foto: unsplash.com
Noderīgi ikdienā

Liels koks pie mājas. Ar ko jārēķinās saimniekam?

"100 Labi Padomi"

Nereti senu māju tuvumā aug lieli koki, kas saimniekiem, īpaši stipra vēja laikā, liek satraukties par savu īpašumu. Bieži vien šādam kokam saimnieku sirdīs ir sentimentāla vērtība, jo to stādījis kāds no senčiem, bet, ja īpašums nesen pirkts, jaunie saimnieki dažkārt vēlas no koka atbrīvoties. Tomēr to drīkst darīt tikai tad, ja koks rada tiešu apdraudējumu cilvēku dzīvībai, īpašumam vai infrastruktūrai.

Jānovērtē koka stāvoklis

To visprecīzāk izdarīs profesionāls koku eksperts – arborists. Speciālists noteiks tā dzīvotspēju, ja nepieciešams, veiks arī koka tehnisko apkopi, izzāģējot slimos, sausos un bīstamos zarus. Rēķinies gan, ka arborists strādā koka, ne tavās interesēs. Pat ja gribēsi, lai lielā koka vainags tiek pamatīgi izretināts, visticamāk, pēc apkopšanas vesels koks savus lielos izmērus nezaudēs.

Ja nav iespējas aicināt talkā profesionāli, novērtē koku pats. Rūpīgi apskati, vai tam ir vesels stumbrs un miza bez trupes pazīmēm, vai nav neparastu caurumu un plaisu, vai kāds liels zars nav nokaltis, vai visi zari ir zaļojoši. Tāpat izvērtē, vai koks aug taisni vai ir sācis liekties uz vienu pusi, un apskati saknes – vai tās ir stingri zemē, vai arī pacēlušās. Ja redzamas kādas no šīm pazīmēm un koks, iespējams, ir bīstams, vērsies savā pašvaldībā ar iesniegumu par bīstamu koku. Pašvaldības speciālisti izvērtēs situāciju un nolems, vai koks ir uzskatāms par bīstamu, un ļaus to nozāģēt, vai secinās, ka tas ir dzīvotspējīgs, un ļaus tam augt. Ja koku nozāģēsi pats, nebrīdinot pašvaldību, par šādu rīcību draud ne tikai naudas sods, bet arī kriminālatbildība. Tiesa, samaksājot likumā noteiktu summu (m³ x koka sugas, šķirnes koeficients) un saņemot pašvaldības atļauju, koku var zāģēt (izņemot dižkokus vai īpaši aizsargājamā teritorijā augošus kokus).  

Koku bez iepriekšējas saskaņošanas var zāģēt:

● ja tas apdraud cilvēka veselību, dzīvību, īpašumu un infrastruktūru. Pirms koka sazāģēšanas vai nozāģēšanas tas ir jānofotografē vismaz no trim dažādiem skatpunktiem, kuros var redzēt iespējamo apdraudējumu, bīstamību. Par situāciju jāziņo pašvaldībai;

● ja iespējams, vismaz piecas darba dienas nedrīkst aizvākt koka sakni, vēlams, arī stumbru, lai atbildīgie darbinieki varētu paši pārliecināties, ka koks tiešām bija jālikvidē. 

Zināšanai!

● Ministru kabineta noteikumos Nr. 309 Par koku ciršanu ārpus meža noteikts, ka bez saskaņošanas un pašvaldības atļaujas drīkst nocirst vai nozāģēt augļu kokus un kokus, kuru apkārtmērs 1,3 metru augstumā no sakņu kakla nav sasniedzis 20 cm.