Cukuram nē! 8 veidi, kā to aizstāt
Kārojas saldu, bet nevēlies vai nevari lietot cukuru? Mūsdienās veikalu plauktos ir pieejami gana daudz cukura aizstājēju. Jāatrod tikai sev tīkamākais!
Medus
Medum piemīt antibakteriālas un pretiekaisuma īpašības, tajā ir vērtīgi vitamīni un minerālvielas, garšu palete – no maigi saldas līdz pat pikanti asai.
Mīnuss. Ja medu sakarsē virs 40 grādiem, liela daļa vērtīgo vielu iet zudumā. Nav piemērots bērniem līdz gada vecumam un alerģiskiem cilvēkiem.
Salduma pakāpe – 80 % no cukura salduma; 312 kcal/100 g
Agaves biezsula
Meksikas agaves sula arī satur virkni noderīgu minerālvielu un paaugstina cukura līmeni asinīs lēnāk nekā parastais cukurs.
Mīnuss. Diemžēl visai bieži izraisa vēdera uzpūšanos un pat caureju. Nav piemērota cilvēkiem, kuri nepanes fruktozi.
Salduma pakāpe – 100–120 % no cukura salduma; 312 kcal/100 g
Ābolu biezsula
Ļoti koncentrēta iebiezināta ābolu sula ir garšīga.
Mīnuss. Ļoti bagātīga ar augļu cukuriem, tāpēc nav piemērota cilvēkiem ar fruktozes nepanesamību.
Salduma pakāpe – 70 % no cukura salduma; 279 kcal/100 g
Kļavu sīrups
Kļavu sīrups satur daudz kālija un magnija, kā arī dzelzi, un nereti to iesaka nervoziem cilvēkiem. Viena litra sīrupa iegūšanai vajag vidēji 40 litru kļavu sulas. Zināšanai – labus kļavu sīrupus mēdz apzīmēt ar burtiem, un A pakāpes sīrups ir izsmalcinātāks un maigāks nekā C pakāpes sīrups, kam ir paasa, pat pikanta garša.
Mīnuss. Paaugstina glikozes līmeni asninīs.
Salduma pakāpe – 80 % no cukura salduma; 260 kcal/100 g
Ksilīts, sorbīts un maltīts
Visi trīs ir populāri cukura aizstājēji, ko salīdzinoši daudz izmanto rūpnieciskajā ražošanā. Garšas ziņā līdzīgi cukuram; vidēji 240 kcal/100 g.
Mīnuss. Lietoti lielākā daudzumā, izraisa caureju, tāpēc ieteicamā deva dienā ir ne vairāk par 20–25 gramiem.
Stēvija
Dabīgs saldinātājs, kas ir pat 300 reizes saldāka par cukuru. Tā nesatur ogļhidrātus, kalorijas un nemaina cukura līmeni asinīs.
Mīnuss. Ja lieto par daudz, var izraisīt caureju un tai ir rūgtena pēcgarša, pie kuras ir jāpierod.
Eritrols (eritritols, eritrīts)
Cukura spirts (tas nesatur alkoholu), ko iegūst no dārzeņu, augļu, kukurūzas un kviešu cietes. Šis dabīgais saldinātājs nesatur kalorijas un nepaaugstina insulīna līmeni, jo tā glikēmiskais indekss ir 0.
Eritrols līdzinās pūdercukuram – tas ir balts, bet nedaudz graudaināks, un tam ir 70 % cukura salduma.
Mīnuss. Vēlams izšķīdināt nelielā daudzumā karsta ūdens, pirms pievienot produktiem, jo mēdz neizšķīst un palikt graudiņos.
Sintētiskie saldinātāji
Aspartams un ciklamāts satur minimālu daudzumu kaloriju, tāpēc, raugoties no šāda viedokļa, būtu pieņemami, taču, pēc speciālistu pētījumiem, tie veicina pārlieku lielu apetīti un izjauc normālu vielmaiņu, kā arī nepavisam nav piemēroti bērniem un pusaudžiem. Turklāt uz šiem saldinātājiem krīt vēl kāda aizdomu ēna – tie varot veicināt audzēju veidošanos.