Ar ko unikāla ir uzturā lietojamā aļģe - spirulīna?
Spirulīna jeb zaļā aļģe pēdējo gadu laikā kļuvusi par populāru uztura bagātinātāju un dažādu ēdienu piedevu. Pētniece un Latvijas Jauno zinātnieku apvienības (LJZA) Konsultatīvās padomes priekšsēdētāja Agnese Stunda-Zujeva Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam “Pārtikas revidents” atklāj, kāpēc to uzskata par superēdienu un kas jāņem vērā, to iegādājoties un lietojot uzturā.
Agnese Stunda-Zujeva raidījumam stāsta, ka spirulīna ir ļoti mikroskopiska aļģe. Tā ir tik maza, ka tad, kad novāc tās ražu, spirulīna atgādina zaļas krāsas jogurtu: “Aļģes ir botāniski ļoti daudzveidīgas. Gluži kā koki, papardes un mellenes ir ļoti atšķirīgi augi, tāpat arī aļģes ir atšķirīgas. Ar alģēm vispār saprot jebko zaļu, kas dzīvo ūdenī un darbojas ar fotosintēzi. Piemēram, spirulīna neklasificējas kā augs, jo tā ir tik aizvēsturiska pēc savas uzbūves, ka to skaita pie baktērijām, kuru šūnās vēl nav noformējies kodols.”
Bioloģisko vielu koncentrācija spirulīnā ir augsta, tāpēc tās ieteicamā dienas deva ir ne vairāk kā 7 līdz 10 grami. Šī aizvēsturiskā aļģe koncentrētā apjomā satur dažādus vitamīnus un minerālvielas, kā arī augiem neraksturīgi pilnu aminoskābju kompleksu: “To sauc par pilnvērtīgo proteīnu - līdzīgi kā gaļā un olās. Bet augiem tas ir retums. Un vēl ir tāda lieta, par kuru, manuprāt, runā nepietiekami bieži - tie ir antioksidanti, kas spirulīnā ir spēcīga buķete, jo ir sakopoti veseli četri dažādi un katrs darbojas mazliet savā rakursā,” skaidro Stunda-Zujeva.
Šie antioksidanti ir karotinoīdi, hlorofils, E vitamīns un arī spirulīnai unikālā viela - fikocianīns. Karotinoīdi ierasti dārzeņus iekrāso oranžā krāsā, un tiem piemīt pretiekaisuma, pretalerģiju, kā arī pretvēža iedarbība.
Hlorofils augu lapas iekrāso zaļā krāsā. Tas palīdz uzlabot asinsriti un līdz ar to arī visas ķermeņa funkcijas. E vitamīns aizsargā mūsu ķermeņa šūnas un plaušas, palīdz novērst kardiovaskulāro un onkoloģisko slimību attīstību.
Bet fikocianīns ir spēcīgs antioksidants, kas var samazināt dažādu iekaisumu veidošanos, un dažos avotos tiek minēts arī kā spēcīgs līdzeklis, lai samazinātu onkoloģisko slimību risku.
Tiesa, dažādas spirulīnā vērtīgās vielas ir jūtīgas pret gaisu, mitrumu un siltumu, tāpēc to vislabāk ir lietot svaigu vai arī sasaldēt vēlākai lietošanai. Gana daudz uzturvielu saglabāsies arī tādā spirulīnā, kas ir žāvēta zemā temperatūrā, izsaldēta vai liofilizēta jeb žāvēta sasaldētā stāvoklī vakuumā.
Spirulīnai nav izteiktas garšas. Pētniece stāsta, ka sasaldētā veidā šo mikroaļģi var pievienot glāzei ūdens. Spirulīnu var pievienot arī brokastu putrai ievārījuma vietā - silta putra ļoti ātri atkausēs sasaldēto aļģi. Tāpat to var pievienot arī jogurtam vai kefīram.
«Pārtikas revidents» ir analītisks raidījums, kas pēta veikalu plauktos un tirgū pieejamās pārtikas izcelsmi, saturu un cenu atšķirību, katru nedēļu īpašu uzmanību veltot kādam produktam, produktu grupai vai produkta sastāvdaļai. Raidījums LTV 1 ēterā tiek pārraidīts trešdienās plkst. 20.40.