Maigi pikantās franču sinepes garšos tiem, kuri nevēlas dedzinošās krievu sinepes
foto: Shutterstock
Franču sinepes savu nosaukumu ieguvušas, pateicoties sinepju lielvalstij Francijai. Teicami garšo pie uzkodām – dārzeņiem, siera, zivju pirkstiņiem –, kā arī pie steika.
Garšīgi

Maigi pikantās franču sinepes garšos tiem, kuri nevēlas dedzinošās krievu sinepes

Jauns.lv

Sinepes ir viena no iecienītākajām garšvielām, un vairākumam tās saistās ar stiprajām un dedzinošajām krievu sinepēm. Tomēr sinepju pasaule ir daudz plašāka un piedāvā daudzveidīgas garšas – sinepes mēdz būt gan maigas, gan pikantas, gan krēmīgas vai rūgtenas.

Dižonas sinepes. Vienas no populārākajām sinepēm pasaulē nes Francijas komūnas Dižonas vārdu. Tās izgatavotas no brūnajām sinepju sēklām un baltvīna.

Lieliski garšo sviestmaizēs. Arī daudzās populārās salātu mērcēs tiek izmantotas tieši Dižonas sinepes. Vispopulārākā kombinācija ir kopā ar medu, balzametiķi un eļļu. Ja kādā receptē minētas sinepes, bet nav norādīts to veids, droši izmanto tieši šīs.

Dzeltenās jeb amerikāņu sinepes. Maigas, koši dzeltenas sinepes, kuras parasti gatavo no gaišajām sinepju sēkliņām. Amerikāņiem kā jau hotdogu cienītājiem ir svarīgi, lai sinepes tajos īpaši izceltos un tās var kombinēt ar kečupu. Košo krāsu ražotāji iegūst, pievienojot kurkumas pulveri. Teicami garšo hotdogos, burgeros un karstmaizēs.

Franču sinepes. Maigi pikantas, nedaudz saldenas – patiks visiem, kas meklē alternatīvu asajām krievu sinepēm. Tās ir radītas Anglijas uzņēmums Colman’s un savu nosaukumu ieguvušas, pateicoties sinepju lielvalstij Francijai. Teicami garšo pie uzkodām – dārzeņiem, siera, zivju pirkstiņiem –, kā arī pie steika.

Medus sinepes. Pievienojot dzeltenajām sinepēm medu attiecībā 1:1, iegūst garšīgās medus sinepes. Tās ir maigas, saldenas, ne tik pikantas un rūgtas.  Medus sinepes der gan gaļas marinēšanai, gan kā piedeva pie ceptiem vistu spārniņiem. Tās var sajaukt ar etiķi vai olīveļļu un tikt pie gardumgardas mērcītes.

Krievu sinepes. Gatavo no melno sinepju sēklām. Tās starp pārējām izceļas ar ļoti spēcīgu un asu garšu, ko vēl vairāk pastiprina etiķis. Lieliski sader ar gaļu, piemēram, auksto gaļu, vārītu mēli, cepeti, vai pat uzziestas uz sardeles.

Graudu sinepes. Pilngraudu sinepju sēklas tiek sasmalcinātas tieši tik daudz, lai izveidotu biezu pastu, bet tā, lai pašas sēklas nesadalītos, iegūstot ļoti aromātiskas sinepes ar pikantu garšu un kraukšķīgu tekstūru. Ir pieejamas graudainās sinepes, kurās ir nesasmalcinātas sinepju sēklas. Neierasti, bet labi garšo, iesmērētas sviestmaizēs, un lieliski der pie cepešiem, ceptas gaļas.

Vācu sinepes. Populārākās ir Bavārijas sinepes, ko parasti pievieno slavenajām Bavārijas desiņām. Tām ir patīkami maiga un saldena garša, jo sastāvā ir mazāk etiķa un vairāk cukura. Savukārt Diseldorfas sinepes ir pat pikantākas nekā Dižonas un tām ir tumša krāsa. Vācu sinepes lieliski sader ne tikai ar desiņām, bet der pie jebkura gaļas ēdiena.

Angļu sinepes. Tajās ir dzelteno un brūnu sēklu kombinācija, un tās ir stiprākas par daudzām citām sinepēm, jo ​produktā ir zems skābes saturs. Anglijā reizēm sinepēm pievieno arī mārrutkus, bet Skotijā un Īrijā pat viskiju. Angļu sinepes labi iederas dažādos salātos un pildītās olās. Īpaši piemērotas gaļas un zivju marinēšanai.  

No kā sastāv sinepes?

Tās gatavo no dažādu šķirņu sinepju augu – balto (Sinapis alba), brūno jeb Indijas (Brassica juncea) vai melno (Brassica nigra) sinepju sēklām. Katrai no tām ir atšķirīgs stiprums un garšas nianses. Sinepju sēklas sajauc ar ūdeni, etiķi, citronu sulu, vīnu vai citām šķidrajām sastāvdaļām, sāli un bieži vien arī ar dažādiem aromatizētājiem un garšvielām.