No tējas rozes līdz indiāņu nātrei: TOP 6 puķes ieceļotājas, kas ieviesušās mūsu dārzos
Līdz ar citu zemju un kontinentu atklāšanu arī Eiropas puķu dārzi kļuva bagātīgāki un krāšņāki. Līdz 16. gs. dārzos galvenokārt audzēja garšaugus un dārzeņus, taču pamazām aizvien lielāku vietu atvēlēja arī krāšņumaugiem.
Vairums puķu, kuras laika gaitā ieviesās klosteru, piļu, muižu un – beigu beigās – arī lauku sētu dārzos un kuras nereti uzskatām par savējām, savulaik atceļojušas no tālienes.
Tulpe
Viens no retajiem augiem, kura ierašanās laiks Eiropā ir fiksēts dokumentos, un tas ir 1559. gads. Tulpes dzimtene ir Centrālāzija, Turcijas teritorijā tā savvaļā aug kopš senseniem laikiem, bet sultānu dārzos kultivēta jau gandrīz pusotru gadu tūkstoti. Savulaik Holandē to sāka audzēt kā modes puķi, pēc tam tā kļuva par spekulāciju objektu un pat lielu sabiedriski nozīmīgu procesu un smagu finansiālu krīžu izraisītāju.
Ģerānija jeb pelargonija
17. gs. sākumā to ar tirdzniecības kuģiem atveda no Āfrikas dienvidiem uz Eiropu. Tālaika lielākajos botāniskajos dārzos sākās eksperimenti ģerāniju pavairošanā un jaunu šķirņu radīšanā, tāpēc tagad varam priecāties par tik bagātīgu ģerāniju daudzveidību gan krāsu, gan izmantošanas ziņā.
Tējas roze
Atgriezušies no jūrasbraucieniem gar Āzijas zemju krastiem, jūrnieki atveda līdzi uz Angliju krāšņas rozes, dēvētas par tējas rozēm. Pirmās liecības par tālo zemju rozēm, kas brīnišķīgi smaržo, atrodamas 17. gs. rakstos. Eiropā tējas rozes sāka krustot ar vietējām, radot jaunas to krāsas un smaržu nianses.
Monarde jeb indiāņu nātre
Kaut arī lielāka interese par tām ir parādījusies tikai pēdējos gados, uz Eiropu tās atveda jau 17. gadsimtā. Tie, kuri zināja par monardes spējām dziedināt dažādas kaites, šīs zināšanas ilgi turēja noslēpumā, un monardi lielākoties joprojām uzskata par dekoratīvu puķi, kaut arī patiesībā ir ārstniecības augs.
Dārza krese
Tiek dēvēta arī par lielo kresi un kapucīniešu kresi; uz Eiropu ir atceļojusi no Vidusamerikas un Dienvidamerikas. Sākumā to uzskatīja tikai par krāšņumaugu, līdz 18. gs. atklāja tās iedarbīgumu pret skorbutu (cinga, ilgstošs C vitamīna trūkums organismā) un citām kaitēm.
Samtene
Arī 17. gs. ieceļotāja Eiropā; tās dzimtene ir Meksika un Argentīna. Viegli audzējama, tāpēc ātri vien kļuva par ļoti iecienītu dārza puķi. Un, kopš tapušas zināmas samtenes īpašības gan cilvēka, gan dārza dziedināšanā, tā laiku laikam kļūst par īstu modes puķi dārzos.