Neciešamās kaļķa nogulsnes - vienkārši paņēmieni, kā no tām tikt vaļā
Vērts zināt vienkāršus paņēmienus, lai nevajadzētu ķerties pie pamatīgas tīrīšanas un ķīmiskajiem līdzekļiem.
Vannasistabas un virtuves flīzes, uz kurām līst ūdens un pēc tam paliek neglīti plankumi, uzreiz nobrauki vai nu ar gumijoto lāpstiņu/liekšķeri, ko izmanto logu stiklu tīrīšanai, vai arī ņem talkā dvieli un noslauki sausas.
Arī visus virtuves piederumus, uz kuriem ārpusē mēdz veidoties kaļķa traipi, tūlīt pēc lietošanas noberz ar dvieli.
Ja ūdensvadā tek ļoti ciets ūdens, tas ietekmē arī virtuves ierīču darbību, tāpēc vēlams lietot ūdens filtru – tas padara ūdeni mīkstāku.
Ja tējkannā – vienalga, elektriskajā vai parastajā – atstāsi neizlietotu ūdeni, nebūs ilgi jāgaida, līdz iekšpuses sieniņas klās kaļķainu nosēdumu kārta. Lai tīrīšanā nenāktos ieguldīt lieku darbu un laiku, katru reizi uzvāri vienīgi tik daudz ūdens, cik šajā brīdī nepieciešams. Pie viena šādi arī elektrību ietaupīsi.
Starp citu, kaļķaina ūdens traipus no glāzēm un stikla traukiem ļoti labi var notīrīt ar miziņām, kas palikušas pāri no citrona izspiešanas.
Kā likvidēt?
Rēķinies, ka tas prasīs zināmu pacietību, jo kārtīgi notīrīt to varēsi tikai pēc krietna brīža – kad atkaļķošanas līdzeklis būs iedarbojies. Piemēram, tējkannas tīrīšanai speciālais atkaļķošanas līdzeklis (atkarībā no sastāva) nereti jānotur traukā pat veselu stundu.
No līdzenas virsmas, piemēram, flīzēm, sakaltušos nosēdumus vieglāk izdosies notīrīt ar speciālu lāpstiņu, kas domāta stikla keramikas virsmu tīrīšanai.
Dušas galviņu vai ūdenskrāna sietiņu ne vienmēr izdodas izberzt ar suku, tāpēc vari necaurlaidīgā polietilēna maisiņā ieliet ūdeni kopā ar atkaļķošanas līdzekli un to apsiet ap dušas galviņu vai krānu un atstāt apmēram uz stundu. Maisiņa vietā vari izmantot arī elastīgu balonu. Pēc tam tīrāmos priekšmetus noberz ar suku.
Tā nedari!
Nejauc kopā dažādus tīrīšanas līdzekļus. Ja, piemēram, etiķskābi saturošs tualetes poda tīrītājs nav pietiekami labi iedarbojies, nekādā ziņā nelej tam virsū hloru saturošu līdzekli. Kaut arī tas iedarbojas, vienlaikus notiek spēcīga reakcija, kuras rezultātā izdalās veselībai kaitīga, pat indīga gāze.
Akmens flīzes nemēģini apstrādāt ar skābi. Etiķskābe un citronskābe bojā marmoru un tam līdzīgas virsmas, jo izvelk no tām kaļķi. Virsmas kļūst blāvas un porainas.
Kā pasargāt sevi?
Ja kaļķainu virsmu tīrīšanai lieto speciālos atkaļķotājus, noteikti velc rokās gumijas cimdus, jo šie līdzekļi bojā ādu un nagus.
Ja tīrīšanas līdzeklis iešļakstās sejā vai acīs, nekavējoties skalo ar remdenu ūdeni.
Skābi saturošu tīrīšanas līdzekļu izgarojumi kairina acu un deguna gļotādu, tāpēc tīrīšanas laikā turi vaļā logu un pēc tam telpu kārtīgi izvēdini.