Kādas dzīvžoga šķēres izvēlēties jaunajai darbu sezonai?
Pavasara tuvošanās neizbēgami atgādina arī par dārzā veicamajiem darbiem. Īstais laiks sākt plānot, rosīties un – lieliskam sākumam iegādāties arī kādu jaunu instrumentu, kas ne tikai atvieglos darbu, bet nenoliedzami arī iepriecinās.
Ja pie mājas vai dārzā kuplo dzīvžogs, neatsverams palīgs skaista un kopta dzīvžoga radīšanā būs tieši dzīvžoga šķēres. Tāpēc šoreiz vairāk par veidiem un pareizu izmantošanu, lai sakoptu dzīvžogu varētu iegūt bez piepūles.
Kāpēc izvēlēties dzīvžoga šķēres?
Dzīvžogi parasti tiek veidoti no kupliem krūmiem, ko piegriež vēlamajā formā un augstumā. Teorētiski zarus var nokniebt arī ar citiem instrumentiem – dārza šķērēm, zaru knaiblēm, pat ar cirvi vai zāģi. Taču speciālās dzīvžoga šķēres sniedz virkni vērā ņemamu priekšrocību:
- iespēja bez piepūles nogriezt lielākus virsmas laukumus taisni;
- daudz ātrāks un efektīvāks darbs;
- daudz vienkāršāk un ērtāk veidot formu;
- vienkāršāk pielīdzināt vienā augstumā;
- jāpielieto mazāk spēka.
Kādas dzīvžoga šķēres izvēlēties?
Ražotāji ir ņēmuši vērā klientu vēlmes un vajadzības un savā klāstā piedāvā ļoti plašu ierīču spektru. Ja dzīvžogs ir niecīga izmēra, var, protams, izlīdzēties ar manuālajām garajām dārza šķērēm. Ja tās būs pietiekami labi uzasinātas un pareizas, ergonomiskas formas, tad nelielus dzīvžoga fragmentus var apkopt arī ar tādām.
Visiem citiem gadījumiem ieteicams iegādāties dzīvžoga šķēres, kas darbināmas vai nu ar degvielu, vai arī akumulatoru. Mūsdienās arvien populārākas kļūst akumulatora ierīces, tostarp arī dzīvžoga šķēres ar akumulatoru.
Akumulatora dzīvžoga šķēres nodrošina vairākas ērtības:
- var uzlādēt jebkur, kur ir elektrība;
- akumulatori ir savietojami dažādām Husqvarna ierīcēm;
- klusa darbība;
- jaudas ziņā līdzvērtīgas ierīcēm ar iekšdedzes dzinēju;
- vieglas un ērti manevrējamas;
- ļauj darbu paveikt ātri un bez piepūles;
- nav izplūdes gāzu; nav vadu, kas varētu sapīties vai pat tikt pārgriezti;
- ievērojama kustības brīvība;
- darba ilgums atkarīgs no akumulatora – tas var būt no vienas stundas, pēc tam to var nomainīt pret citu un turpināt darbu. Lielākiem akumulatoriem būs ilgāks darba laiks, bet jāpiemin, ka dzīvžoga šķēres ir visekonomiskākais akumulatora produkts, un pat ar salīdzinoši mazas ietilpības akumulatoru varēs strādāt diezgan ilgi.
Kad jāgriež dzīvžogs?
Dzīvžoga griešana atkarīga no tā, kāda veida dzīvžogs tas ir. Dzīvžoga veids nosaka gan griešanas intensitāti, gan biežumu, lai izveidotu glītu sienu.
- Agrā pavasarī var veikt apjomīgākos griešanas darbus, ja paredzēts būtiski mainīt formu.
- Pavasarī nedrīkst griezt tādus augus, kas ļoti sulo, piemēram, skabārdis, dižskabārdis.
- Skujkokus griež rudenī, kad beidzies aktīvais augšanas periods.
- Skujeņiem drīkst nogriezt tikai jaunos dzinumus, tādēļ regulāri jāseko to formai, neizlaižot nevienu sezonu, pretējā gadījumā vēlāk korekcijas būs grūtāk ieviest.
- Ātri augošos dzīvžogus ieteicams apgriezt vairākas reizes sezonā, jauno dzinumu piefrizēšana nodrošinās blīvāku dzīvžogu, katru reizi nogriežot vien niecīgu daļu.
Kas jāņem vērā, strādājot ar dzīvžoga šķērēm
Gan strādājot ar akumulatora vai iekšdedzes dzinēja dzīvžoga šķērēm, gan arī ar lielajām rokas šķērēm jāievēro vairāki principi, lai rezultāts izdotos skaists un harmonisks.
- Griežot instruments jātur pareizā leņķī. Tā netiks nogriezts pārāk daudz vai ne tur, kur vajag.
- Darbu nedrīkst sasteigt, jāvirzās lēni un pakāpeniski.
- Jāatceras, ka dzīvžogu šķēres, pārsvarā, nav piemērotas agresīvai dzīvžoga formas vai augstuma samazināšanai, jo tādi darbi paredz jau pārkoksnējušos zaru un stumbra daļu griešanu, kurus var griezt tikai ar zaru šķērēm vai zāģiem. Tādiem darbiem pastāv benzīna šķēres ar speciāliem asmeņiem un liela griezes momenta reduktoriem.
- Vēlams ik pa laikam apstāties un atkāpties, lai no malas novērtētu, vai viss tiek veikts akurāti, kā arī vai tiek iegūts pareizais augstums. Šeit var palīdzēt dzīvžoga šķēres ar pagarinātu kātu, ar kurām strādājot, to asmens ir tālāk prom no lietotāja un darbības zona ir labi pārredzama.
- Kā atskaites punktu vēlamajam augstumam var izmantot auklu, kas stingri vienā augstumā nostiepta pār žogu. Attiecīgi griežot vienkārši jāskatās, lai nogrieztu to, kas ir virs auklas.
- Ieteicams dzīvžogu veidot tā, lai tā apakšdaļa būtu nedaudz platāka par augšpusi. Tādējādi tiek nodrošināta labāka un vienmērīgāka saules gaismas piekļuve apakšējai daļai un attiecīgi arī tur lapas būs kuplas un zaļas. Tāpat šāda nedaudz koniska forma palīdz izlīdzināt sniega radīto slodzi ziemā.
Drošības pasākumi
Pirms darbiem dārzā nodrošinieties pret iespējamajiem apdraudējumiem.
- Obligāti lietojiet aizsargbrilles, lai pasargātu acis no lidojošiem zariem.
- Ja nepieciešams, lietojiet dzirdes aizsargus.
- Neizmantojiet dzīvžoga šķēres darbiem, ko paredzēts veikt ar motorzāģi.
- Pārliecinieties, ka darbam nekas netraucēs.
- Ja nepieciešams pakāpties, nostipriniet trepes. Nestāviet uz nestabilām virsmām. Vai arī izvēlieties dzīvžoga šķēres pagarinātā kātā, kas ļaus strādāt no zemes.
- Un beidzot darbu neaizmirstiet apkopt šķēru asmeņus, nosmidzinot tos ar kopšanas līdzekli, lai izvairītos no to salipšanas ar sveķiem vai sulām no grieztajiem augiem, kā arī pasargātu no rūsēšanas.
Kā izvēlēties dzīvžoga šķēres
Ja dzīvžogs ir garāks par pāris metriem, ieteicams izvēlēties ar akumulatoru darbināmas dzīvžoga šķēres vai iekšdedzes dzinēja dzīvžogu šķēres, jo tādējādi darbs būs daudz ātrāks un efektīvāks. Izvēloties ierīci, pievērsiet uzmanību, vai ir atsevišķi roktura iestatījumi vertikālām un horizontālām virsmām. Iespēja pielāgot rokturi atkarībā no tā, kādā virzienā jāgriež, ievērojami atvieglo darbu un palīdz iegūt vislabākos rezultātus. Atcerieties, ka dzīvžogu šķēres ir paredzētas jauno, pirmgadīgo dzinumu un zaru griešanai. Zoba atvērums uz asmens nenorāda uz maksimālo zara diametru, kuru varētu nogriezt, tas ir nepieciešams, lai asmens varētu saglabāt savu kustības ātrumu un nodrošināt zaru un atvašu padevi tajos.
"Husqvarna" vietnē dzīvžogu šķēres pieejamas plašā klāstā. Apskatiet vietni, izpētiet preces un izvēlieties sev piemērotāko. Atcerieties – izvēloties akumulatora dzīvžoga šķēres, tām varēs lietot akumulatoru arī no citām "Husqvarna" ierīcēm. Tas ļauj pagarināt darba laiku un plānot daudz elastīgāk.
Reklāmas raksts tapis sadarbībā ar Husqvarna