Viss, ko vajag zināt par Ziemassvētku laimes dzērienu, - karstvīnu
Tradicionāls Ziemassvētku dzēriens ir karstvīns – parasti gatavots no karsēta (ap 70 grādiem) sarkanvīna ar dažādām garšvielām, rozīnēm un citiem augļiem, arī riekstiem.
Pirmie sajaukt vīnu ar garšvielām sākuši jau seno romiešu leģionāri, ar kuru dāsnu roku tad arī vīnkopība un daudzas vīna receptes izplatījās pa Eiropu.
Viduslaikos vācieši un vēlāk arī angļi sāka vircoto vīnu sildīt un popularizēt to tieši kā Ziemassvētku dzērienu. Ļoti iecienīts svētkos karstvīns ir kļuvis Skandināvijā, turklāt bezalkoholiskā veidā – ar augļu, sevišķi upeņu, sulu.
Laba karstvīna pagatavošanā svarīgi ievērot dažus nosacījumus – izmantot tikai kvalitatīvu vīnu, kas arī nesildīts smaržo un garšo labi, nepārsaldināt karsto dzērienu ar cukuru vai medu un noteikti nedzert to tukšā dūšā.
Protams, mūsu platuma grādos karstvīns ziemā sasilda, taču – ne tikai tas. Zinātnieki atklājuši, ka karstvīnam pievienotās garšvielas – lielākoties tās pašas, kas piparkūku sastāvā – liek izdalīties laimes hormoniem.
Vienalga, vai laimīga svētku sajūta rodas no tradicionālajiem rituāliem vai svētku galda bioķīmiskajiem procesiem, Ziemassvētku laiks ir īpaši omulīgs, kad ikviens ir noilgojies pēc mājām un ģimenes, pat ja viņš jau atrodas mājās.
Trīs karstvīna receptes iedvesmai
Klasiskais karstvīns
Pussaldais sarkanvīns 150 ml
Vīnogu sula 50 ml
Grenadīna sīrups 15 ml
Citrona daiviņa
Apelsīna daiviņa
Kanēļa standziņa
--------------------
Karstais portvīns
Portvīns 100 ml
Upeņu sula 100 ml
Kanēļa standziņa
Krustnagliņas
Apelsīna daiviņa
-------------------------
Īpaši sildošais karstvīns
Tumšais rums 25 ml
Pussaldais sarkanvīns 150 ml
Citronu sula 25 ml
Kanēļa standziņa
Muskatrieksti