Mājas mīluļi. Ko darīt, ja trusim sāp vēderiņš?
Mājas trušiem bieži mēdz būt zarnu trakta darbības traucējumi – barība zarnu traktā apstājas un vairs netiek pārstrādāta. Tomēr ir dažas viltības, kā ar dabiskām metodēm novērst šādas problēmas.
Par zarnu stāzi jeb nosprostojumu (ileuss) var uzskatīt stāvokli, kad zarnas darbojas palēnināti vai to darbība apstājas pilnībā. Šādu parādību mājas trušiem var novērot diezgan bieži, un tā izraisa sauso fekāliju apjoma krasu samazināšanos.
Zarnu stāze var būt diezgan nopietns un dzīvībai bīstams stāvoklis, tādēļ, ja trusis 12 stundas nav kakājis, tas nekavējoties jāved pie veterinārārsta.
Par laimi, ieviešot truša diētā un vidē, kur tas mīt, dažas dabiskas pārmaiņas, var novērst šādu problēmu atkārtošanos. Sākumā būtu svarīgi saprast, kā truši pārstrādā barību un kas izraisa zarnu stāzi.
Truša dzīve
Savvaļas truši siltajā gadalaikā visu dienu ganās zālē, ēd puķītes un kādus sakņaugus, tas nozīmē, ka viņu kuņģī un zarnās nepārtraukti atrodas barība. Apēstās sagremojamās šķiedrvielas lielajā aklajā zarnā (maisveida resnās zarnas daļa, jo trušiem, tāpat kā govīm, gremošanas fermenti izstrādājas tieši zarnās) apstrādā baktērijas.
Trušiem veidojas divējādas spiras jeb fekāliju bumbiņas: cietās, kuras mājas truši atstāj smilšu kastītē, un mīkstās, ar asu smaku, klātas ar gļotām – šīs fēces truši apēd, lai uzņemtu nepieciešamās uzturvielas. Parasti mīkstās spiras truši saražo pēcpusdienā, un tās atgādina vīnogu ķekaru.
Ja trusim ir nelīdzsvarota zarnu mikroflora, mīkstās spiras kļūst šķidras vai pārāk mīkstas. To var izraisīt medikamenti, piemēram, antibiotikas (īpaši penicilīns). Arī pārāk liels atsevišķu ogļhidrātu daudzums uzturā un nepietiekams šķiedrvielu apjoms var radīt zarnu mikrofloras problēmas. Tomēr ļoti bieži tās izraisa zarnu stāze – zarnu peristaltikas palēnināšanās vai apstāšanās (zarnu peristaltika ir viļņveida zarnu muskulatūras kontrakcijas, kas stumj zarnu saturu uz priekšu).
Pastāv vairāki iemesli, kādēļ truša zarnās var veidoties nosprostojums. Tas var būt saistīts ar stresu, sāpēm, organisma atūdeņošanos vai fizisku aktivitāšu trūkumu (sk. izcēlumu).
Bieži uzskata, ka zarnu stāzi izraisa spalvu kamoli, kas iesprūduši zarnās, bet patiesībā ir tieši otrādi – zarnu stāze rada spalvu kamolus. Tāpat kā lielai daļai zālēdāju, arī trušiem zarnu trakts nekad nav tukšs, tādēļ truša spalvu kamoli veidojas no pārtikas, spalvām un gļotām.
Pazīmes un simptomi, kas liecina, ka trusim apsāpējies vēders
Aizdomas par zarnu stāzi var saistīt pirmām kārtām ar truša fekāliju daudzumu – ja tas atstāj ļoti mazas spiriņas vai to nav vispār, iespējams, dzīvnieka zarnas ir nosprostojušās. Citas pazīmes – mazās fēču bumbiņas var būt pārklātas ar caurspīdīgām vai dzeltenīgām gļotām, un tās var būt pielipušas truša pēcpusei. Dažreiz zarnās var dzirdēt skaļus trokšņus, burkšķēšanu.
Ja trusim tiešām ir zarnu nosprostojums, dzīvnieks drīz vien kļūst apātisks un miegains, pārstāj ēst un dzert un ātri atūdeņojas. Trusim var arī sāpēt vēders, tādēļ tas var sarauties čokuriņā vai griezt zobus.
Kā trusi ārstēt?
Ikvienam trusim ar zarnu nosprostojumu ir jāsniedz pirmā palīdzība, bet pēc tam tas ir intensīvi jānovēro. Ja vedat dzīvnieku uz veterināro klīniku, tajā tiks veikta pilna klīniskā izmeklēšana, trusis saņems papildu šķidrumu, pretsāpju līdzekļus, kā arī zarnu darbības stimulantus. Daži veterinārārsti dod trušiem arī antibiotikas (lai likvidētu zarnās savairojušās Clostridium baktērijas vai novērstu sekundāru bakteriālu infekciju), taču šādos gadījumos tas ne vienmēr ir nepieciešams. Nevajadzīga antibiotiku lietošana ir galvenais iemesls, kādēļ rodas rezistenti baktēriju celmi, tādēļ antibiotikas vajadzētu izrakstīt tikai tad, ja ir pilna pārliecība, ka dzīvniekam ir bakteriāla infekcija.
Dažkārt trusim dod ēst cita truša mīkstās spiras, bet jāuzmanās, lai tam nerastos stress no piespiedu barošanas. Vēl var maigi masēt trusim vēderu, lai stimulētu zarnu darbību, taču to nevajadzētu darīt pašiem, bet uzticēt veterinārās klīnikas speciālistiem, jo truša iekšējie orgāni ir ļoti vārīgi un jāuzmanās, lai tos nesaskrāpētu vai nepasliktinātu dzīvnieka stāvokli.
Truši nekad nevemj, jo tiem kuņģī ir ļoti spēcīgs vārstulis – kardiālais sfinkteris, tādēļ viss, kas izraisa nosprostojumu, var iznākt ārā tikai kopā ar spirām.
Vēl jāpievērš uzmanība truša ķermeņa temperatūrai. Normāli trusim temperatūra ir 38,3–39,4 ˚C, bet, izveidojoties zarnu stāzei, tā var bīstami pazemināties, sākas hipotermija. Klīnikās parasti mēģina paaugstināt truša ķermeņa temperatūru ar siltu šķidrumu un liekot klāt dvielī ietītas pudeles, kurās sapildīts karsts ūdens.
Dažkārt injicē B grupas vitamīnus, lai stimulētu apetīti. Tas var būt arī labs risinājums, kā dzīvnieku nodrošināt ar nepieciešamajiem vitamīniem, ko viņš nav uzņēmis, jo nav ēdis savas fēces.
Sāpes var samazināt arī ar adatu terapiju, kas, iedarbojoties uz nervu sistēmu, vienlaikus palīdz stimulēt zarnu darbību.
Ko darīt profilaktiski, lai truša vēders strādātu pareizi
Svarīgi paturēt prātā, ka zarnu stāze ir nevis slimība, bet kādu citu traucējumu pazīme, tādēļ pirmais solis būtu noskaidrot īsto problēmu.
Visbiežāk zarnu stāze ir saistīta ar truša uzturu un stresu. Līdzko esat sapratuši, kas rada problēmu, varat sākt meklēt piemērotu risinājumu.
Ar ko jūs barojat trusi?
• Vai dodat trusim kārumus, kas satur cieti?
• Vai truša uzturā ir pietiekami daudz šķiedrvielu?
• Vai ir kādas problēmas ar truša zobiem? (Pārauguši dzerokļi var radīt nevēlēšanos ēst.)
Kā trusis jūtas?
• Vai tam ir kāda infekcija, kas varētu izraisīt zarnu trakta distresu?
• Vai truša vidē ir notikušas kādas pārmaiņas, piemēram, pazudis viņa draugs, mainīta dzīvesvieta, bijuši ciemiņi vai ir paaugstināts trokšņu līmenis?
Svarīgs padoms: baro trusi pareizi
Lai gan komerciāli ražotā trušu barība sastāv no dažādiem komponentiem, truši ir lieli saldummīļi un mēdz apēst tikai ogļhidrātus, atstājot neapēstas svarīgās šķiedrvielas, kas ir tik nepieciešamas zarnu darbībai. To sauc par selektīvo ēšanu, un tā var izraisīt zarnu stāzi. Lai no tā izvairītos, dodiet trusim presētas barības granulas, lai tam nebūtu iespēja izvēlēties. Šādai pārtikai vajadzētu veidot apmēram 10% no truša ikdienas uztura. Vidēji trusim ir nepieciešama apmēram 1 ēdamkarote granulu dienā. Pārējiem 90% vajadzētu būtu zālei un sienam. Ideāli būtu, ja pavasarī un vasarā trusis lielāko dienas daļu varētu ganīties zālienā.
Ja trusis nevēlas ēst sienu, labs veids, kā piesaistīt to šādai barībai, ir paslēpt granulas sienā. Ja trusis ir īpaši prasīgs, var izveidot siena barotavu, kurā var likt arī dažādus augus, ko trusim vieglāk sagremot.
Šķiedrvielas un mitrums svaigos zaļumos nepieciešami zarnu veselībai un stimulē to darbību. Laba izvēle ir zaļie lapu kāposti, bet, ja trusim tie ne pārāk patīk, var piedāvāt smaržīgākus augus, piemēram, baziliku, dilles, salviju, fenheli, pētersīļus un piparmētras. Jūs varat pievilināt trusi, padodot tam katru zaļumiņu atsevišķi.
Pieejama arī komerciāli ražota šķidrā barība, piemēram, Science Recovery (ražotājs Supreme Pet Foods, un to var iegādāties internetā). Tā ir īpaši izstrādāta maziem zālēdājiem, kas atgūstas pēc slimības, un tā satur ļoti daudz šķiedrvielu (19%) un vitamīnus. To var pievienot trušu dzeramajam ūdenim vai iebarot slimajam trusim ar šļirci.
Viegli sagremojamā formula satur fruktooligosaharīdus, kas veicina gremošanas sistēmas pareizu darbību. Atšķaidiet vienu 20 g paciņu ar 70 ml silta ūdens un, izmantojot piemērota lieluma orālo dozatoru, ievadiet šo barību nelielā daudzumā dzīvniekam tieši mutē.
Dienas deva – 20 g paciņa uz 1 kg truša svara. Izmantojiet atšķaidīto pulverīti 12 stundu laikā.
Šķidrums - vislabākais ir ūdens
Normāli trusim dienā būtu jāuzņem apmēram 100 ml šķidruma uz vienu kilogramu svara. Vislabākais šķidrums ir ūdens. Izvairieties no saldināta dzēriena, jo tas var veicināt nevēlamo baktēriju vairošanos zarnās.
Fiziskās aktivitātes. Regulāras fiziskās aktivitātes spēcina truša skeleta muskulatūru un vingrina arī zarnu gludo muskulatūru. Ar trusi ir jāspēlējas, un iekštelpās dzīvojošs mājas trusis jāradina iet uz smilšu kastīti.
Stress
Trušus var viegli satraukt, tādēļ izturieties pret tiem maigi. Vediet dzīvnieku pie ārsta tikai tad, kad tas ir pilnīgi nepieciešams. Ja apkārtējā vidē notikušas kādas pārmaiņas, centieties visu sakārtot tā, lai apstākļi būtu tādi paši, kādi bija iepriekš.
Savvaļā truši veido pārus, tādēļ būtu labi, ja trusim būtu kāds draugs un tas nebūtu vientuļš. Viena dzimuma truši slikti sadzīvo, tādēļ labāk ņemt sterilizētu mātīti un kastrētu tēviņu.
bet, ja otrs trusis ir miris vai tam vienkārši nav drauga, ir ļoti svarīgi parādīt dzīvniekam, ka esat tam pieķērušies.
Regulāri pārbaudi truša zobus
Trusim zobi aug nepārtraukti, visu mūžu, un tie ir jānodeldē, graužot pārtiku. Ja dzeroklis atrodas nepareizā sakodienā, tas nedilst, un uz tā var veidoties izaugumi, kas traumē smaganas. Tas var izraisīt sāpes, un tādēļ trusis var atteikties no ēšanas.
Biežākie cēloņi, kas trušiem palēnina zarnu darbību
• Stress (piemēram, otra truša nāve, lapsas parādīšanās, vētra, ķirurģiska operācija)
• Nepierasta vide
• Fizisko aktivitāšu trūkums
• Ganību trūkums
• Sāpes (zobu, vēdera vai kaulu un muskulatūras)
• Infekcijas
• Atūdeņošanās
• Zarnu nosprostojums
Žurnāls "Ko Ārsti Tev Nestāsta" / Foto: Shutterstock