Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Shutterstock

Rudens ģenerāltīrīšana: kā tai sagatavoties, lai darbs ritētu raiti?

Noderīgi ikdienā
2022. gada 15. oktobrī 08:09 2022. gada 15. oktobrī 08:09
  "100 Labi Padomi"
Kāpēc jāveic mājokļa ģenerāltīrīšana? Tīrība ietekmē mūsu pašsajūtu, veselību un dzīvesstilu, tāpēc mājokļa ģenerāltīrīšana ir objektīva nepieciešamība, un ideāli, ja to var veikt vismaz reizi gadā, stāsta interjera žurnāliste Anita Pīra.

Sagatavojies!


Lai zinātu, ar ko sākt un kādā secībā veikt darbus, pirms ģenerālās tīrīšanas sastādi plānu un, lai no tā nenovirzītos, aprēķini aptuveno katra darba veikšanai nepieciešamo laiku. Ļoti svarīgi ir izvēlēties arī mazgājamos un tīrāmos līdzekļus.

Darbu secība

 • Rūpīgi apskati mājokli un izvērtē, kuras vietas prasās pēc sakārtošanas un iztīrīšanas. Kad ir skaidrs, ar ko sākt, ķeries pie pirmās telpas tīrīšanas. Tīrīšanu vienmēr veic no augšas uz leju pulksteņrādītāju kustības virzienā. Vispirms tīri istabas, pēc tam vannasistabu, tualeti un priekšnamu, pēdējo – virtuvi, kurā parasti ir visvairāk darba.
 • Ja pie loga ir aizkari, tos noņem un liec mazgāties. Arī žalūzijas noņem un nomazgā; ja tas nav iespējams, tīri pie loga, taču pirms loga mazgāšanas.
 • Tad ķeries pie pārējo telpas daļu tīrīšanas. Ja iespējams, griestus un sienas nomazgā ar mitru drānu vai nosūc ar putekļsūcēju. Flīžu sienas kārtīgi nomazgā.
 • Nomazgā aizkaru karnīzes un visus gaismekļus – lustras, sienas un galda lampas. Pēc tam notīri logus un spoguļus. Stikla virsmas vari tīrīt ar speciālajām lupatiņām, neizmantojot ķīmiskos līdzekļus. Mazgājot pakešu logus, spraugu ērtākai tīrīšanai izmanto vates kociņus un cieto saru otiņas. Notīri un nomazgā telpu durvis un ārdurvis, kā arī kājlīstes.
 • Pēc tam ķeries pie mēbelēm. Sāc ar korpusa mēbeļu augšējiem plauktiem, iztīri bufetes un kumodes, skapjus, izrevidē lietas un no nevajadzīgajām atbrīvojies – labās atdod labdarībai, nolietotās izmet vai nodod pārstrādei. Tīrot mēbeles, skapju durtiņas turi atvērtas, lai mitrums nožūtu ātrāk. Koka mēbeļu plaknes ievasko ar speciālo koksnes aizsardzības līdzekli, lamināta mēbelēm pietiks ar vienkāršu nomazgāšanu.
 • Izvērtē, vai jānomazgā bufetēs, plauktos un skapjos esošie trauki un citas lietas.
 • Neaizmirsti notīri gleznu un foto rāmjus.
 • Mīkstās mēbeles izsūc ar putekļsūcēju un nomazgā ar speciālo paklāju un mēbeļu šķīdumu. Īpašu uzmanību pievērs gultām – izsūc un, ja nepieciešams, izmazgā matračus un apgriez uz otru pusi, lai tie neiegulētos.
 • Lai darbs ritētu raitāk un būtu patīkamāks, izslēdz televizoru un ieslēdz mūziku. Atver logus, lai telpas izvēdinātos, netraucētu putekļi un tīrīšanas līdzekļu smakas.
 • Telpaugus aiznes uz vannu un nodušo, izgriez sausās lapas, noskalo podiņus.
 • Tīrot apģērbu skapi, veic revīziju – to, kas vairs neder, pārvieto uz atdodamo lietu kasti vai, ja tomēr ceri, ka noderēs, novieto atsevišķā plauktā.
 • Neaizraujies ar fotogrāfiju un vecu žurnālu pētīšanu – to revīzijai atvēli laiku garajos ziemas vakaros.
 • Visbeidzot uzkop grīdas. Mēbeles šīs procedūras laikā sabīdi istabas centrā, lai tiec klāt vietām, ko parasti netīri. Izsūc putekļus, koka grīdu mazgā ar speciālo līdzekli un vajadzības gadījumā ievasko. Paklājus izsūc ar putekļsūcēju un izmazgā ar speciālajām putām. Kārtīgi nomazgā flīžu grīdas, pievēršot uzmanību šuvēm, jo tās mēdz nomelnēt, tāpēc ir rūpīgi jāiztīra.
 • Gana daudz laika atvēli virtuvei – vispirms iztīri visus skapīšus, veic revīziju noliktavās un saimniecības novietnēs, rūpīgi notīri visas virsmas, sākot ar fasādēm un beidzot ar galdu. Bez žēlastības izmet visus traukus, kuriem ir plaisas un bojājumi. Īpaši rūpīgi notīri plīti un cepeškrāsni, atkausē un iztīri ledusskapi.
 • Tādā pašā secībā iztīri priekšnamu (ieziemo vasaras apavus un sezonas apģērbu), vannasistabu un tualeti.
 • Tīrīšanas beigās piekarini izmazgātos aizkarus un žalūzijas, pārmaini gultasveļu, pledus un gultas pārklājus.

Citi šobrīd lasa

Brīvdienu kalendārs 2024. gadam. Uzzini, kurā gada mēnesī šogad jāstrādā vismazāk!
"Valkātas preces Latvijā uzskata par kaunu" - modele Nastya Choo radījusi konkurentu "Andelei Mandelei"
Jauns.lv Saragosā. "Te var pateikt arī ko indīgu,” Blūms atceras vietējos līdzjutējus
Pievienot komentāru