Ar ko jārēķinās, ja tavā īpašumā aug dižkoks?
foto: Pixabay.com
Koks dižkoka statusu iegūst, sasniedzot vienu no diviem kritērijiem – apkārtmēru vai augstumu.
Viena Vide Visiem

Ar ko jārēķinās, ja tavā īpašumā aug dižkoks?

Aija Cepliša

"100 Labi Padomi"

Dižkoki ir viena no Latvijas lielākajām vērtībām. Tie nodrošina ne tikai bioloģisko daudzveidību, tradicionālo ainavu, bet ir arī vēstures notikumu liecinieki.

Dižkoks uztverams kā patstāvīga ekosistēma un ir dzīves telpa daudzām retām un apdraudētām zīdītāju, putnu, kukaiņu, sēņu organismu grupām. Koks dižkoka statusu iegūst, sasniedzot vienu no diviem kritērijiem – apkārtmēru vai augstumu. Lai parastā liepa iegūtu šo statusu, tai jāpārsniedz 33 metri augstumā vai 3,5 metri apkārtmērā (apkārtmēru dižkokiem mēra 1,3 metru augstumā no zemes), bet parastajam ozolam – 32 metri augstumā vai četri metri apkārtmērā. Ja kokam ir šādi izmēri, tas kļūst par dižkoku un ir aizsargājams – vienalga, vai tas ir reģistrēts vai ne.

Kā izpaužas dižkoka aizsardzība?

Visi dižkoki un teritorija ap kokiem vainagu projekcijas platībā, kā arī desmit metru platā joslā no tās (mērot no aizsargājamā koka vainaga projekcijas ārējās malas) tiek uzskatīti par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām – dabas pieminekļiem. Šajā teritorijā aizliegts veikt darbības, kas var negatīvi ietekmēt aizsargājamā koka augšanu un dabisko attīstību, iznīcināt dabisko zemsedzi, mainīt vides apstākļus, kā arī ierobežot piekļuvi kokam vai mazināt tā estētisko vērtību. Aizsargājamā koka nociršana (novākšana) pieļaujama tikai gadījumos, ja tas kļuvis bīstams un nav citu iespēju novērst apdraudējumu (piemēram, apzāģēt zarus, izveidot atbalstus), kā arī ir saņemta Dabas aizsardzības pārvaldes rakstiska atļauja.

foto: Shutterstock

Kā zināt, ka tas ir dižkoks?

Latvijā dižkokiem tiek lietota īpaši aizsargājamo dabas teritoriju robežzīme Ozollapa. Taču, ņemot vērā lielo aizsargājamo koku skaitu un ierobežotos resursus, visbiežāk to piestiprina pilsētas kokiem vai vietās, kur ir liela cilvēku plūsma. Taču dižkokam ir aizsargājama koka statuss neatkarīgi no tā, vai tam ir vai nav piestiprināta šī plāksnīte.

Pieteikt jaunu dižkoku var Dabas aizsardzības pārvaldes veidotajā interaktīvajā sistēmā https://ozols.gov.lv.  Ziņot par potenciālajiem dižkokiem var gan zemes īpašnieks, gan jebkurš iedzīvotājs, kurš ir atradis statusam atbilstīgu koku. Par dižkoku koks var kļūt neatkarīgi no zemes īpašuma statusa.

Interesanti! Latvijā līdz 2021. gada 1. martam bija apzināts un reģistrēts 11 571 valsts nozīmes dižkoks, 285 vietējas nozīmes dižkoki un 4237 potenciālie dižkoki, kuri ir jau tik lieli, ka drīzā nākotnē sasniegs dižkoka statusam nepieciešamos mērus.

Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu.