Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Rīgas melno grifu mātīte Bojana 2018. gadā īsi pirms pirmā tālā lidojuma – ar lidmašīnu uz Bulgāriju. (Foto: Sergejs Čičagovs/Rīgas Zoo)

Latvijā uzaugušie grifi iedzīvojas savvaļā

Zaļās dzīves ABC
26. aprīlī 06:53 2021. gada 26. aprīlī 06:53
  Kas Jauns Avīze
Nacionālajā zooloģiskajā dārzā uzaugušās melno grifu mātītes veiksmīgi iekļāvušās savvaļas dzīvē un klejo pa Bulgāriju un Turciju.

2018. gadā zoodārza filiālē "Cīruļi" Kalvenē izdevās izaudzēt melno grifu mātīti Rīgu, kas kopā ar galvaspilsētā izaugušo Bojanu devās uz Bulgāriju, lai projektā "Zaļie Balkāni" sāktu dzīvi savvaļā.

Reintrodukcija – sugas atjaunošana dabā – bijusi sekmīga, abas jaunās mātītes ir iedzīvojušās savvaļā. Rīga šajā laikā kopā ar citiem grifiem klejojusi no Grieķijas līdz Austrijai un Šveicei, nesen atgriezusies izlaišanas apgabalā Bulgārijā. Bojana izvēlējusies Turcijas virzienu un klejo pa šo valsti.

Dzimumbriedumu melnie grifi sasniedz četru līdz piecu gadu vecumā, tāpēc gan Rīgai, gan Bojanai vēl ir laiks izbaudīt "zaļo jaunību". Abām mātītēm izdevies iekļauties savvaļas putnu dzīvē, kas panākts, pateicoties tam, ka mazuļu audzināšana bija atstāta vecāku ziņā, kas vislabāk prot sagatavot putnus dzīvei. Liela nozīme ir arī piemērotiem apstākļiem.

Lai sekmīgi varētu vairot retos plēsīgos putnus, zoodārza filiālē "Cīruļi" ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu uzbūvēts plēsīgo putnu komplekss.

Pērn tajā ieradās jaunu bārdaino grifu pāris, radot izaicinājumu panākt šīs sugas sekmīgu vairošanos Latvijā nebrīvē. "Cīruļos" mīt Pasaules Sarkanajā grāmatā iekļautie melnie grifi un bārdainie grifi un Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstos ierakstītie klinšu ērgļi, jūras ērgļi un ūpji.

Zooloģiskais dārzs piedalās abu sugu grifu un jūras ērgļu vairošanas Eiropas programmās. Pašlaik plēsīgo putnu kompleksā pilnā sparā rit aktīva perēšana. Ligzdās olas silda melnie grifi, klinšu ērgļi, jūras ērgļi un ūpji.

Raksts tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.

Citi šobrīd lasa

Ventspils pusē apēd suni, Ošupē noplosa teļu. Vai jāsāk baidīties no agresīviem vilkiem? 1
Pasaulē populāri sportisti, kas "iznākuši no skapja" 1
Ko laukos drīkst būvēt bez projekta un saskaņošanas 4
Tēmas: Rīga
Pievienot komentāru

"Если бы мы потеряли еще день, я бы умерла": экс-жена Аршавина показала свое изменившееся лицо без прикрас

Полуобнаженная Екатерина Варнава приняла участие в смелой фотосессии