Latvijas lauku mājās putekļos atklāj pesticīdus
foto: Shutterstock
Latvijā laikā no 2011. līdz 2019. gadam tirgotais pesticīdu apjoms pieaudzis par 54%, liecina “Eurostat” dati.
Viena Vide Visiem

Latvijas lauku mājās putekļos atklāj pesticīdus

Jauns.lv

Latvijā veikts pētījums, kurā no lauku mājām ievākti 18 iekštelpu putekļu paraugi. Gandrīz visos atrasta kāda no pesticīdu aktīvajām vielām.

To Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” pastāstījušas Latvijas Permakultūras biedrības pārstāve Ilze Mežniece un Ekodizaina kompetences centra pārstāve Anna Lankovska. Pārsteigums ir arī kopš 2020. gada aizliegtas vielas klātbūtne.

Permakultūras biedrība un Ekodizaina kompetences centrs no maija līdz septembrim veica pētījumu “Pesticīdi tavas mājas putekļos”. Visvairāk paraugu tika ievākts Kurzemē un Vidzemē, piedalījās 15 mājsaimniecību, lai analizētu 30 Latvijā visbiežāk lietoto pesticīdu klātesamību un koncentrāciju iekštelpu putekļos.

Pētījumā ievākti 18 paraugi, un 16 no tiem atrasta kāda no augu aizsardzības līdzekļu darbīgajām vielām, turklāt vairākos visā Latvijā – arī tiakloprīds, kas Eiropas Savienībā aizliegts kopš 2020. gada, un tā krājumus Latvijā bija atļauts izmantot līdz 2020. gada beigām.

Viens no secinājumiem – lai uzlabotu iedzīvotāju veselību, nepieciešams samazināt sintētisko pesticīdu patēriņu lauksaimniecībā un izveidot aizsargjoslas ap dzīvojamajām mājām. Vienlaikus, lai nostiprinātu iegūtos rezultātus zinātniski, vēl ir nepieciešami plašāki un padziļinātāki pētījumi.

“Šim pētījumam nav tik ļoti zinātniska vai pārskata nozīme kā trauksmes celšanas nozīme. Mēs nevaram teikt, ka Zemgalē viss ir slikti vai Vidzemē labi, jo mums ir tikai vienkārši atsevišķi punkti, ko esam paņēmuši bez dziļākas analīzes, jo tam vienkārši nav naudas,” atzīst Mežniece.

Vienlaikus nevar izlikties, ka problēmas nav. Mežniece brīdina: “Pesticīdiem ir tādas ietekmes kā reproduktīvās veselības traucējumu un kaitējumu nodarīšana, tajos ir kancerogēnās vielas, tātad tie ir vēzi izraisoši, ir endokrīno sistēmu traucējošas ietekmes. Tie ir bīstami.”