Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Pirmos gadus banānkoks ir ļoti audzelīgs, tāpēc var nākties to regulāri pārstādīt. (Foto: Shutterstock)

 

Arvien biežāk Latvijā redzam eksotiskos banānkokus. Kas jāzina, lai audzētu tos mūsu klimatā?

Noderīgi ikdienā
10. jūnijā 17:01 2023. gada 10. jūnijā 17:01
  "100 Labi Padomi"
Latvijā eksotisko banānkoku vasarā nu jau var redzēt ne vienā vien pagalmā, rudenī tas pārceļo uz telpām. Šis skaistulis tiešām ir rota ikvienai vietai, bet tas prasa no saimnieka pūles un regulāru aprūpi. 

Lai cik dīvaini tas būtu, patiesībā banānkoks ir zālaugs. Augot dabiskā vidē, tam ir spēcīgs saknenis, no kura slejas stublājs, kas var sasniegt pat 20 m augstumu un 40 cm diametru. Apkārt tam ir milzīgas – 2 m garas un 1 m platas – lapas. Zied banānkoks ar violetiem ziedu ķekariem.

Audzēšanai mājās tiek izmantotas dekoratīvās banānkoku šķirnes, un tās ir krietni kompaktākas par brīvā dabā augošajām, tāpēc šie banānkoki reti kad pārsniedz 2 m garumu, arī lapas ir mazākas (tikai nepilnu pusotru metru garas un aptuveni 30 cm platas).

Banānkoks ir bieži redzams Vidusjūras valstīs un citviet dienvidos, kur klimats ir siltāks nekā pie mums. (Foto: Shutterstock)

Kā izaudzēt banānkoku mājās?


Šis eksotiskais augs mīl karstumu, tāpēc vasarā priecāsies, ja temperatūra ilgstoši būs virs +26 grādiem, bet ziemā – aptuveni +20. Ļoti svarīgi, lai lielo lapu īpašnieks saņem krietnu devu saules gaismas, tāpēc droši to novieto tuvāk logiem, kas vērsti uz dienvidu vai dienvidrietumu pusi, bet vasarā iznes ārā, pagalmā. Raugies, lai saules stari ilgstoši nededzina banānkoka lapas, jo tās viegli var iegūt apdegumus.

Foto: Shutterstock

Dabiskos apstākļos banānkoks aug karstā un mitrā klimatā, un arī dekoratīvās šķirnes mīl tādu pašu vidi, tāpēc droši vari banānkokam vasarā sarīkot siltu dušu vai arī regulāri to apsmidzināt ar ūdeni. Arī ar laistīšanu neskopojies – augsnei vienmēr jābūt miklai – vasarā laisti vismaz 3 reizes nedēļā, ziemā pietiks ar vienu.

Foto: Shutterstock

Lai augs būtu spēcīgs ar piesātināti zaļas krāsas lapām, neaizmirsti to regulāri piebarot – vislabāk der mēslojums eksotiskiem augiem. Pirmos gadus banānkoks ir ļoti audzelīgs, tāpēc var nākties to regulāri pārstādīt. Jaunajam podam jābūt par 4–5 cm lielākam, nekā bija iepriekšējais. Poda dibenā liec drenāžas slāni un nedaudz augsnes, tad uzmanīgi, kopā ar zemi pārcel banānkoku uz jauno podu un pieber augsni, lai aizpildās visi tukšumi. Pieblietē un aplaisti; pēc 2 dienām augšējo augsnes slāni uzirdini.

Foto: Shutterstock

Kas nepatīk banānkokam?

* Ja trūks saules gaismas vai pods būs par mazu, banānkoks pārstās augt.

* Ja skaistās, lielās lapas sāk žūt un paliek brūnganas, iespējams, tām trūkst mitruma. Situāciju labo, lapas biežāk apsmidzinot ar ūdeni.

* Savukārt melni brūni plankumi uz lapām var norādīt uz sakņu puvi, kas radusies, jo podā ir pārlieku mitra augsne. Ja augu ir skārusi sakņu puve, tas ar steigu jāpārstāda sausā augsnē, pirms tam nogriežot visas neveselās saknītes.

 

Citi šobrīd lasa

FOTO: Valsts prezidents 80. jubilejā sveic aktieri Uldi Dumpi
Par traģiskas avārijas izraisīšanu bijušajam "Radio SWH" radošajam direktoram Rukeram piespriež septiņus gadus cietumā 6
Lietuvu šokē jauns mazgadīgas grūtniecības gadījums - mazuli gaida 11 gadu veca meitene 2
Pievienot komentāru