no Somijas ar četriem ieročiem, kurš gan Saeimas komisijas, gan policijas pārstāvjiem šautuvē nodemonstrēja, kā ir šaut ar šādiem ieročiem.”
Jautāts, vai trokšņi slāpētāji neradīs nedrošības sajūtu pašiem medniekiem, Švēde teic, ka negadījumi medībās tik bieži nemaz nenotiek: „Teikt, ka divas reizes gadā ir kāds negadījums, kad mednieks sašauj savu kolēģi, ir pārspīlēti. Tie notiek daudz retāk, un ar letāliem gadījumiem vēl mazāk.” Trokšņu slāpētāji ieročus nepadarīs „nedzirdamus” un medniekiem drošība vienmēr bijusi pirmajā vietā, teic Švēde.
Izmaiņas noteic, ka klusinātājus aizliegts izmantot garstobra – vītņstobra šaujamieročiem ar kalibru līdz 5,6 milimetriem, kuriem tiek izmantota munīcija ar apmales kapselēm, kā arī tad, ja šāviena izdarīšanai tiek izmantota munīcija ar samazinātu šaujampulvera daudzumu.
Pašlaik trokšņa slāpētāji medībās plaši tiek izmantoti Somijā, Zviedrijā, Norvēģijā, Lielbritānijā un Dānijā. Skandināvijas valstu pieredze apstiprina pozitīvo efektu trokšņa slāpētāju izmantošanā medībās, samazinot traucējošo troksni pārējai sabiedrības daļai, kura nav iesaistīta medību procesā.
Kriminologs: „Krimināliem grupējumiem jau tagad nav nekādu problēmu iegādāties klusinātājus”
Kriminologs Andrejs Vilks sarunā ar Kasjauns.lv noliedza, ka klusinātāju atļaušana medību ieročiem varētu pasliktināt drošības situāciju: „Pirmkārt jau medības kļūs efektīvākas. Cita lieta, ka trokšņu slāpētājus izmantos malu mednieki, un viņi kļūs „nedzirdami”. Medību inspektoriem būs grūtāk viņus izsekot. Attiecībā uz drošības situāciju, jāteic, ka tas nekādu bīstamību nerada, ja tiek ievērotas visas prasības. Viss atkarīgs no tā, cik korekti un precīzi tiks ievēroti noteikumi.
Runājot par krimināliem grupējumiem, jāteic, ka pēc manām aplēsēm tiem nav nekādu problēmu jau tagad iegādāties klusinātājus, jo viņi jau nevadās pēc likuma burta.”
Elmārs Barkāns/Foto: Vida Press