Var izraisīt nopietnas, grūti ārstējamas saslimšanas! Kā pasargāt savu mājas mīluli no ērcēm?
Līdz ar pavasari sākas arī ērču sezona. Šie parazīti ir bīstami ne tikai cilvēkiem, bet arī suņiem un kaķiem, jo var izraisīt nopietnas, grūti ārstējamas saslimšanas. Tomēr no ļaunākā scenārija var izvairīties, parūpējoties par savu mājas mīluļu aizsardzību pret ērcēm.
Mūsdienās ir daudz līdzekļu cīņai ar šiem nejaukajiem kukaiņiem, un tie labi der gan suņiem, gan kaķiem. Nav pierādījumu, kurš no tiem ir visefektīvākais, tāpēc nāksies paļauties uz personīgo pieredzi.
Ultraskaņas piekariņi
Tā ir mūsdienīgākā aizsardzība pret ērcēm. Piekariņi izstaro ultraskaņu, kas neļauj parazītiem tuvoties dzīvniekiem, un ne saimnieks, ne suns vai kaķis šīs skaņas nedzird. Ultraskaņas ierīču lielākā priekšrocība ir ilgais kalpošanas laiks, 9–12 mēneši, un to universālais pielietojums. Tā kā ierīces ir ekoloģiskas, tās var izmantot visi mājdzīvnieki. Tomēr jāņem vērā, ka šī ierīce nav ūdensizturīga. Neliels lietus tai nekaitēs, tomēr, ja mīlulis gatavojas nopietnākai peldei, piekariņš noteikti jānoņem.
Pretparazītu kaklasiksnas
Viens no populārākajiem līdzekļiem efektīvai aizsardzībai pret ērcēm suņiem un kaķiem ir pretparazītu kaklasiksna. Tāpat kā piekariņš tā jānēsā visu laiku. Tiesa, kaklasiksna nav tik ilgmūžīga, parasti darbojas apmēram 3–4 mēnešus. Šie izstrādājumi izdala bioloģiski aktīvas vielas ar nepatīkamu smaku, kas atbaida parazītus. Kaklasiksna ir ūdensizturīga, taču tās izvēlei jāvelta laiks. Siksnas klasificējas pēc dzīvnieka lieluma un šķirnes, bet daži modeļi tomēr nav ieteicami novājinātiem vai slimiem dzīvniekiem. Pirms pirkšanas noteikti izlasi informāciju par siksnu preces aprakstā.
Pretērču pilieni
Vēl viens pieprasīts līdzeklis, ko bieži izvēlas mājas mīluļu aizsardzībai, ir pretērču pilieni. Sekojot instrukcijai, noteikts pilienu skaits jāierīvē dzīvnieka ādā, nevis kažokā. Iedarbība ilgst aptuveni mēnesi, pēc tam procedūra jāatkārto. Lai efekts būtu labāks, pēc pilienu ierīvēšanas nepieskaries dzīvniekam vairākas stundas, ja vien uz iepakojuma nav norādīts citādi. Arī pārmērīgs kontakts ar ūdeni var samazināt pilienu iedarbību.
Izsmidzināmie līdzekļi
Izmidzināmie līdzekļi darbojas no dažām stundām līdz pāris dienām, tāpēc tos labāk lieto tieši pirms iešanas ārā. Tos var uzsmidzināt tieši uz dzīvnieka kažoka, bet uzmanies, lai līdzeklis neiekļūtu acīs.
Regulāra apskate
Atgriežoties no pastaigas, uzmanīgi apskati iespējamās ērču piesūkšanās vietas – dzīvnieka plecus, ausis, vēderu un priekšķepu augšdaļu. Ja ērce tomēr piesūkusies, tā iespējami ātrāk jāizņem ar speciālo ērču izvilcēju vai pinceti, bet piesūkšanās vieta jādezinficē ar spirta šķīdumu. Ja ērce bija piesūkusies tikai dienu, visticamāk, no problēmām izdosies izvairīties, taču, pamanot jebkādas slimības pazīmes, uzreiz jāvēršas pie veterinārārsta.