Kas jāzina, lai iegādātos tiešām labu eļļu
Atšķirībā no vīna eļļa ar gadiem nekļūst labāka. Ar laiku tā zaudē svaigumu, aromātus un izsmalcināto garšu jeb vienkārši – sastāvas. Tāpēc uz etiķetes jāmeklē norāde par ražas novākšanas datumu.
Ja vēlies augstāko kvalitāti, pērc tikai Extra Virgine olīveļļu, jo ar frāzēm aukstā spieduma mēdz rotāt arī mazāk kvalitatīvu olīveļļu etiķetes. Arī ar norādēm "Gatavots no dažādām olīvām" un "Gatavots Itālijā" arī jāuzmanās – īstai mantai nav jāslēpj konkrēta olīvu šķirne vai konkrēts olīvu audzēšanas reģions.
Vairums eļļu, ko mūsu veikalos var iegādāties ar "Made in Italy" uz etiķetes, ir spiestas plašam patēriņam... Spānijā un Grieķijā, kas, protams, nebūt nav slikti. Slikti ir tad, ja eļļa nav tik augstas kvalitātes, par kādu tiek uzdota. Tāpēc pērc olīveļļu, kam uz iepakojuma ir norāde par likumā garantēto kvalitāti, piemēram, trīs maģiskie burti DOP. Pievērs uzmanību, vai produkts ir ražots vai tikai iepildīts pudelēs uz etiķetes norādītajā vietā.
Atzīmes Organic vai Unfiltered nenorāda uz kvalitāti, bet tikai uz metodi.
Vēl daži knifi:
- eļļa, kas spiesta no agrīnas ražas būs zaļganīga, ar sīvu garšu, eļļa no gataviem augļiem ir gaiši dzeltena, ar maigu garšu. Taču olīveļļas garša lielā mērā ir atkarīga arī no augsnes un klimata, kurā audzis koks.
- Turi olīveļļu tumsā, vislabāk 14–16 grādos, vislabākais – tumšā stikla pudelē ar blīvu korķi. Nav nepieciešamības eļļu pārliet citā traukā, jo saskarsme ar gaisu tai neko labu nedos. Arī tāpēc eļļu ieteicams izlietot mēneša, augstākais – divu laikā pēc pudeles atvēršanas.
Neaizmirsti arī saulespuķu un rapšu sēklu eļļu!
Rapšu eļļa. Parastā rapšu eļļa mēdz būt gaiši dzeltena ar neitrālu garšu, bet augstvērtīgā aukstā spieduma – zeltainā nokrāsā un vieglā riekstu garšā. Šā iemesla dēļ rapšu eļļa izceļ un pastiprina ēdiena citu sastāvdaļu garšu. Tā ir ideāla vārīšanai, sautēšanai, cepšanai – visiem ēdieniem, kuriem vēlams saglabāt savu individuālo garšu. Savukārt aukstā spieduma eļļa vairāk der salātu mērcēm. Vēsā un tumšā vietā turēta, rafinēta eļļa derīga 18 mēnešus, nerafinēta – 6 mēnešus, bet atvērtā veidā – trīs četrus mēnešus. Vēl nesen rapšu eļļu ne visai cienīja, jo tā ātri ieguva rūgtenu piegaršu, taču jaunajām šķirnēm tādas nav. Tā ir piemērota arī kombinēšanai ar citām eļļām.
Saulespuķu eļļa. Krāsā – no gaiši līdz tumši dzeltenai, gandrīz brūnganai. Aukstā spieduma eļļai ir gaiša krāsa un maiga riekstu garša. Rafinēta eļļa ir neitrāla garšā. Tā ir universāla eļļa, kas noder cepšanai, sautēšanai, vārīšanai, salātu un svaigu dārzeņu ēdienu gatavošanai. Rafinētā saulespuķu eļļa ir īpaši piemērota karsēšanai un straujai produktu apcepšanai, kā arī fritēšanai.
Uzglabā tumšā un vēsā vietā, rafinēta eļļa derīga 18 mēnešus, auksti spiesta – 12 mēnešus. Eļļa atvērtā pudelē jāizlieto divos mēnešos, pēc tam tā vairs nav baudāma.