foto: Māris Puķītis
Baloži ne tikai pilsētā, bet arī mežā
Meža balodis.
Noderīgi ikdienā
2021. gada 10. janvāris, 07:22

Baloži ne tikai pilsētā, bet arī mežā

Jauns.lv

Ne visi baloži ir mums ierastie, pilsētās redzamie mājas baloži. Latvijas retākais šīs dzimtas putns ir Sarkanajā grāmatā iekļautais meža balodis. Pašlaik tas ziemo Eiropas dienvidos, varbūt arī Āfrikas ziemeļos, un pavasarī atgriezīsies jau ar “noformētu laulību” – meža baloži izveido pārus ziemošanas vietās vai mājupceļā.

Šiem putniem svarīgi ir vecāki meži, kur atrodami dobumaini koki, tā ka “baļķu plantācijās” tos neredzēt. Vairāk izplatīti jūrmalas zonā, gar purvu malām, visbiežāk ligzdas ierīko melnās dzilnas izkaltos dobumos. Ligzda ir tik vien, kā ar izklāšana ar žagariņiem un līdzīgiem smalkumiņiem, var iztikt pat ar iepriekšējo iemītnieku atstāto “būvmateriālu”.

Pikaso par miera simbolu izvēlējās balodi, jo acīmredzot neko daudz par ornitoloģiju nezināja – patiesībā baložiem ir kašķīgs raksturs. Par tiesībām uz ligzdošanai nolūkotiem dobumiem, būriem, teritoriju robežām meža baložu tēviņi rīko spārnu cīņas – nosēžas uz horizontāla zara sānu pret sānu, sit viens otram ar spārnu, liek lietā arī knābi, kautiņš var turpināties arī gaisā.

Meža baloži ir gādīgi ģimenes tēvi: olas perē pārmaiņus ar mātīti, silda izšķīlušos mazuļus, ēdina viņus ar “putnu pienu” – savās guzās pārstrādājušos barību. Vairāk šie putni ir izplatīti Kurzemē, ir arī novērojami Jūrmalā, Ragakāpā netālu no Lielupes.

Kas ir Meža Zinis

Atver acis! Dodies ārā! Dodies dabā un mežā! Skaties, kas tur notiek. Meklē interesanto un neparasto, liecības, kā dzīvo mežu redzamie un neredzamie iemītnieki un kādas ir viņu darbības sekas.

Fotografē, filmē, apraksti redzēto un sūti mums – jauns@jauns.lv  Ja būs nepieciešams, Jauns.lv piesaistītie speciālisti komentēs jūsu dabas foto un video atradumus. Kopā veidosim Jauno Meža Enciklopēdiju.